شیوع ویروس کرونا باعث نابودی «دفاتر کار باز» می‌شود؟

از زمان شیوع کرونا بسیاری از مردم از سراسر جهان دورکار شده‌اند. این ویروس باعث شده نحوه کار کردن ما تغییر کند به گونه‌ای که شاید پس از نابودی کرونا دیگر شاهد دفاتر کار باز (Open Office) نباشیم.

زمانی که بحران کرونا تمام شود، مردم دوباره به سر کار بازمی‌گردند، اما احتمالا یک تغییر بزرگ در دفاتر ایجاد می‌شود. فاصله اجتماعی احتمالا تا چندین ماه آینده همراه ما خواهد بود و اگرچه شاید همچنان شاهد دفاتر کار باز باشیم، اما محدودیت‌هایی در آن‌ها اعمال می‌شوند. دفتر کار باز برای صرفه‌جویی در فضا و همچنین همکاری نزدیک کارکنان طراحی شده، اما کارکنان دیگر حریم شخصی ندارند.

در حالی که بسیاری چنین دفاتری را مناسب می‌دانند، سال گذشته تحقیقی نشان می‌دهد که این دفاتر باعث کاهش 70 درصدی مکالمات چهره به چهره می‌شوند.

دفاتر کار باز

این واکنش‌ها با اتمام بحران کرونا و بازگشت مردم به سر کار، دوباره تشدید می‌شوند. به دلایل زیر فکر می‌کنیم که عمر دفتر کار باز به پایان رسیده است:

  • ویروس کرونا خسارت‌های سنگینی برای شرکت‌ها در پی داشته و به همین دلیل شاید تعدادی از آن‌ها برنامه‌ای برای بازگشایی دوباره دفتر نداشته باشند. شرکت‌ها هم اکنون در حال بررسی امکان کار کردن دائم نیروها در خانه هستند.
  • دفاتر کار باز دیگر ایمن نخواهند بود. میزهای مورد استفاده در دفاتر، باعث می‌شود افراد در فاصله کمی از یکدیگر قرار بگیرند. اگرچه شاید دلتنگ همکاران خود شوید، اما نمی‌خواهید در دنیایی که ویروس کرونا قربانی می‌گیرد، به افراد نزدیک شوید.
  • همکاری‌ها بیش از نزدیکی کارمندان به یکدیگر، به فناوری وابسته است. شاید برخی تیم‌ها در دفاتر کار باز چندین مزیت داشته باشند، اما بدون آن نیز کار خود را انجام می‌دهند. کسب و کارها می‌توانند با سیستم‌های ویدیو کنفرانس راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کنند.
  • دفاتر کار باز شلوغی بیش از حد منابع انسانی را در پی دارند. شواهد حاکی از آن هستند که این دفاتر، می‌توانند باعث ناراحتی کارکنان و همچنین ایجاد سیاست‌های نامناسب شوند. با توجه به این موضوع، دورکاری شاید بهترین گزینه برای رفع این مشکلات باشد.

بدون هیچ شکی دفاتر کار باز برای همیشه نابود نمی‌شوند، اما شرکت‌های کمتری نسبت به استفاده از آن‌ها از خود تمایل نشان خواهند داد.

مطالب مرتبط

ویروس کرونا مقصر کاهش ۲۰ درصدی فروش گوشی هوشمند در سه ماهه اول ۲۰۲۰

بر اساس گزارش گارتنر به دنبال دنیاگیری ویروس کرونا، در سه ماهه اول ۲۰۲۰ فروش جهانی گوشی‌های هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۲ درصد کاهش یافته است.کاهش درخواست برای خرید گوشی‌های هوشمند به دنبال توقف هزینه کردن کاربران برای کالاهای غیر اساسی بوده است. بر اساس این گزارش به جز شیائومی، تمامی ۵... ادامه مطلب

گوگل قرارداد ۲۰۰۰ کارمند پاره وقت را به بهانه کاهش درآمدها فسخ کرد

کمپانی گوگل اعلام کرده به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدها از طریق تبلیغات، قرارداد ۲۰۰۰ کارمند موقت و قراردادی خود را فسخ خواهد کرد. این اقدام در راستای گزارش مدیر ارشد مالی گوگل در ماه گذشته به منظور کاهش نرخ استخدام است.بر اساس گفته‌های روت پورات (Ruth Porat) مدیر ارشد مالی گوگل، «مواجه... ادامه مطلب

تاریخ درباره نتیجه اخراج کارکنان در زمان بحران چه می‌گوید؟

دنیای فناوری این روزها شاهد تعدیل هزاران نیرو در شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی است. شرکت‌ها در بیانیه از تاثیرات منفی بحران کرونا بر کسب و کار و تعدیل از سر ناچاری سخن به میان می آورند اما با نگاهی به سابقه IBM طی بحران «رکورد بزرگ» می بینم که اخراج نیروها همیشه... ادامه مطلب

نتایج یک نظرسنجی: دورکاری بازدهی اغلب کارکنان را افزایش داده است

شیوع ویروس کرونا باعث شده بسیاری از شرکت‌ها تصمیم به ادامه همکاری با نیروهای خود به صورت دورکار بگیرند و حتی شبکه اجتماعی توییتر امکان دورکاری کارمندان خود تا پایان سال جاری میلادی را فراهم کرده. نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که دورکاری باعث افزایش عملکرد و ارتباط موثرتر نیروها شده است.بر اساس تحقیقی در گذشته،... ادامه مطلب

ویروس کرونا چگونه آینده شغل‌ها را دستخوش تغییر می‌کند؟

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان دورکار شده‌اند یا شرکت‌ها به سلامت کارمندان خود بیش از گذشته اهمیت می‌دهند، بنابراین با وجود مشکلاتی که امروزه بخاطر... ادامه مطلب

استارتاپ‌ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می‌کنند؟

برغم تمام مصائبی که کرونا بر سر دنیای فناوری آوار کرده هنوز هم برخی استارتاپ‌ها و کارآفرینان سرگرم جذب سرمایه هستند. قانع کردن افراد و شرکت ها به سرمایه گذاری حتی در بهترین روزها هم کار ساده‌ای نبود و در شرایط کنونی تنها افرادی از پس برمی‌آیند که پاسخ آنها به چهار  سوال کلیدی مثبت... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟