همه چیز درباره آیفون 13
کمپانی هواوی به زودی پردازنده‌های گرافیکی می‌سازد؛ اعلام آماده باش به انویدیا و AMD

کمپانی هواوی به زودی پردازنده‌های گرافیکی می‌سازد؛ اعلام آماده باش به انویدیا و AMD

کمپانی هواوی تصمیم دارد با قدرت به بازار کارت‌های گرافیکی مجزا وارد شود. این غول چینی شرکتی به نام «گروه تجاری ابری و هوش مصنوعی» تاسیس کرده و قرار است به کمک آن به بازیگران صنعت پردازش گرافیکی مستقل بپیوندد.

این کمپانی در نظر دارد تا اواخر سال ۲۰۲۰ اولین پردازنده‌های گرافیکی مخصوص سرور‌ها و سوپرکامپیوتر‌ها را وارد بازار کند. برای همین منظور این کمپانی چند تن از مهندسین معروف انویدیا به همراه تعدادی از استعدادهای این حوزه را استخدام کرده است. با این حال بسیاری تصور می‌کردند با توجه به سابقه این کمپانی در تولید پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر آرم، هواوی به سراغ این بازار برود، اما غول چینی قصد دارد یک راست به سراغ بازیگران اصلی این صنعت رفته و آن‌ها را به چالش بکشد.

هواوی

پیش از این، کمپانی هواوی به بازار پردازنده‌های مخصوص سرور نیز وارد شده بود و اتفاقا توانسته نظر مثبت بسیاری از منتقدان را نیز به خود جلب کند. برای مثال، پردازنده Kunpeng 920 اولین CPU تولید شده توسط این کمپانی بوده که از ۶۴ هسته و توان‌کشی ۱۸۰ واتی بهره می‌برد و به صورت اختصاصی برای سرور‌ها توسعه داده شده است. با این حال این کمپانی چندین پردازنده مبتنی بر هوش مصنوعی نیز توسعه داده است. برای مثال Ascend 910 توانسته با همان توان‌کشی ۳۱۰ واتی، توانایی ۲۵۶ ترافلاپسی پردازش «Half Precision» را ارائه کند که از پردازنده انویدیا تسلا V100 سریع‌تر و بهینه‌تر است.

این کار به کمک چیسپت‌های ۷ نانومتری پلاس و میکرو معماری «داوینچی» هواوی میسر شده که از رابط کاربری PCIe 4.0، HCCS و RoCE نیز بهره می‌برد. به همین دلیل تمایل هواوی برای وارد شدن به صنعت پردازنده‌های گرافیکی چندان هم بی‌مورد نیست. همچنین می‌دانیم که این کمپانی در مسیر مستقل شدن از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و قصد دارد به کمک دولت چین تا سال ۲۰۲۲، به استقلال تکنولوژی برسد.

هواوی

با در نظر گرفتن این موارد، در آینده‌ای نزدیک باید شاهد وارد شدن سازنده‌ای جدید به دنیای پردازنده‌های گرافیکی باشیم تا انویدیا و AMD را به چالش بکشد. همچنین با نزدیک شدن تاریخ معرفی پردازنده گرافیکی مستقل اینتل Xe، رقابتی سخت و نفسگیر بر دنیای سخت‌افزار حاکم خواهد شد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato