۲۹ وب‌سایت جعل کننده «ای‌نماد» فیلتر شدند

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، به عنوان صادر کننده نماد اعتماد الکترونیکی، اعلام کرده است که مقابله با جعل این نماد را تشدید می‌کند. این مرکز می‌گوید در راستای حفاظت از اعتبار کسب‌ و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی و پیشگیری از تضییع حقوق خریداران و مصرف‌ کنندگان، عزم جدی در مقابله با هرگونه جعل نماد اعتماد الکترونیکی دارد و ۲۹ وب‌سایت جعل کننده ای‌نماد پس از طی مراحل قانونی فیلتر شده‌اند.

بر اساس گزارشی که این مرکز منتشر کرده، در مرحله اول طی ماه ‌های گذشته ۱۹۱ وب‌ سایت با لوگوی نماد جعلی، از طریق پایشگر سیستمی و هوشمند و گزارش ‏های مردمی و دستگاه ‏های نظارتی شناسایی شدند و اخطارهای لازم ابلاغ و مهلت‏ های زمانی جهت رفع مشکل لحاظ گردید.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی بیانیه اخیر خود اعلام کرده که ۲۹ وبسایت جعل کننده ای‌نماد پس از طی مراحل قانونی فیلتر شده‌اند اما لیستی از آن‌ها اعلام نکرده است. این مرکز می‌گوید با توجه به اهمیت موضوع در تقویت اعتماد به فضای تجارت الکترونیکی که خود از زیرساخت ‏های توسعه تجارت الکترونیکی است،  در نظر دارد در مرحله دوم، طبق قوانین موضوعه (ماده 525 قانون مجازات اسلامی) علاوه بر فیلتر کردن دامنه‏‌هایی که اقدام به جعل نماد اعتماد نموده‌‏اند، نسبت به تنظیم شکایت کیفری از جاعلین نماد تا صدور رأی نهایی اقدام نماید.

Mobit

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده با هدف پیشگیری از جعل نماد و تحقق بازدارندگی مجازات قانونی تعیین ‏شده، در صورت مشاهده هر یک از مصادیق جعل، بلافاصله و بدون لحاظ مهلت زمانی، در خصوص اشخاص جاعل (اعم از حقیقی و حقوقی) و دامنه آنان اقدامات قانونی به عمل خواهد آمد.

این مرکز هشدار داده مالکان دامنه و کسب ‏ وکارهای اینترنتی به مدت یک هفته از تاریخ انتشار این اطلاعیه فرصت دارند نسبت به حذف یا اصلاح هرگونه مصادیق جعل اینماد (طبق فهرست ذیل) اقدام نمایند، و پس از اتمام مهلت مذکور، در صورت مشاهده هر یک از مصادیق جعل، بلافاصله برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

آنطور که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می‌گوید، مصادیق جعل نماد اعتماد الکترونیکی به شرح زیر است:

  •  استفاده از تصویر نماد اعتماد الکترونیکی، بدون اقدام به ثبت نام و کسب مجوز در سامانه اینماد
  •  تغییر ستاره های نماد اعتماد الکترونیکی (به طور مثال از تک ستاره به دو ستاره)
  • حذف علامت «منقضی شده» از روی نماد اعتماد الکترونیکی
  • حذف علامت «در انتظار پروانه کسب» از روی نماد اعتماد الکترونیکی
  • جعل پروفایل نماد و یا درج لینک پروفایل جعلی روی لوگوی نماد
Mobit

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟