همه چیز درباره آیفون 13
دوربین‌های مریخ نورد «استقامت» و جستجوی حیات در سیاره سرخ

دوربین‌های مریخ نورد «استقامت» و جستجوی حیات در سیاره سرخ

مریخ‌ نورد استقامت (Perseverance) پیشرفته‌ترین دستگاهی است که ناسا قصد دارد آن را به مریخ بفرستد. این مریخ نورد به دوربین‌های قدرتمندی مجهز شده که حکم چشم آن را دارند. این دوربین‌ها می‌توانند سنگ و خاک این سیاره سرخ را برای کشف حیات، بررسی کنند.

این مریخ نورد یک دستگاه فوق العاده است که ناسا برای اطمینان از عملکرد مناسب آن، از چندین چشم شیشه‌ای استفاده کرده. با نزدیک شدن به زمان پرتاب این کاوشگر، تجهیزات آن بیش از پیش مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. ناسا تک تک قطعات مورد استفاده در این وسیله را برای چندین بار بررسی می‌کند که در این میان دوربین‌ها اهمیت بالایی دارند.

مریخ‌ نورد اسقامت از چندین ابزار تصویربرداری بهره می‌برد که نه تنها امکان حرکت را برای آن فراهم می‌کند، بلکه به آن اجازه می‌دهد که محیط اطراف خود را بررسی کند. ناسا در مجموع ۵ دوربین برای این دستگاه درنظر گرفته است. ناسا در این زمینه توضیح داده:

«روی دکل دوربین SuperCam قرار گرفته که یک لنز بزرگ است. در جعبه خاکستری رنگ پایین دکل، دو دوربین Mastcam-Z حضور دارند. در بخش بیرونی دو دوربین ناوبری قرار گرفته است.»

مریخ‌ نورد استقامت

این کاوشگر اوایل ۲۰۲۱ به مریخ می‌رسد. ناسا سال گذشته در هنگام آزمایش استقامت به کاربرد این چشم‌های الکترونیکی اشاره کرده بود. توضیحات ناسا به شرح زیر است:

«همراه با لیزر و طیف سنج‌ها، دوربین SuperCam نیز سنگ‌ها و خاک مریخ را مورد بررسی می‌دهد و ترکیبات ارگانیک را جستجو می‌کند تا شاید ارتباطی میان آن‌ها و حیات گذشته مریخ وجود داشته باشد. دوربین‌های باکیفیت Mastcam-Z این مریخ نورد به عنوان یک ابزار تصویربرداری برجسته‌بین و چند طیفی کار می‌کنند تا توانایی حرکت آن را بهبود دهند. اعضای تیم علمی می‌توانند توسط این دوربین‌ها، جزئیات سنگ‌ها و رسوبات را مشاهده کنند تا اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با تاریخ زمین شناسی آن فراهم شود.»

مریخ‌ نورد استقامت برای استفاده از این تجهیزات باید به مریخ برسد، اما با توجه به بحران کرونا این امکان وجود دارد که ناسا آن را دیرتر از برنامه‌ریزی به سمت سیاره سرخ پرتاب کند. با وجود این موضوع، ناسا همچنان به پرتاب آن در اوایل تابستان اشاره می‌کند. در صورتی که امسال این ماموریت آغاز نشود، به علت مدار مریخ و ارتباط آن با زمین، ناسا تا سال ۲۰۲۲ نمی‌تواند آن را پرتاب کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato