ویدیوی اسلو موشن از عطسه و ذرات خروجی دهان [تماشا کنید]

دانشمندان آمریکایی به تازگی ویدیوی اسلو موشن از عطسه یک فرد سالم را که زمان پخش آن از ۲۵ ثانیه به یک دقیقه و نیم افزایش داده شده منتشر کرده اند که به بهترین شکل میتواند تعداد ذرات موجود در عطسه را به تصویر بکشد.

آنها در بررسی های خود دریافتند که قطرات بزاق خارج شونده از دهان در زمان عطسه یا سرفه میتوانند در محیطی گرم و مرطوب با سرعتی بین ۳۶ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در هوا حرکت کنند و این نوعی ابر گازی عفونی را ایجاد میکند که می تواند تا ۷ و شاید هم ۸ متر آنطرف تر حرکت کند.

و اگر ذرات بزاق درون یک جو گرم و مرطوب قرار بگیرند به مراتب دیرتر از مدت همیشگی شان بخار می شوند. در واقع این تحقیق نشان می دهد که قانون فاصله گذاری پیاده شده در بسیاری کشورها (یعنی حفظ فاصله اجتماعی دست کم دو متری میان افراد) دست کم یک چهارم مقداری است که باید باشد.

پروفسور Bourouiba که نتایج تحقیقات خود را در نشریه اتحادیه پزشکی آمریکا منتشر کرده مدعی شده که قوانین و اقدامات فعلی برای فاصله گذاری اجتماعی براساس الگوهای قدیمی طراحی شده اند و علت هم این است که مدل های فعلی احتمال وجود گازهای گرم و مرطوب که باعث پایدار شدن قطرات دهانی در هوا می شود را نادیده گرفته اند.

و گرچه استراتژی های کنونی فاصله گذاری اجتماعی در برهه کنونی نقشی کلیدی در مهار پاندمی کووید ۱۹ دارند اما شاید برایتان جالب باشد که درک فعلی از مسیرهای انتقال میزبان به میزبان در بیماری های عفونی تنفسی براساس الگوهایی شکل گرفته است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی تهیه شده و آنطور که پروفسور Bourouiba می گوید برای استانداردهای مدرن کنونی بیش از اندازه ساده به نظر می رسد. اجرای پیشنهادات سلامت عمومی براساس الگوهای قدیمی میتوانند اثربخشی آنها را به میزان چشمگیری کاهش دهند.

بخشی از ذراتی که در مسیر عطسه حرکت می کنند میتوانند سطوح را آلوده کنند و باقی این ذرات نیز درون ابر هوای گرمی که حول دهان فرد قرار دارد به شکل خوشه ای باقی می مانند. در نهایت ابر گازی از حرکت باز می ایستد و قطرات باقیمانده درون ابر بخار می شوند.

سرعت تبخیر شدن این ذرات اما به ابعاد، سرعت حرکت ابر گازی و شرایط محیطی نظیر دما و رطوبت بستگی دارد. در دماهای بالاتر عمر یک ذره بزاق میتواند تا هزار  مرتبه زیاد شود و کسری از ثانیه یا چندین دقیقه باشد.

اما حتی بعد از تبخیر شدن هم ممکن است هسته این ذرات تا ساعت ها در هوا معلق بماند و در جریان هوایی سیستم های تهویه هوا در محیط های بسته ای چون سوپرمارکت ها و بیمارستان ها باقی بماند.

گفتنی است طبق گزارشی که محققان چینی اوایل امسال منتشر کردند امکان باقی ماندن ذرات ویروسی درون سیستم های تهویه اتاق های محل اقامت بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها وجود دارد.

مطالب مرتبط

مغز متفکر استراتژی سوئد برای مقابله با کووید ۱۹ به اشتباه خود اعتراف کرد

اپیدمیولوژیست ارشد سوئد اعتراف کرد که استراتژی منتخب او برای مقابله با کووید ۱۹ باعث مرگ بسیاری از مردم این کشور شده است. او مقامات سوئد را مجاب کرده بود که قوانین سخت گیرانه ای را برای قرنطینه در این کشور اجرا نکنند.آندرس تگنل در مصاحبه ای که اخیرا با رادیو سوئد انجام داد گفته... ادامه مطلب

روسیه کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را به زودی شروع می‌کند

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که محققان این کشور می‌خواهند کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را تا دو هفته دیگر شروع کنند. این کشور همچنین داروی «آویفاویر» (Avifavir) را برای درمان کووید ۱۹ تایید کرده است.روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل، سومین کشور دنیا با بیشترین آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.... ادامه مطلب

تحقیق جدید از تاثیر رطوبت هوا در احتمال ابتلا به کرونا خبر می‌دهد

مطالعه‌ای که در ماه‌های اولیه شیوع ویروس کرونا در سیدنی استرالیا انجام شده، از رابطه بین کاهش رطوبت هوا با افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ خبر می‌دهد. محققان دریافتند کاهش ۱ درصدی رطوبت هوا می‌تواند موارد ابتلا به این بیماری را تا ۶ درصد افزایش دهد.«مایکل وارد» (Michael Ward)، همه‌گیرشناس از دانشگاه سیدنی در... ادامه مطلب

کرونا و دوران پسا انسان؛ هویت بشریت دگرگون می‌شود؟

اواسط دهه ۷۰ میلادی استاد «فریدون اسفندیاری» تصمیم گرفت اسم خود را تغییر دهد و از آن زمان با نام «FM-2030» شناخته شد. این استاد ایرانی دهه‌ها قبل، پیش‌بینی‌هایی درباره قرن بیست و یکم و دوران پسا انسان مطرح کرده بود که در حال وقوع هستند و شیوع ویروس کرونا به آن‌ها سرعت می‌بخشد.شاید تغییر... ادامه مطلب

محقق ایرانی پیش‌بینی ابتلا به کرونا با انگشتر هوشمند را ممکن کرد

شاید فردی به ویروس کرونا مبتلا باشد اما به علت عدم وجود علائم، مسائل بهداشتی را رعایت نکند و باعث ابتلای افراد دیگر به این بیماری شود. حالا تیمی به سرپرستی یک محقق ایرانی به نام «علی رضایی» اعلام کرده‌اند که حلقه هوشمند «اورا» به همراه مدل‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی می‌تواند تا ۹۰ درصد علائم... ادامه مطلب

ماشین هیبریدی مرگ؛ ویروس کرونا احتمالا ترکیبی از دو گونه مختلف است

چندین ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و شمار مبتلایان به آن از مرز ۶ میلیون نفر عبور کرده اما هنوز سوالات زیادی درباره کووید-۱۹ بی‌جواب مانده‌اند که مهم‌ترینش، منشا آن است.تا به امروز تحلیل‌های زیادی پیرامون ژنوم ویروس صورت گرفته اما ابهاماتی در آن‌ها وجود داشته است. برخی از تحلیل‌ها منشا این ویروس را... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟