تاکید بر کاهش آلایندگی؛ امسال هیچ خودرویی با استاندارد یورو ۴ شماره گذاری نمی‌شود

در سال گذشته اختلاف سازمان حفاظت محیط زیست و خودروسازان بر سر اتمام مهلت خودروسازان برای تولید خودروی یورو ۵ خبرساز شد و این دو بخش ادعاهای متناقضی برای توجیه تصمیمات خود مطرح کردند.

سید محمد مهدی میرزایی قمی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست در خصوص ادامه روند نامه نگاری خودروسازان و مسئولان وزارت صمت برای تغییر موعد فروش خودروهای با استاندارد یورو ۵ در کشور گفت: «ما به عنوان دستگاه محیط زیستی کشور، اقدامات عملیاتی مان را در این زمینه انجام داده ایم و طی مکاتبات رسمی هم به عنوان رئیس کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور که ریاست آنکه به صورت به رئیس سازمان محیط محیط زیست احاله شده است، نظرمان را در این باره بیان کرده‌ایم.»

استاندارد یورو ۴

hamrah-mechanic

ورود سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و سازمان بازرسی به مساله

وی در رابطه با پلاک گذاری خودروهایی تولیدی که امسال احتمالاً با استاندارد یورو ۴ به اشخاص فروخته شده‌اند، اظهار داشت: «رئیس سازمان محیط زیست در این رابطه مکاتباتی با فرمانده نیروی انتظامی انجام داده و بر طبق این همفکری‌ها از ابتدای سال ۹۹ خودروهایی که با استاندارد یورو ۵ تولید نشود، پلاک گذاری نخواهند شد و تا امروز هم هیچ خودرویی با استاندارد یورو چهار امسال در کشور پلاک گذاری نشده است.»

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با تاکید بر اینکه محیط زیست درباره قوانین مربوط به ارتقای استاندارد خودروها به هیچ عنوان از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد، ابراز داشت: «این سازمان تا امروز برای اجرای این قوانین در حد تکالیف و وظایف خود عمل کرده و بابت تخلفات خودروسازان در این زمینه به سازمان بازرسی کل کشور نامه نوشته است.»

وی افزود: «دستگاه‌های نظارتی و اجرایی هم باید به این مساله ورود پیدا کنند، چراکه ضرر و زیان وارد شده مسلم است.»

میرزایی قمی با اشاره به اینکه آماری از پیش فروش خودروهای این دو شرکت که در آذرماه صورت گرفته در دسترس نیست، خاطرنشان کرد: «پس از اعتراض سازمان محیط زیست در آن زمان، نسبت به عدم ذکر تغییر استاندارد خودروهای پیش فروش شده، خودروسازان آگهی پیش فروششان را تغییر دادند و اعلام کردند تحویل بر اساس استانداردهای روز خواهد بود.»

وی با بیان اینکه سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده اعلام کرده که هم ارتقای استاندارد از حقوق مشتریان و هم کاهش آلودگی و هم مسائل اقتصادی از حقوق مشتریان است افزود: «قرار است این سازمان هم برای حفظ این حقوق به مساله ورود داشته باشد.»

برای ارتقای استانداردها مشکل اجرایی وجود ندارد. خودروسازان تعلل کردند

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با اشاره به اینکه امکان ارتقای استاندارد در همه محصولات تولیدی خودروسازان با هزینه بسیار نازل وجود دارد، گفت: «خودروسازان تصور می‌کردند با گذر زمان سازمان محیط زیست هم کوتاه می‌آید و با همین تصور، اقدام به ارتقای استاندارد نکردند و با نامه نگاری و تعامل و لابی این ارتقای استاندارد معلق مانده است.»

وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکل اجرایی در این خصوص وجود ندارد، ادعاهای خودروسازان را بهانه گیری عنوان کرد.

هزینه ۱۸۸ هزار میلیارد تومانی آلودگی خودرو برای کشور

میرزایی قمی با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و مطالعات جامعی که این وزارتخانه در خصوص هزینه‌های آلودگی هوا بر اثر مرگ و میر منتشر شده است، گفت: «آخرین آمار در سال ۹۶ در خصوص مرگ و میر زودرس و بیماری‌های ناشی از آن ۱۸۸ هزار میلیارد برآورد شده است.»

وی در ادامه با بیان اینکه هزینه ارتقای استاندارد آلایندگی با توجه به افزایش قیمت خودروهای تولیدی، بسیار اندک است اظهار داشت: «در حال حاضر قیمت خودروهای ما زیر ۷۰ میلیون تومان نیست و عمده هزینه خودرو سازان جهت ارتقای استاندارد خودروها صرف هزینه کاتالیست و ECU در قیمت می‌شود که هزینه آن نسبت به هزینه تمام شده خودروها کم است.»

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم خاطرنشان کرد: «این هزینه‌ها با هزینه‌های آلودگی هوا قابل قیاس نیست، و به همین خاطر محیط زیست، محکم پای این قضیه ایستاده است.»

هیچ آمار و مستند قابل استنادی از پایین بودن کیفیت سوخت تولیدی ارائه نشده است

تولید خودرو با استاندارد یورو ۵ بدون داشتن شبکه سوخت‌رسانی با حفظ این استاندارد تأثیری بر میزان آلایندگی خودرو نخواهد داشت. با این حال وی با اشاره به شائبه عدم استاندارد سوخت تولیدی گفت: «درباره وضعیت سوخت در جوابیه‌ای به خودروسازان و وزارت صمت داده‌ایم عنوان کردیم که سوختی که در سطح کشور توزیع می‌شود استاندارد یورو ۴ است و سوخت یورو ۵ در پالایشگاه‌های محدودی تولید می‌شود اما به جهت مسائل زیست محیطی مصرف سوخت یورو۴ منجر به تخریب خودروی بنزینی یورو۵ نمی‌شود. با این وجود وظیفه نظارت بر سوخت هم بر عهده سازمان استاندارد است و بارها اعلام کردند، هیچ مشکلی در توزیع سوخت با استاندارد یورو ۴ ندارد.»

میرزایی قمی یادآور شد: «بارها اعلام کرده‌ایم که اگر فعالان این حوزه، تخلف و تخطی درباره کیفیت سوخت دیده‌اند و اعلام کنند که سوخت تولیدی با استانداردهای موجود تطابق ندارد، اما تا به حال هیچ آمار و مستندی دریافت نکرده‌ایم. وزارت بهداشت هم بابت این اعتراضات با وزارت نفت مکاتباتی نداشته است.»

وی ادامه داد: «بنابراین بحث پایین بودن کیفیت سوخت بهانه قلمداد می‌شود، مگر اینکه منتقدان اسناد متقنی ارائه کنند و مرجع رسمی آن یعنی سازمان ملی استاندارد اعلام کند که این اسناد از لحاظ علمی مورد تأیید است.»

تعلیق اجرای قانون تا ۶ ماه پس از رفع تحریم‌ها یعنی عزمی بر داخلی سازی وجود ندارد

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در خصوص نامه وزارت صمت و خودروسازان به منظور تعلیق اجرای این قانونی تا ۶ ماه پس از رفع تحریم‌ها، گفت: «ارتقای استاندارد ۶ ماه بعد از رفع تحریم‌ها یعنی چه؟ این درخواست با منویات رهبری و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد. وقتی رهبری اینقدر تاکید بر لزوم پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی را دارند، چطور چنین درخواستی را مطرح می‌کنند، این اظهارات به معنای این است که قرار نیست هیچ داخلی سازی در دستور کار آنها قرار نگرفته است.»

وی در ادامه با اشاره به محتوای نامه اخیر خودروسازان که اجرای این قانون را تناقض ما شعار سال «جهش تولید» عنوان کرده بودند، گفت: «به نظر می‌رسد خودروسازان، از بیانات رهبری و شعارهای سالی که از سوی ایشان مطرح می‌شود قصد سو برداشت کرده‌اند، در صورتیکه اگر به صورت منطقی شعارهای سال و بیانات رهبری را مورد توجه قرار دادند، باید ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها را در اولویت قرار می‌دادند، چون منجر به افزایش کیفیت تولید می‌شود.»

میرزایی قمی در واکنش به این ادعا که ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها از یورو ۴ به یورو ۵ تغییر آن چنانی در آلایندگی ایجاد نمی‌کند، گفت: «این ادعا صحیح نیست، تفاوت سطح آلایندگی و تضمین کیفیت عدم آلایندگی یورو ۴ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر و یورو ۵ تا ۱۶۰ هزار کیلومتر است. انتظار می‌رود خودروسازان به مسائل فنی علمی تر اظهارنظر کنند.»

وی با تشریح روش‌های آزمون برای سنجش آلایندگی خوردوهای با استاندارد یورو ۴ پرداخت و گفت: «خودروی تولیدی با این استاندارد قبل از تحویل به مشتری به صورت رندوم تحت آزمایش قرار می‌گرفت، اما در خودروهای با استاندارد یورو ۵ مسئولیت خودروساز در رابطه تضمین کیفیت آلایندگی قطعات تا ۵ سال پس از تولید است. همین مساله مصداقی بر آلایندگی کمتر این خودروهاست.»

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران گفت: «بر اساس مصوبه مجلس، خودروها تا ۴ سال از انجام معاینه فنی معاف هستند مگر اینکه بخواهند معاینه فنی برتر بگیرند، بر اساس آمار ۶۰ درصد خودروها زیر ۴ سال که برای دریافت معاینه فنی برتر به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند، در آزمون آلایندگی رد شده‌اند.»

وی افزود: «مجموعه تحقیقات دیگری نیز نشان می‌دهد، تولید ناکس در خودروهای یورور۴ با پیمایش دوساله، ۴ برابر بیشتر از حد استاندارد است. این شدت آلایندگی نشاندهنده این است که دوام عدم آلایندگی در این خودروها از حد استاندارد بالاتر است.»

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

قیمت رانا پلاس ایران خودرو با 50 میلیون افزایش اعلام شد + مشخصات فنی و آپشن‌های رفاهی

رانا دومین محصول ملی ایران خودروست که بر اساس پلتفرم خودروی 206 صندوق دار تولید شده و از موتور معروف TU5 نیز بهره می‌برد. این خودرو از سال 91 وارد بازار کشور شد و ایران خودرو از زمستان سال گذشته، قصد دارد تا نسخه پلاس آن را راهی بازار کشور کند. اتفاقی که تاکنون بارها... ادامه مطلب

طرح تبدیل حواله محصولات ایران خودرو؛ تحویل دنا پلاس به جای اچ سی کراس

این روزها نارضایتی مشتریان از خودروسازان داخلی افزایش یافته و گزارش های منتشره پیرامون خدمات فروش خودرو های سواری و کیفیت خودرو های ساخت داخل، نشان می‌دهد، مشتریان از زمان نام نویسی تا پانزده ماه پس از تحویل خودرو، از ارائه خدمات و همچنین کیفیت خودرو های ساخت داخل رضایت چندانی ندارند. این وضعیت باعث... ادامه مطلب

کانسپت اینفینیتی QX60 مونوگراف معرفی شد؛ پیش‌نمایشی از نسل دوم QX60

شرکت اینفینیتی از یک کانسپت جدید به نام QX60 Monograph رونمایی کرد. این کانسپت در حقیقت پیش نمایشی از نسل دوم کراس‌اوور QX60 است که از سال 2013 روی خط تولید قرار دارد.با آنکه عمر نسبتا زیادی از زمان معرفی نسل اول QX60 سپری شده، اما این کراس‌اوور سایز متوسط لوکس جزو پرفروش‌ترین مدل‌های اینفینیتی... ادامه مطلب

ماجرای گیربکس 6 سرعته نیمه اتوماتیک ایران خودرو چیست؟

در 40 سال گذشته هر چند موضوع داخلی سازی همواره مورد تاکید بوده و پیگیری شده است، اما فقط در قسمت‌های ساده خودرویی انجام شده است.در این رابطه، معاون تحقیقات، توسعه و نوآوری شرکت صنعتی نیرو محرکه اعلام کرده است: «در مرحله نخست عرضه محصولات ایران خودرو با گیربکس شش سرعته جدید، این گیربکس بر... ادامه مطلب

ممنوعیت فروش خودروهای جدید بنزینی و دیزلی از سال 2035 در کالیفرنیا

گوین نیوسام (Gavin Newsom) فرماندار کالیفرنیا با صدور فرمانی اجرایی، اعلام کرده تا سال 2035 تمامی خودروهای سبک فروخته شده در این ایالت باید بدون آلایندگی باشند. این فرمان به معنای آن است که بعد از سال 2035 خودروسازان نخواهند توانست محصولات بنزینی یا دیزلی خود را در کالیفرنیا به فروش برسانند.با توجه به فرمان... ادامه مطلب

هیوندای سوناتا N Line با چهره اسپرت‌ و موتور قدرتمند معرفی شد

مدت‌ها بود که زمزمه‌هایی مبنی بر ارائه نسخه N Line از نسل کنونی سوناتا به گوش می‌رسید. حال این زمزمه‌ها رنگ واقعیت به خود گرفته و خودروساز کره‌ای رسما از سوناتا N Line پرده‌برداری کرده است.همانگونه که قبلا به اطلاعتان رسانده‌ایم، نسخه‌های N Line از محصولات هیوندای در مقایسه با مدل‌های استاندارد طراحی اسپرت‌تر و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟