هفتمین پرتاب موفق استارلینک؛ اسپیس‌اکس ۴۲۰ ماهواره در مدار مستقر کرد

هفتمین پرتاب موفق استارلینک؛ اسپیس‌اکس ۴۲۰ ماهواره در مدار مستقر کرد

اسپیس اکس ۶۰ ماهواره استارلینک را به طور موفقیت آمیز به فضا پرتاب و در مدار زمین مستقر کرد. پس از این مأموریت تعداد ماهواره‌ها به بیش از چهارصد عدد رسید. راکت فالکون ۹ نیز پس از اتمام مأموریت به زمین بازگشت و به آرامی روی کشتی خودران فرود آمد.

غروب چهارشنبه کمپانی اسپیس اکس به منظور راه اندازی هر چه سریع تر اینترنت ماهواره‌ای، گروهی دیگر از ماهواره‌های استارلینک شامل ۶۰ ماهواره را از مرکز فضایی کندی واقع در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد. این هفتمین پرتاب پروژه بلندپروازانه اینترنت ماهواره‌ای این شرکت به نام «استارلینک» به شمار می‌رود. کمپانی اسپیس اکس با این پرتاب، تعداد ماهواره‌های عملیاتی استارلینک را به ۴۲۰ ماهواره رساند. قرار است در مجموع ۱۲ هزار ماهواره در مدار زمین مستقر شوند.

اسپیس اکس امیدوار است با مسقتر کردن تمام ماهواره‌ها در مدار زمین، اینترنت ماهواره‌ای را برای تمام مردم دنیا فراهم کند. پس از آنکه تعداد ماهواره‌ها به حد نصاب رسید، اینترنت ماهواره‌ای در اختیار برخی مشتریان قرار خواهد گرفت. سال جاری میلادی برخی مناطق کانادا و ایالات متحده تحت پوش قرار خواهند گرفت و احتمالاً از سال ۲۰۲۱ سایر کشورها نیز می‌توانند از این اینترنت بهره مند شوند.

«ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس اکس می‌گوید این شرکت برای عملیاتی کردن اینترنت ماهواره‌ای به شکل محدود، فقط به ۴۰۰ ماهواره نیاز دارد و اگر تعداد آن‌ها به ۸۰۰ تا برسد توانایی‌های عملیاتی به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت. این یعنی اسپیس اکس حالا حداقلِ ماهواره‌ها برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای را در اختیار دارد.

اسپیس اکس حدوداً یک ماه دیگر با مأموریت تاریخی ارسال اولین فضانورد ناسا به فضا با راکت فالکون ۹ فاصله دارد. پرتاب قبلی استارلینک با وجود قرارگیری ماهواره‌ها در مدار، با مشکلاتی همراه بود و موتور این راکت دچار نقص فنی شد. ناسا با دقت در حال بررسی نقص موتور این راکت است تا مشکلی برای فضانوردانی که قرار است ۲۷ مه (۷ خرداد) به فضا پرتاب شوند به وجود نیاید.

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato