واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد میمون‌های رزوس را از ویروس کرونا در امان نگه داشت

واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد میمون‌های رزوس را از ویروس کرونا در امان نگه داشت

کووید-۱۹ تبدیل به دغدغه اصلی بسیاری از مردم جهان و همچنین دانشمندان شده که این موضوع خود روند توسعه واکسن را سرعت بخشیده است. واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد که به تازگی آزمایش انسانی آن آغاز شده، توانسته ۶ میمون رزوس را از این بیماری مصون نگه دارد.

واکسن توسعه پیدا کرده توسط دانشگاه آکسفورد، توانسته میمون‌های رزوس (rhesus macaque) را تا ۲۸ روز پس از قرارگیری در معرض کرونا، مصون نگه دارد. این نتایج امیدوارکننده هستند، مخصوصا که اخیرا آزمایش انسانی واکسن کرونا آکسفورد آغاز شده، البته در بهترین شرایط برای نتیجه تست انسانی آن باید چندین ماه دیگر صبر کنیم.

بر اساس گزارش منتشر شده، آزمایش میمون‌ها اواخر ماه مارس توسط دانشمندان دولتی در آزمایشگاه کوه راکی در همیلتون، مونتانا انجام شده. در این آزمایش، واکسن تولید شده توسط موسسه «جنر» و گروه واکسن آکسفورد با نام hAdOx1 nCoV-19 به ۶ میمون رزوس تزریق شد. پس از این کار، آن‌ها در معرض ویروس کرونا که سایر میمون‌ها را بیمار کرده بود، قرار گرفتند، اما این کار باعث نشد آن‌ها به کرونا مبتلا شوند و حداقل برای مدت زمان ۲۸ روز سالم باقی مانده‌اند.

واکسن کرونا

«وینستن مونستر»، رئیس واحد اکولوژی ویروس در این آزمایشگاه اعلام کرده: «میمون رزوس نزدیک‌ترین حیوان به انسان‌ها محسوب می‌شود.»

موسس جنر که به عنوان بخشی از گروه واکسن آکسفورد مشغول به فعالیت است، در زمینه تولید واکسن کرونا در جهان پیشتاز است. دولت بریتانیا برای آزمایش واکسن این گروه ۲۰ میلیون پوند هزینه پرداخت کرده است. بد نیست بدانید در گذشته نیز محققان چینی میمون رزوس را در برابر ویروس کرونا واکسینه کرده بودند.

از روز پنجشنبه آزمایش انسانی این واکسن آغاز شده و انتظار می‌رود در ماه سپتامبر به پایان برسد. فرایند توسعه یک واکسن طولانی است، بنابراین تولید یک واکسن قابل استفاده در ماه سپتامبر نشان‌دهنده یک روند بسیار سریع است. در نهایت باید گفت که نتیجه مثبت این واکسن روی میمون‌ها، تضمینی برای اثربخشی آن‌ روی انسان‌ها نخواهد بود.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato