انتقاد شدید ایلان ماسک از حبس اجباری دوران کرونا: این قانون فاشیستی است

ایلان ماسک در یک کنفرانس ویدیویی قانون بیرون نیامدن از منزل که در منطقه خلیج سان فرانسیسکو و دیگر نقاط آمریکا اجرا می‌شود را «فاشیستی» خواند و گفت که آزادی مردم را پایمال می‌کند. او پیش از این در توییتر از رئیس جمهور آمریکا شدیداً انتقاد کرد و خواستار «آزادی آمریکا» شد.

ماسک می‌گوید اینکه آن‌ها نمی‌توانند تولید را در منطقه خلیج سان فرانسیسکو از سر بگیرند، او را حسابی نگران کرده و ریسکی جدی است. شش شهرستان در منطقه خلیج سان فرانسیسکو قانون بیرون نیامدن از منزل را تا انتهای ماه آینده میلادی (۳۱ مه) تمدید کرده‌اند که شامل شهرهای سان فرانسیسکو، فریمانت و چند شهر دیگر می‌شود.

انتقاد شدید ایلان ماسک از قانون حبس اجباری در دوران کرونا

مدیرعامل تسلا که این قانون را با زندانی شدن افراد تشبیه کرده می‌گوید:

«تمدید قانون پناه گرفتن در منزل، یا به نظر ما، زندانی کردن مردم در خانه‌هایشان، به نظر من همه حقوق‌ اساسی آن‌ها را پایمال می‌کند و آزادی آن‌ها را به شیوه‌هایی ترسناک و غلط از بین می‌برد. اگر کسی دوست دارد در خانه بماند اشکالی ندارد و کسی نمی‌تواند آن‌ها را وادار به ترک منزل کند. اما اینکه به شما بگویند نمی‌توانید از خانه بیرون بیایید و اگر خارج شوید دستگیر می‌شوید، فاشیستی است.»

کارخانه اصلی تسلا در شهر فریمانت، کالیفرنیا واقع شده و مقامات این شهر شرکت‌های خودروساز را در لیست کسب و کارهای غیرضروری قرار دادند. ماسک به این تصمیم اعتراض کرد و سرانجام مجبور شد کارخانه را ماه گذشته میلادی تعطیل کند. البته او پنج روز بعد از قانون پناه گرفتن اجباری کارخانه را باز نگه داشت و هفته گذشته از برخی از کارمندان خواست تا سر کار حاضر شوند. کارخانه تسلا در ایالت نوادا به نام «گیگافکتوری ۱» نیز با وجود دستورات مقامات محلی مبنی بر تعطیلی تمام کسب و کارهای غیرضروری، همچنان باز است.

ایلان ماسک در ادامه تماس ویدیویی خود گفت که تسلا با موفقیت از بحران کووید ۱۹ عبور خواهد کرد، اما به خاطر قانون تعطیلی کسب و کارهای غیر ضروری، بسیاری از شرکت‌های کوچک از بین خواهند رفت.

ماسک یکی از منتقدان اصلی برخی از اقدامات حفاظتی دوران کرونا در آمریکا بوده و نوک پیکان انتقادات او به سمت قانون پناه گرفتن اجباری در منزل نشانه رفته که قسمت‌های بزرگی از اقتصاد آمریکا را به تعطیلی کشانده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟