دستاورد چشمگیر در درمان سرطان پروستات با داروی سرطان پستان

محققان در جریان یک کارآزمایی بالینی گسترده توانستند با استفاده از داروی سرطان پستان، نتایج امیدوارکننده‌ای در کند کردن پیشرفت سرطان پروستات به دست بیاورند. این دارو اثر بیشتری نسبت به درمان‌های هورمونی رایج داشته و محققان امیدوارند سال جاری میلادی مجوز اولین داروی هدف گیری ژنی برای درمان سرطان پروستات را کسب کند.

محققان در این آزمایش از دارویی به نام «Olaparib» استفاده کردند که برای درمان سرطان‌های پستان و تخمدان استفاده می‌شود. این دارو به شکل قرص مصرف شده و مانع از عملکرد پروتئینی به نام «PARP» در بدن می‌شود. این پروتیئن نقش مهمی در ترمیم DNA آسیب دیده بازی می‌کند.

افزایش فعالیت پروتئین «PARP» در حالت معمول مزایایی به دنبال دارد و می‌توان از آن برای جلوگیری از پیری و آسیب‌های ناشی از تشعشعات استفاده کرد، اما فعالیت آن در سلول‌های سرطانی نتایج مضری در پی دارد. برخی سلول‌های سرطانی که با جهش‌های ژنتیکی شکل گرفته‌اند، برای بقای DNA سالم و ادامه رشد، به پروتئین PARP وابسته هستند.

hamrah-mechanic

جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات با داروی سرطان پستان

«Olaparib» دارویی است که به طور خاص سلول‌هایی که DNA جهش یافته دارند را هدف گرفته و با مسدودسازی فعالیت پروتئین PARP، سبب مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود. دانشمندان در این تحقیق به دنبال پاسخ به این سوال بودند که آیا این دارو می‌تواند اثرات مشابهی را روی سرطان پروستات بگذارد یا نه.

محققان در تحقیق خود از 387 مرد با سرطان پروستات پیشرفته با تغییرات در پانزده DNA بازسازی شده استفاده کردند. شرکت کنندگان به طور تصادفی داروی «Olaparib» یا روش استاندارد هورمون تراپی که شامل داروهای «abiraterone» و «enzalutamide» می‌شود را دریافت کردند.

در همه افرادی که داروی «Olaparib» را دریافت کرده بودند، کاهش پیشرفت سرطان پروستات مشاهده شد و میانگین زمان بدتر شدن سرطان به 5.8 ماه افزایش یافت. برای مقایسه در افرادی که با روش هورمونی تحت درمان قرار گرفته بودند، سرطان پس از 3.5 ماه رو به وخامت گذاشت.

نتایج استفاده از این دارو در بیمارانی که در آن ها سه جهش ژن‌های BRCA1، BRCA2 و ATM را تحت تاثیر قرار می‌دهد، امیدوار کننده تر بود و پیشرفت بیماری در مقایسه با 3.6 ماه در گروه کنترل، 7.4 ماه به تعویق افتاد.

نرخ زنده ماندن بیمارانی که با روش هورمون تراپی تحت درمان قرار گرفته بودند، 15 ماه و نرخ زنده ماندن بیمارانی که داروی «Olaparib» را دریافت کرده بودند، به 19 ماه افزایش یافت.

محققان می‌گویند نتایج این آزمایش، داروی «Olaparib» را در شرف تأیید شدن به عنوان اولین روش درمانی هدف گیری ژنی برای درمان سرطان پروستات در اروپا و آمریکا قرار می‌دهد.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال The New England Journal of Medicine منتشر شده است.

مطالب مرتبط

انقلابی در تشخیص سرطان؛ آزمایش خونی که ۴ سال زودتر بیماری را شناسایی می‌کند

محققان موفق به توسعه نوع جدیدی از آزمایش خون تشخیص سرطان شده‌اند که ۵ نوع معمول این بیماری را تا ۴ سال زودتر از روش‌های دیگر شناسایی می‌کند.در حال حاضر تنها چند نوع محدود سرطان را می‌توان در مراحل اولیه شناسایی کرد و تعداد بالایی از آن‌ها در این مراحل تشخیص داده نمی‌شوند که خطر... ادامه مطلب

آزمایش نویدبخش نوع جدیدی از داروی سرطان؛ توقف رشد تومور در مراحل اولیه

نتایج آزمایش‌های مقدماتی از دارویی جدید برای سرطان روی انسان‌ها به نتایج خوبی رسیده و از توقف روند رشد بیش از نیمی از تومورها به طور کامل خبر می‌دهد. این داروی آزمایشگاهی که «برزوسرتیب» (berzosertib) نامیده می‌شود، بزودی وارد مرحله جدیدتری از فرآیند آزمایشی شده و متخصصان به شدت به آینده امیدوارکننده آن خوش‌بین هستند.برزوسرتیب... ادامه مطلب

دگرگونی در درمان سرطان پروستات با فرمولاسیون جدید

محققان با تغییر فرمول داروی ابیراترون استات (Abiraterone Acetate) که در حال حاضر با نام تجاری «Zytiga» برای درمان سرطان پروستات به فروش می‌رسد، توانستند اثربخشی آن را ۴۰ درصد افزایش دهند. این دارو در صورت تولید کیفیت زندگی بیمارانی که از این سرطان رنج می‌برند را به طور قابل توجهی بهبود خواهد داد.محققان دانشگاه... ادامه مطلب

یکجانشینی و عدم تحرک احتمال مرگ بر اثر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

انجام حرکات ورزشی برای خیلی از مردم دشوار است و از طرفی، بخش اعظمی از زمان انسان امروزی صرف نشستن در پشت میز کار، نشستن و انتظار کشیدن برای قرارهای ملاقات و نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی می شود که همین اینها نیز مزید بر علت می شوند.طبق بسیاری از مطالعات،... ادامه مطلب

ابداع روش MRI جدید برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه

محققان روش جدیدی برای تشخیص سرطان متاستاتیک در کبد ابداع کردند. محققان می گویند این روش برای سرطان‌های دیگر نیز قابل استفاده بوده و می توان به کمک آن بیماری های متاستاتیک را در مراحل اولیه تشخیص داد.فراگستری یا متاستاز (Metastasis) به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر... ادامه مطلب

کشف سلول ایمنی جدید برای درمان انواع سرطان

سرطان با تمامی مشکلاتی که دارد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با این حال مشکلات زیادی در حین درمان ممکن است برای بیماران پیش بیاید. همین مشکلات کافیست تا دانشمندان همواره به فکر راه‌های درمان کم‌هزینه‌تر و از آن مهمتر کم‌درد‌تر بیفتند. جدیدترین دستاورد دانشمندان، کشف سلول ایمنی است که می‌تواند سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟