کرونا در سایه تئوری توطئه؛ بودجه تحقیقات مشترک آمریکا و چین قطع شد

کرونا در سایه تئوری توطئه؛ بودجه تحقیقات مشترک آمریکا و چین قطع شد

کرونا در سایه تئوری توطئه؛ بودجه تحقیقات مشترک آمریکا و چین قطع شد

موسسه ملی سلامت ایالات متحده آمریکا (NIH) به یکباره تصمیم گرفت بودجه پروژه بلندمدت مشترک میان دانشمندان این کشور و چین را قطع کند، پروژه‌ای که نحوه انتقال ویروس کرونا توسط خفاش‌ها به انسان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته دانشمندان، قطع این بودجه می‌تواند در تحقیقات حیاتی و مهمی که ممکن است مانع از گسترش شیوع کرونا شود، اختلال ایجاد کند. این تصمیم بر اساس تئوری‌های توطئه گرفته شده که نارضایتی دانشمندان را در پی داشته. دولت ترامپ کشور چین را مسئول شیوع این بیماری می‌داند و منشا آن را آزمایشگاهی در این کشور اعلام کرده است.

برای اولین بار نشریه «پولیتیکو» (POLITICO) در تاریخ ۸ اردیبهشت گزارشی در این رابطه منتشر کرد، اما ایمیل‌های منتشر شده در تاریخ ۱۱ اردیبهشت توسط مجله Science نشان می‌دهد که علت چنین تصمیمی، تئوری‌ توطئه مبنی بر شیوع این بیماری توسط محققان چینی در ووهان بوده است، البته برای چنین تئوری مدرکی وجود ندارد یا دولت آن را ارائه نکرده است.

این تحقیق که دیگر بودجه‌ای از سوی NIH برای آن درنظر گرفته نمی‌شود، با عنوان «درک خطر ایجاد ویروس کرونا در خفاش» توسط یک موسسه غیر انتفاعی مستقر در نیویورک و با همکاری محقق برجسته چینی در حال انجام است. موسسه ملی سلامت آمریکا برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت که ۳.۱ میلیون دلار بودجه برای مدت زمان ۵ سال برای این پروژه درنظر بگیرد، البته در سال ۲۰۱۹ این بودجه به علت نتایج عالی آن تمدید شد.

کرونا

بر اساس اعلام این مجله، ابتدا کمک هزینه ۵۹۹ هزار دلاری به این ویروس شناس چینی، «شی ژنگلی» تعلق گرفت. شی به همراه همکاران خود بیش از ۱۵ هزار نمونه بیولوژیکی از خفاش‌های وحشی جمع آوری کرده و بخشی از بودجه NIH مربوط به تحقیقات ژنتیکی برای شناسایی ریسک بالای انتقال این ویروس از خفاش‌ها به انسان است.

یکی از محققان این پروژه، «دزاک» در رابطه با قطع بودجه اعلام کرده:

«دلیل پرداخت این کمک مالی برای ۵ سال، این است که پروژه ما برای جلوگیری از شیوع بیماری بسیار مهم است.»

تا به امروز حداقل ۲۰ مقاله از این پروژه به چاپ رسیده و همچنین باعث شناسایی چندین توالی ژنتیکی ویروس کرونا در خفاش شده. در حالی NIH بودجه این پروژه را قطع کرده که برخی از نتایج آن باعث توسعه داروی رمدسیویر شده و آمریکا به تازگی مجوز استفاده از آن را در بیمارستان‌ها صادر کرده است.

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل