افزایش زمان و کیفیت خواب؛ گجت‌ها از تاثیر قرنطینه بر زندگی کاربران خبر می‌دهند

کرونا، بزرگترین بحران کنونی بشر باعث شده که بسیاری از ما خانه نشین شویم، البته محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها در حال برداشته شدن هستند. بر اساس اطلاعات جدیدی که توسط شرکت‌های مختلف منتشر شده، در دوران قرنطینه بیشتر می‌خوابیم و همچنین کیفیت خواب ما بهبود پیدا کرده است.

بی‌خوابی یکی از مشکلات مردم در سراسر جهان است، بسیاری شب‌ها نمی‌توانند به خوبی بخوابند یا اینکه شب‌ها را بیدار می‌مانند. هم اکنون جهان با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند و مردم زیادی بخاطر کرونا دچار استرس شده‌اند که این موضوع در نگاه اول شاید به معنای کاهش کیفیت خوابمان باشد، اما اطلاعات جدید نظر متفاوتی دارند. بر اساس اطلاعات گجت‌های پوشیدنی و اپلیکیشن‌های ردیاب خواب، ما در دوران قرنطینه بهتر می‌خوابیم.

فیت‌بیت به تازگی اطلاعات گجت‌های پوشیدنی خود برای ۶ شهر ایالات متحده آمریکا را منتشر و آن‌ها را با دوران پیش از قرنطینه مقایسه کرده. بر اساس این اطلاعات، مردم در ماه آوریل شب‌ها بطور متوسط ۱۷ دقیقه بیشتر از ماه ژانویه خوابیده‌اند. هم اکنون ۳۶ درصد این افراد نسبت به دوران قرنطینه، ۳۰ دقیقه بیشتر می‌خوابند.

علاوه بر افزایش زمان خواب، کیفیت آن نیز بهبود پیدا کرده. فیت‌بیت برای کیفیت خواب افراد امتیاز ۱ تا ۱۰۰ را درنظر گرفته که به مدت زمان و همچنین پیوسته بودن آن بستگی دارد. امتیاز خواب کاربران فیت‌بیت معمولا در محدوده ۷۲ تا ۸۳ قرار می‌گیرد، اما در دوران قرنطینه این اعداد بهبودی ۱.۸ امتیازی را تجربه کرده‌ است.

به گفته فیت‌بیت، دلیل اصلی بهبود این امتیاز افزایش مدت زمان خواب افراد بوده اما افزایش خواب REM و عمیق نیز به آن کمک کرده. این شرکت همچنین اعلام کرده که کاربران نسبت به دوران پیش از شیوع کرونا، ۱۶ دقیقه دیرتر به سراغ رختخواب می‌روند.

خواب

علاوه بر فیت‌بیت، شرکت «Eight Sleep» که تشک‌هایی مجهز به چندین سنسور را به فروش می‌رساند نیز اطلاعاتی را منتشر کرده. بر اساس این اطلاعات، مردم در روزهای هفته ۲۶ دقیقه دیرتر از دوران پیش از قرنطینه از خواب بیدار می‌شوند. ساعت بیدار شدن افراد قبل از کرونا برابر با ۶:۴۶ صبح بوده، اما هم اکنون به ۷:۱۲ صبح رسیده. به گفته این شرکت، مردم بخاطر اینکه می‌دانند نیازی به رفت و آمد ندارند، بیشتر می‌خوابند. Eight Sleep به این موضوع اشاره کرده که مردم پیش از شیوع کرونا در آخر هفته‌ها نسبت به دیگر روزهای هفته، ۹۰ دقیقه بیشتر می‌خوابیدند که هم اکنون این اختلاف به ۱۲ دقیقه کاهش پیدا کرده است.

«Whitings» که در زمینه تولید ترازو و گجت‌های هوشمند فعالیت دارد نیز گزارشی در رابطه با خواب کاربران خود منتشر کرده. بر اساس اطلاعات این گزارش، زمانی که مردم به رختخواب می‌روند و ساعتی که از خواب بیدار می‌شوند، در روزهای هفته و آخر هفته تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که مردم در مقایسه با دوران پیش از کرونا تقریبا ۱۲ دقیقه بیشتر در شب‌ها می‌خوابند و ۲۶ دقیقه دیرتر از خواب بیدار می‌شوند. این شرکت همچنین اعلام کرده مردم افزایش وزن کمی، تقریبا ۲.۳ کیلوگرم در دوران قرنطینه داشته‌اند.

خواب

گزارش‌های منتشر شده تا حدودی تعجب برانگیز هستند، البته باید به این نکته توجه کنیم بیشتر افرادی که از گجت‌های تناسب اندام استفاده می‌کنند، قادر به مقابله با چالش‌ها و شرایط استرس‌زا هستند. با وجود این موضوع، برخی از ما بخاطر کرونا استرس زیادی داریم و احتمالا با مشکلاتی زیادی در زمینه خواب روبه‌رو هستیم.

فیت‌بیت علاوه بر اطلاعات خواب کاربران خود، داده‌های مربوط به فعالیت بدنی آن‌ها را نیز منتشر کرده که بر اساس آن، فعالیت‌ افراد در دوران قرنطینه کاهشی ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشته است. کاهش فعالیت بدنی می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب در زمان خواب شود که آرامش را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، مدت زمان استفاده از دستگاه‌های هوشمند افزایش داشته که نور نمایشگر آن‌ها می‌تواند کیفیت خواب را کاهش دهند. با وجود تمام این موارد، بسیاری از ما در دوران قرنطینه بیشتر می‌خوابیم و توانسته‌ایم کیفیت خواب خود را بهبود دهیم.

مطالب مرتبط

طرفداران فیلم‌های ترسناک و آخرالزمانی، راحت‌تر از دیگران با ویروس کرونا کنار آمده‌اند

نتایج تحقیقاتی تازه طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد کسانی که طرفدار فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی ژانر وحشت و آخرالزمانی هستند، راحت‌تر با پاندمی ویروس کرونا کنار آمده‌اند و از عواقب آن کمتر می‌ترسند.گروهی از محققین با نظرسنجی از جمعیت زیادی از مردم علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی، دریافته‌اند کسانی که به ژانرهای... ادامه مطلب

اعمال مجدد محدودیت‌ها و قرنطینه در کشورهای مختلف؛ کرونا دست بردار نیست

ظاهرا ویروس کرونا فعلا نمی‌خواهد دست از سر بشر بردارد و همچنان شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری رو به افزایش است. در حالی که بسیاری از کشورها قوانین قرنطینه را حذف کرده بودند، شماری از آن‌ها دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌ها برای کنترل این بیماری شده‌اند.شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در سراسر جهان از مرز... ادامه مطلب

انتقاد بیل گیتس از شبکه‌های اجتماعی به دلیل دامن زدن به نشر اخبار غلط در مورد کرونا

همزمان با تصمیم برخی کشورها به بازگشایی اقتصاد بدون دامن زدن به شیوع بیشتر ویروس کرونا، «بیل گیتس» از شبکه های اجتماعی به دلیل دامن زدن به پخش اخبار نادرست انتقاد کرد و گفت برای بازگشت به شرایط عادی همه باید ماسک بزنند.هم بنیانگذار مایکروسافت در مصاحبه‌ای با Fast Company یکی از دلایل عقب افتادن... ادامه مطلب

هشدار ۲۳۹ محقق به سازمان بهداشت جهانی: انتقال کرونا از طریق هوا را دستکم گرفته‌اید

گروهی از دانشمندان در روزهای آینده نامه‌ای سرگشاده برای سازمان بهداشت جهانی (WHO) ارسال می‌کنند که در آن مدعی شده‌اند ویروس کرونا به اندازه‌ای در هوا وجود دارد و باقی می‌ماند که امکان سرایت آن به افراد وجود دارد.به گزارش نیویورک تایمز، در این نامه دانشمندان WHO را متهم کرده‌اند که درباره امکان انتقال کرونا... ادامه مطلب

سازمان بهداشت جهانی استفاده از ۳ دارو برای درمان کرونا را متوقف کرد

«سازمان بهداشت جهانی» (WHO) رسما اعلام کرد استفاده از ترکیب داروهای ایدز «لوپیناویر» (Lopinavir) و «ریتوناویر» (Ritonavir)، به عنوان راهی آزمایشی برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونای حاد را متوقف می‌کند. علت این اتفاق مشاهده عدم تاثیر کافی و کاهش ندادن مرگ و میر بیماران کووید-19 اعلام شده است.اوایل اسفند ماه، و پس از مشاهده... ادامه مطلب

سرعت شیوع بالاتر با عواقب مشابه؛ پژوهشگران از نوع جدید کرونا می‌گویند

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که نوع جدید ویروس کرونا از اروپا به ایالات متحده آمریکا منتقل شده و به علت جهش، سرعت شیوع آن افزایش پیدا کرده، البته شدت بیماری در آن تغییر نداشته است.به گزارش CNN، پژوهش جدید که در ژونال «Cell» به چاپ رسیده، حاوی اطلاعاتی بیش از توالی ژنتیکی است و تیم... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟