ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ناسا
علمی

ناسا با پردازش تصاویر قدیمی به جزئیات فوق‌العاده‌ای از قمر «اروپا» دست پیدا کرد

ناسا تصاویری که در دهه ۹۰ میلادی توسط فضاپیمای گالیله از ماه سیاره مشتری با نام «اروپا» گرفته شده بود را با استفاده از فناوری‌های مدرن دوباره پردازش کرد. این اقدام، جزئیات فوق العاده‌ای از سطح ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰

ناسا تصاویری که در دهه ۹۰ میلادی توسط فضاپیمای گالیله از ماه سیاره مشتری با نام «اروپا» گرفته شده بود را با استفاده از فناوری‌های مدرن دوباره پردازش کرد. این اقدام، جزئیات فوق العاده‌ای از سطح این ماه در اختیار ما قرار می‌دهد و همچنین ویژگی‌های آن را مشخص می‌کند.

بر اساس اعلام ناسا، اطلاعات این تصاویر در دهه ۹۰ میلادی ثبت شده‌اند که باعث می‌شود با یک تصویر با عمر بیش از ۲۰ سال روبه‌رو باشیم. تکنیک‌های جدید پردازش تصویر این فرصت را برای آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا فراهم کرده تا دوباره این جرئیات را با دقت بالاتری مورد بررسی دهد و به یافته‌های جدید دست پیدا کند.

اروپا برای پوسته یخی ضخیم خود که در بسیای از مناطق تیره رنگ است، شناخته شده. سطح این ماه شیارها و برجستگی‌های بزرگی دارد که مانند زخم‌های ضخیم روی بدن به نظر می‌رسند. ناسا تصاویر زیادی از این ماه گرفته و از تکنیک‌های زیادی برای مشخص کردن ویژگی‌ها یا ارائه دیدی واقعی از ظاهر سطح آن، استفاده کرده است.

ناسا

این تصاویر روز پنجشنبه از سوی این سازمان فضایی منتشر شدند که شامل ویژگی با نام «باندهای متقاطع» و همچنین آشفتگی ناحیه‌ای با بلوک‌های مواد و پشته‌ها در مناطقی که پوسته در آن‌ها ترک خورده، می‌شوند. هر تصویر دید نزدیکی از این ویژگی‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد، البته کیفیت آن‌ها در مقایسه با تصاویر مدرن کمتر است و همچنین شفافیت پایین‌تری نیز دارند.

این تصاویر جدید به عنوان بخشی از آمادگی ناسا برای برنامه فضایی و فضاپیمای «Europa Clipper» تولید شده. این فضاپیما بارها اطراف این ماه پرواز خواهد کرد تا اطلاعاتی در رابطه با اقیانوس‌های پنهان شده در زیر پوسته یخی ضخیم آن جمع آوری کند. این سازمان فضایی در گذشته اعلام کرده بود که اروپا به علت وجود اقیانوس‌ها زیر سطح یخی خود می‌تواند باعث کشف نشانه‌های زندگی فرازمینی شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی