اینتل استارتاپ Moovit را خرید؛ چیپ‌سازها تاکسی خودران راه می‌اندازند؟

اینتل به منظور هموار کردن مسیر تولید تاکسی‌های خودران، استارتاپ ناوبری مووایت (Moovit) را با قیمتی در حدود ۹۰۰ میلیون دلار خرید.

اینتل با خرید استارتاپ Moovit از فناوری‌ها و همچنین داده‌های جمع آوری شده آن از بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر از ۱۰۲ کشور دنیا در واحد اتومبیل خودران خود به نام «Mobileye» استفاده خواهد کرد. البته شرکت Moovit همچنان مستقل باقی خواهد ماند.

اینتل در گذشته ۷ درصد از سهام شرکت Moovit را تصاحب کرده بود و حالا با پرداخت ۸۴۰ میلیون دلار به صورت نقدی، این شرکت را به طور کامل تحت مالکیت خود درآورده است.

اینتل شرکت Moovit را تصاحب کرد

بر اساس اطلاعات یک منبع آگاه، مدیران استارتاپ Moovit پیش از شیوع ویروس کرونا برای جذب سرمایه با اینتل مذاکراتی داشته‌اند. این شرکت پول نقد کافی برای مستقل ماندن به مدت یک سال را داشته ولی پس از حتمی شدن تأثیر منفی ویروس کرونا بر اقتصاد، تصمیم به فروش شرکت به اینتل گرفته می‌شود. این قرارداد در مدت ۴۰ روز و از طریق ملاقات‌های مجازی انجام شده است.

«Amnon Shashua»، مدیرعامل Mobileye به خبرگزاری رویترز می‌گوید تصاحب Moovit برخی از مهم ترین شکاف‌های این شرکت در حرکت به سمت جلو را پر می‌کند. به گفته او هدف Mobileye تولید تاکسی های خودران و بکارگیری آنها در کشورهایی مثل فرانسه، کره جنوبی و اسرائیل است. «Shashua» می‌گوید تاکسی‌های خودران این شرکت تا سال ۲۰۲۲ آماده خواهند شد.

استارتاپ Moovit اپلیکیشنی توسعه داده که با نشان دادن مسیرهای اتوبوس، قطار، دوچرخه و سفرهای اشتراکی، بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد به عابرین پیاده و توریست‌ها نشان می‌دهد. اینتل قصد دارد با سازگار کردن این اپ با Mobileye، امکان درخواست تاکسی‌های خودران یا «روبوتاکسی» (Robotaxis) را فراهم کرده و به کمک داده‌های لحظه‌ای آن، از ارسال تاکسی‌ها به مناطق پر رفت و آمد اطمینان حاصل کند.

اینتل پیش بینی می‌کند بازار تاکسی‌های خودران تا سال ۲۰۳۰ ارزشی برابر با ۱۶۰ میلیارد دلار پیدا کند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟