مشخصات فنی مک لارن اسپیدتیل منتشر شد؛ جانشین شایسته مکلارن F1 افسانه ای

مشخصات فنی مک لارن اسپیدتیل منتشر شد؛ جانشین شایسته مکلارن F1 افسانه ای

پیش از این مک لارن جزئیات زیادی از قوای محرکه هیبریدی ابرخودرو خود یعنی اسپیدتیل منتشر نکرده بود. حال با گذشت ۱۸ ماه از زمان معرفی مک لارن اسپیدتیل جزئیات جدیدی توسط این سوپرخودروساز انگلیسی منتشر شده است.

قوای محرکه بنزین سوز این خودرو از فن آوری بدست آمده از آخرین ابرخودرو این شرکت یعنی P1 بهره می برد اما تغییرات محسوسی در بخش های ورودی هوای سبک تر، طراحی متفاوت پیستون ها و سیستم خنک کاری سر سیلندر صورت گرفته است. در نتیجه این موتور V-8 دو توربو ۴ لیتری توانایی تولید حداکثر قدرت ۷۴۷ اسب بخار و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد که بیشتر از موتور ۳.۸ لیتری P1 با حداکثر قدرت ۷۲۷ اسب بخار و ۷۲۰ نیوتن متر گشتاور است.

موتور الکتریکی نیز توانایی تولید ۳۰۸ اسب بخار را دارد که از فن آوری مشابه در خودروهای فرمول E در آن استفاده شده است.

این موتور الکتریکی قدرت مورد نیاز خود را از یک بسته باتری به ظرفیت ۱.۶ kWh می گیرد که ۴ برابر چگالی انرژی بیشتری به نسبت بسته باتری استفاده شده در مدل P1 دارد.

به همین دلیل این بسته باتری بالاترین نسبت وزن به قدرت را در بین تمامی باتری های ولتاژ بالای امروزی دارد.

در زمان معرفی مک لارن ادعا کرده بود که اسپیدتیل توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتری را دارد. جالب است بدانید که نسخه جاده ای مکلارن F1 در سال ۱۹۹۶ موفق به ثبت سرعت ۳۸۶ کیلومتر در ساعت در جاده های آلمان شده بود. به عبارت دیگر علیرغم گذشت قریب به ۳۰ سال از تولید مکلارن F1، اختلاف سرعت چندان چشمگیری بین محصولات جدید و مکلارن F1 افسانه ای وجود ندارد.

مک لارن

مک لارن اسپیدتیل از سری محصولات Ultimate این شرکت به حساب می آید و به نوعی جانشین معنوی ابرخودرو افسانه ای این شرکت یعنی مک لارن F1 است. جایگاه خاص راننده در بخش مرکزی این امکان را فراهم کرده تا دو سرنشین دیگر توانایی قرار گرفتن در این ابرخودرو را داشته باشند.

مک لارن تنها ۱۰۶ دستگاه از اسپیدتیل تولید خواهد کرد. این رقم دقیقا برابر با میزان تولید مک لارن F1 است. تمامی ۱۰۶ دستگاه به فروش رفته است و قیمت هر کدام از آن ها حداقل ۱.۷۵ میلیون پوند است.

مک لارن اسپیدتیل برای رسیدن به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت به تنها ۱۲.۸ ثانیه زمان احتیاج دارد. مک لارن P1 به ۱۶.۵ ثانیه برای رسیدن به این سرعت احتیاج دارد. اسپیدتیل به طور کامل بر روی شاسی مونوکوک فیبرکربنی تولید شده است و با وجود طویل بودن بدنه (۵۱۳۷ میلی متر) وزن خشکی برابر با ۱۴۳۰ کیلوگرم دارد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato