آنالیز ده‌ها تحقیق پزشکی تاثیر ماسک در جلوگیری از شیوع کرونا را اثبات می‌کند

روزبه‌روز بر تعداد افراد مبتلا به کرونا و همچنین شمار قربانیان این بیماری افزوده می‌شود، اما هنوز ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد. یکی از موضوعات مهم، استفاده از محافظ و ماسک برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است، اما آن‌ها تا اندازه در عدم ابتلای پزشکان و پرستاران به کووید-۱۹ نقش دارند؟

بر اساس تحقیق جدیدی که توسط دانشگاه بهداشت و علوم اورگن (OHSU) صورت گرفته، تجهیزات محافظتی در عدم ابتلا به کرونا نقش بسزایی دارند. بر اساس این مطالعه، حتی ماسک‌های جراحی معمولی که فاقد فیلتر هستند نیز می‌توانند مانع از ابتلای پزشکان و پرستاران به کووید-۱۹ شود. اگر این افراد از ماسک N95 به همراه محافظ صورت استفاده کنند، بیش از پیش در برابر ابتلا به این بیماری مقاوم می‌شوند.

سرپرستی این تحقیق برعهده «راجر چو» بوده که ۶۴ تحقیق جداگانه از سال ۲۰۰۳ و شیوع ویروس سارس را مورد بررسی قرار داده. این تحقیقات ویروس سارس، ویروس مرس که اولین بار در سال ۲۰۱۲ گزارش شد و کووید-۱۹ را شامل می‌شوند. چو درباره این مطالعه اعلام کرده:

«ما در تلاش بودیم تا به مدارکی از ویروس‌هایی که به نظر ما شباهت زیادی به کووید-۱۹ دارند، دست پیدا کنیم. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، به نظر می‌رسد تجهیزات محافظ شخصی (PPE) می‌توانند کمک‌کننده باشند. اگر بخواهیم ریسک ابتلا به کرونا در زمان استفاده و عدم استفاده از ماسک را مقایسه کنیم، استفاده از ماسک خطر ابتلا به این بیماری را برای کادر درمان به میزان ۵۰ تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.»

بر اساس اکثر تحقیقات صورت گرفته، ماسک می‌تواند نرخ ابتلا به کرونا را کاهش دهد. به اعتقاد چو، تمام ماسک‌ها از ماسک‌های جراحی ساده تا ماسک‌های N95 می‌توانند در این زمینه کارآمد باشند. با این وجود، کدام ماسک بیشترین تاثیر را دارد؟ در تحقیق جدید به این سوال پاسخی داده نشده چرا که همه تحقیقات گذشته به یک ماسک خاص اشاره نکرده‌اند. چو در این زمینه گفته:

«تحقیقاتی وجود دارند که ماسک‌های N95 را با ماسک‌های جراحی مقایسه می‌کنند. بر اساس این مطالعه‌ها، ماسک‌های N95 در مقایسه با جراحی، خطر ابتلا را به بیماری را بیشتر کاهش می‌دهند.»

کرونا

علاوه بر این، چو بر این باور است که با استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی بیشتر مانند ماسک‌، دستکش‌ و محافظ صورت، بیشتر از خود از برابر ابتلا به این بیماری محافظت خواهید کرد. در این تحقیق به این موضوع اشاره شده که باید به پزشکان و پرستاران نحوه استفاده از PPE را برای کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ آموزش داد. در حقیقت تنها نباید این تجهیزات را برای افراد تهیه کرد، بلکه آن‌ها باید نحوه استفاده را نیز بلد باشند.

ماسک برای اینکه کارآمد باشد، باید به درستی روی صورت قرار بگیرد و اطراف دهان و بینی را بپوشاند، موضوعی که به گفته چو باید به افراد آموزش داده شود. علاوه بر این، زمانی که از ماسک جراحی یا N95 استفاده می‌کنید برای برداشتن یا گذاشتن آن روی صورت خود، نباید به جلوی آن دست بزنید. اگرچه این اقدامات پیچیده نیستند، اما همچنان باید به افراد آموزش داده شوند.

حالا که استفاده از ماسک می‌تواند خطر ابتلای پزشکان و پرستاران به کرونا را کاهش دهد، آیا چنین موضوعی برای عموم مردم نیز صادق است؟ به گفته چو، در این زمینه اطلاعات بسیار کمی وجود دارد و تحقیقات چندانی درباره آن صورت نگرفته، با این وجود استفاده از محافظ می‌تواند خطر به ابتلا به این بیماری را برای افراد عادی نیز کاهش دهد.

مطالب مرتبط

خرید ۹۰ درصد موجودی رمدسیویر توسط آمریکا؛ داروی کرونا فعلا به بقیه نمی‌رسد

اخیرا گیلیاد قیمت داروی درمان کرونا رمدسیویر را اعلام کرده و حالا خبر رسیده که دولت دونالد ترامپ تمام موجودی این شرکت را خریداری کرده است.به گزارش گاردین، ایالات متحده آمریکا برای مدت زمان سه ماه ظرفیت تولید شرکت گیلیاد را خریداری کرده است. چنین اقدامی، مانع از ارسال این دارو به کشورهای اروپایی و... ادامه مطلب

قیمت داروی رمدسیویر برای درمان کرونا مشخص شد

کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است و تحقیقات گسترده‌ای پیرامون داروها و واکسن آن صورت می‌گیرد. «رمدسیویر» یکی از داروهای احتمالی این بیماری محسوب می‌شود که اخیرا قیمت آن توسط شرکت گیلیاد اعلام شده است.به گزارش الجزیره، در ایالات متحده آمریکا و چندین کشور پیشرفته دیگر، هزینه درمان ۵ روزه با داروی رمدسیویر برابر با ۲۳۴۰... ادامه مطلب

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد: کرونا حداقل تا ۱۲ ماه دیگر با ما خواهد بود

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد می‌گوید رعایت اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا مثل استفاده از ماسک و فاصله گیری اجتماعی، ممکن است برای ۱۲ ماه دیگر تمدید شوند.بر اساس گزارشی که در سایت BGR منتشر شده، «Ashish Jah»، مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد گفته: «این [ویروس کرونا] نه تنها فروکش نکرده، بلکه حداقل تا ۱۲ ماه... ادامه مطلب

ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی می‌تواند روی بیماران داشته باشد؟

کووید-۱۹، بزرگترین بحران کنونی بشر صدمات زیادی به بیماران می‌زند و تا امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند، اما ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی روی بدن مبتلایان دارد؟کرونا یک ویروس خطرناک و کشنده است که می‌تواند بدون هیچ‌گونه علائمی، یک فرد را مبتلا کرده باشد و پس از مدتی نیز وی را... ادامه مطلب

شمار قربانیان ویروس کرونا در جهان از مرز ۵۰۰ هزار نفر عبور کرد

چندین ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و حالا بر اساس جدیدترین آمارها، شمار مبتلایان به این بیماری از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرده و تا به امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند.بر اساس گزارشی که Science Alert از سوی دانشگاه «جان هاپکینز» منتشر کرده، شمار مبتلایان به کرونا و... ادامه مطلب

گرفتگی و آبریزش بینی به نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا اضافه شد

همزمان با افزایش دوباره آمار موارد ابتلا به ویروس کرونا، علائم جدیدی هم به نشانه‌های ابتلا به کووید-۱۹ اضافه می‌شود. به تازگی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا» (CDC) لیستی از علائم جدید را به عنوان نشانه‌های ابتلا به ویروس کووید-19 اضافه کرده که شامل آبریزش بینی هم می‌شود.همانطور که می‌دانید افرادی که به این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟