رکود سهمگین و کاهش نسبی قیمت ها در بازار خودرو

پس از وقایع دو روز گذشته در خصوص تغییر شرایط بازار خودرو، هنوز شورای رقابت فهرست رسمی قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا را منتشر نکرده است ولی سردرگمی مشتریان در بازار تشدید شده و به درخواست مسئولان، قیمت ها نیز از تمامی پلت فرم های رسمی خرید و خودرو حذف شده اند.

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو در این خصوص اینگونه توضیح می‌دهد: «وزارت صمت به این روش دلالان خودرو آگاه بوده و با ممنوعیت درج قیمت در سایت‌های اینترنتی خودرو،‌ قیمت بازار حدود 15 درصد کاهش یافته است.»

«بابک رحمانی» در این باره افزود: «در روزهای اخیر که قیمت خودرو در بازار افزایش حبابی داشته و بسیاری از مشتریان واقعی، توانایی خرید خودرو را نداشتند با محدودیت فعالیت دلالان و سودجویان روند نزولی گرفته و در چند روز اخیر، قیمت‌ها کاهشی تا حدود 15درصد را تجربه کرده است.»

سال گذشته دیجیاتو در یک گزارش تحقیقی نشان داد که دلالان چگونه با کمک پلت‌فرم‌های مجازی قیمت خودروها را افزایش داده و بر التهابات بازار می‌افزایند.

دلالان خودرو

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: «افزایش قیمت خودرو در بازار سودی نصیب خودروسازان نکرده و صرفا برخی واسطه‌گران و سودجویان مبالغ هنگفتی را کسب کردند و برخی مشتریان نیز متضرر شده‌اند.»

رحمانی ضمن اشاره به تغییرات قیمتی بازار ناشی از محدودیت فعالیت دلالان از سویی و برنامه های افزایشی گروه صنعتی ایران خودرو در تولید و عرضه خودرو از سویی دیگر، اظهار امیدواری کرد: «در روزهای آینده نیز روند کاهشی قیمت در بازار ادامه داشته باشد و به این ترتیب مشتریان بتواند با خیال آسوده نسبت به خرید خودرو اقدام کنند.»

کاهش 15 درصدی قیمت ها از سوی معاونت بازاریابی و فروش ایران خودرو در شرایطی مطرح می شود که «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از ریزش شدید قیمت ها در بازار خبر می‌دهد.

وی در خصوص قیمت‌های فعلی خودرو در بازار می‌گوید: «در برخی از خودروهای مونتاژ داخل درحدود 100 تا 110 میلیون تومان و در خودروهای داخلی از جمله 206 حدود 40 میلیون تومان ریزش قیمت داشتیم. در ضمن قیمت 85 تا 90 میلیون تومانی پراید فقط در کاغذ بود.»

به گفته موتمنی: «سود 10 درصدی مصوب شده برای خودرو نیز بسیار قابل توجه‌است. وی معتقد است که تقاضاهای کاذب برای فروش خودرو به تدریج فروکش خواهد کرد.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2019/11/13913_pride.jpg

مسئولینی نظیر موتمنی به کاهش التهاب بازار امیدوارند، به گفته ایشان: «در گذشته تقاضاهای خرید و ثبت نام خودرو در سایت‌های خرید به دلیل اطمینان از سود 100 درصدی بوده است و با روش‌های فروش جدید از بین خواهد رفت. بنابراین خودرو به دست مصرف کننده واقعی خواهد رسید و سوداگری در بازار خودرو از بین خواهد رفت.»

اما روی دیگر سکه ریزشی شدن قیمت ها در بازار خودرو طی روزها اخیر، رکود عمیق حاکم بر این بخش از بازار در شرایط فعلی است. به گفته نمایشگاهداران یا مسئولین دفاتر اسناد رسمی به دلیل مشخص نبودن قیمت‌ها، مراجعه افراد به مراکز خرید و فروش خودرو به شدت کاهش یافته است و به نوعی بازاریان چشم انتظار صادر شدن قیمت های رسمی فروش کارخانه ای خودروها هستند.

از سوی دیگر، پس از عزل وزیر صنعت، روند مخالفت خودروسازان با تغییرات قیمتی نیز متوقف شده‌است و علیرغم صحبت‌های اخیر رئیس انجمن خودروسازان، اثری از کنکاش بر سر خبر افزایش 10 و 23 درصدی قیمت محصولات کارخانه ای ایران خودرو و سایپا دیده نمی‌شود.

همچنین بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند که با توجه به تجربیات سال گذشته، حذف قیمت‌ها از روی وب سایت‌های اصلی خرید و فروش خودرو نه تنها کمکی به کاهش التهاب بازار خودرو نمی‌کند، بلکه می‌تواند زمینه‌ساز کوچ فعالین بازار به شبکه‌های مجازی و محیط‌های غیرقابل رصد (نظیر گروه های تلگرامی) شود و اوضاع را به کلی از کنترل مسئولان امر خارج نماید.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2020/05/59A2893A-B77A-46AC-8C6C-B5E6057A603D.jpeg

به عبارت دیگر با حذف قیمت‌ها از روی پلت‌فرم های اصلی، این ساختارها عملا کارایی خود را از دست می‌دهند و بدون هیچ دستاورد خاصی، در شرایط نامتعادل اقتصادی فعلی دچار ضرر‌ و‌ زیان مضاعف می شوند.

بنابراین در یک جمله می‌توان گفت که در وضعیت فعلی، تقریبا تمامی اضلاع درگیر در پروسه خرید و فروش خودرو در حال متضرر شدن هستند و پس از وقایع روز دوشنبه (از اعلام خبر فروش خودرو به شیوه قرعه‌کشی تا برکناری وزیر صنعت)، بازار و صنعت خودروسازی کشور به نوعی در کما فرو‌رفته‌است و حالا باید چشم انتظار فرا رسیدن هفته آینده ماند و دید که سرنوشت اهالی جاده‌مخصوص به چه نحوی رقم خواهد خورد.

مطالب مرتبط

مشخصات فنی، آپشن های رفاهی و امکانات خودرو کوییک R پلاس منتشر شد + قیمت احتمالی

در این مطلب می توانید آخرین به روز رسانی ها و تحولات مربوط به خودرو کوییک R محصول گروه سایپا و پارس خودرو را مطالعه فرمایید:کوییک آر سایپا از نظر مشخصات فنی و ایمنی تفاوتی با مدل ساده کوییک و حتی تیبا ندارد و تنها تفاوت این مدل به شرایط متفاوت رنگ آمیزی بدنه و... ادامه مطلب

آخرین شرایط فروش مدیران خودرو: آغاز فروش نقد و اقساط محصولات چری ویژه تیر ماه 99

چری شرکت خودروسازی چینی است، که به عنوان یکی از کارخانه‌های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو، در جمهوری خلق چین به شمار مى ‌آید. این شرکت دارای هفتمین رتبه از نظر تولید خودرو در کشور چین است. چری تیگو، چری آریزو برخی از خودروهای این شرکت است که در ایران توسط مدیران خودرو مونتاژ... ادامه مطلب

زمزمه افزایش مجدد قیمت خودرو از سوی وزارت صمت و قطعه‌سازان

علیرغم افزایش 23 و 9.5 درصدی قیمت محصولات سایپا و ایران خودرو طی ماه های گذشته که پس از کشمکش های فراوان از سوی وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان ابلاغ شد، حالا به نظر می رسد که بار دیگر زمزمه افزایش قیمت خودرو از سوی وزارت صمت مطرح می شود.این درحالی است... ادامه مطلب

هشدار سازمان تعزیرات به گران‌فروشان لاستیک + جدول قیمت

کمبود و افزایش قیمت در حوزه لاستیک خودرو به علت وجود دلالان و کسانی است که لاستیک را احتکار می کنند. مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با تاکید بر لزوم برخورد با گرانی و احتکار تایر در بازار گفت: «سازمان تعزیرات با هرگونه گران فروشی، عدم عرضه، احتکار و مخفی کردن تایر مقابله کرده و... ادامه مطلب

نگاهی به جدیدترین قیمت خودرو های داخلی در بازار+ جدول

متأسفانه روند افزایشی قیمت دلار به همراه عدم یک سیاست‌گذاری روشن جهت مدیریت بازار خرید و فروش خودرو باعث شده تا قیمت خودرو های داخلی این هفته ۵ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کند.به تازگی «سعید موتمنی» رییس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفت‌و‌گویی درباره قیمت خودرو در بازار آزاد بیان کرد: «خودرو‌های داخلی نسبت... ادامه مطلب

ثبت نام سایپا: مهلت واریز پیش پرداخت محصولات سایپا تا ساعت 24 روز شنبه است

قرار بود با صدور مجوز افزایش قیمت و عرضه خودرو توسط خودروسازان با قیمت کمتر از 5 درصد قیمت بازار نه تنها قیمت‌ها در بازار کنترل شود، بلکه سودی که به جیب دلالان و مافیای خودرو می‌رود نیز به جیب خودروساز و مردم عادی بازگردد، اما همه این موارد و قولی که وزیر صنعت داد،... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟