فیروزآبادی: آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ به بزرگ شدن بازار ICT در کشور کمک می‌کند

رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور معتقد است که ارزش مالی باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ بسیار زیاد است و جنبه‌های اقتصادی فراوانی پیرامون این باندها وجود دارد؛ او تاکید کرده که این مرکز به اختلاف صدا و سیما و وزارت ارتباطات برای استفاده از این باندها وارد نشده اما از آن سو تصریح کرده که باید دید اقدامات وزارت ارتباطات با در دست گرفتن این باندها دقیقا چه خواهد بود تا بتوان درباره این موضوع نظر داد.

«ابوالحسن فیروزآبادی» در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده نه وزارت ارتباطات و نه صدا و سیما از مرکز ملی فضای مجازی نخواسته‌اند که در زمینه مساله آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ ورود پیدا کند. او گفته وزارت ارتباطات این موضوع را از طریق مجلس و سایر نهادها پیگیری کرده و نه در مرکز ملی فضای مجازی: «اگر موضوع به ما ارجاع شود، ما بررسی‌های خودمان را خواهیم داشت و نظر خواهیم داد.»

با این حال فیروزآبادی در همین گفتگو به طور ضمنی نظر خودش را ارائه کرده و ذکر کرده که «فکر نمی‌کنم موضوع شبکه شاد ارتباطی با فرکانس داشته باشد.» او باور دارد «میزان ترافیک اینترنتی که این شبکه می‌تواند اشغال کند، بسیار ناچیز است.» این صحبت در حالی مطرح می‌شود که تا به امروز بیش از ۱۲ میلیون در شبکه شاد فعالیت دارند و این عدد احتمالا بیشتر هم خواهد شد.

فیروزآبادی همچنین تاکید کرده که «عمده بهره‌برداری از این شبکه روی اینترنت ثابت خانگی انجام می‌شود و مربوط به شبکه موبایل نیست.» ادعایی که البته هنوز آمار رسمی برای آن ارائه نشده و فیروز آبادی آن را بر اساس چنین فرضیه‌ای ذکر کرده است: «دانش آموز برای استفاده از این شبکه باید در خانه مستقر باشد و لذا نیاز است که از اینترنت خانگی استفاده کند.»

فیروز آبادی بر اساس همین فرضیه به این موضوع استناد کرده که «موضوع فضای فرکانسی مربوط به توسعه شبکه موبایل است. به همین دلیل ارتباط موضوع فرکانس با پروژه «شاد» برای من مشخص نیست.»

او مطرح کردن موضوع رایگان شدن ترافیک اینترنت در شبکه شاد که توسط «امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور، در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد را موضوعی خارج از حیطه کاری وزارت ارتباطات عنوان کرده است و آن را یک «سهوالکلام» دانسته است. به گفته فیروزآبادی واگذاری این فرکانس برای وزارت ارتباطاتی که «به شدت خواهان این باند فرکانسی است» جنبه اقتصادی وسیعی به همراه خواهد داشت که با پروژه شاد قابل قیاس نیست. او در رابطه چنین گفته است:

«هم اندازه بازار ICT بزرگ می‌شود و هم رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پس از آن دیده شده است. این باند فرکانسی ابعاد گسترده اقتصادی خواهد داشت و هزینه پروژه «شاد» در مقایسه با اقتصادی که این پروژه به همراه خواهد داشت، عدد قابل مقایسه‌ای نیست.»

او همچنین گفته است که بحث استفاده 5G روی این فرکانس چندان گزاره صحیحی نیست: «چرا که نسل پنجم در دنیا هنوز اقتصادی نشده و نیاز به زمان دارد.». فیروز آبادی بر همین اساس تاکید دارد که باید دید استفاده وزارت ارتباطات از این فرکانس چه خواهد بود و موضوع از هر دو زاویه بیشتر بررسی شود: « اگر بنا است که این باند فرکانسی در سازمان صدا و سیما بماند و یا به وزارت ارتباطات سپرده شود، برنامه هر دو نهاد در رابطه با این فرکانس چیست.»

پیرو صحبت‌های فیروزآبادی باید گفت که صدا و سیما در طول سالهایی که باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ را در اختیار داشته، تنها از درصد معدودی از ظرفیت این باند استفاده کرده و در حال حاضر سهمی کمتر از ۱۵ درصد آن را مورد بهره‌برداری قرار داده است؛ این در حالیست که بیش از ۱۲۷ استاد دانشگاهی در نامه‌ای به صدا و سیما اعلام کرده‌اند که استفاده از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ توسط وزارت ارتباطات می‌توانند برای خود سازمان صدا و سیما هم درآمدزایی زیادی به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با دیجیاتو یک درآمد ۲۰۰۰ میلیارد تومانی با استفاده از این باندها پیش بینی و تاکید کرده که نصف این درآمد معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان آن را به خود صدا و سیما خواهد رسید و الباقی آن را نیز صرف توسعه موارد ملی در کشور از جمله توسعه زیرساخت روستایی، آموزش و دولت الکترونیکی خواهد کرد.

فیروز آبادی در گفتگوی خود با خبرگزاری مهر همچنین اعلام کرده که شیوع ویروس کرونا و استفاده بیشتر مردم از اینترنت و وجود اختلالاتی در این بستر باعث شده تا وزارت ارتباطات با موضع قوی‌تری نسبت به لزوم استفاده این وزارتخانه از باندهای مذکور وارد بحث شود: «این باند فرکانسی به هیچ وجه به این سرعت نمی‌تواند در مدار قرار گیرد که مشکلات اخیر اینترنت را درست کند.»

مطالب مرتبط

تأمین کننده قطعات اپل از «تأخیر بزرگ» در عرضه آیفون ۱۲ خبر می‌دهد

یکی از شرکت‌هایی که قطعات آیفون را می‌سازد، روز گذشته اعلام کرد ممکن است برخی از مدل‌های آیفون ۱۲ به خاطر شیوع ویروس کرونا امسال با تأخیر روانه بازار شوند.به گزارش بلومبرگ، «تان هوک انگ» (Tan Hock Eng)، مدیرعامل شرکت «برادکام» (Broadcom)، در جلسه‌ای با سرمایه گذاران از «تأخیر بزرگ چرخه محصول» در یکی از... ادامه مطلب

افت ۷ درصدی بازار موبایل اروپا در فصل اول ۲۰۲۰ به دلیل کرونا

بر اساس جدیدترین گزارش شرکت تحقیقاتی Counterpoint، شیوع ویروس کرونا فروش موبایل در اروپا را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با ۷ درصد کاهش در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ مواجه کرده است. بازار اروپای غربی با میانگین کاهش ۹ درصدی فروش گوشی، آسیب بیشتری را نسبت به بازار اروپای شرقی... ادامه مطلب

هشتمین پرتاب موفق استارلینک؛ رکوردزنی اسپیس‌اکس در استفاده مجدد از فالکن ۹

اسپیس اکس تنها چهار روز بعد از پرتاب موفق فضانوردان ناسا، بامداد امروز ۶۰ ماهواره پروژه استارلینک را با موفقیت به فضا پرتاب کرد و تعداد کل ماهواره‌های عملیاتی در مدار را به ۴۸۰ عدد رساند. این شرکت همچنین رکورد جدیدی در استفاده مجدد از راکت فالکن ۹ بر جای گذاشت.بامداد پنج شنبه ساعت ۵:۵۵... ادامه مطلب

محقق ایرانی پیش‌بینی ابتلا به کرونا با انگشتر هوشمند را ممکن کرد

شاید فردی به ویروس کرونا مبتلا باشد اما به علت عدم وجود علائم، مسائل بهداشتی را رعایت نکند و باعث ابتلای افراد دیگر به این بیماری شود. حالا تیمی به سرپرستی یک محقق ایرانی به نام «علی رضایی» اعلام کرده‌اند که حلقه هوشمند «اورا» به همراه مدل‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی می‌تواند تا ۹۰ درصد علائم... ادامه مطلب

ناوگان اسنپ به جداکننده فضای راننده و مسافر مجهز شد

سامانه حمل‌ونقل آنلاین اسنپ به منظور افزایش بهداشت سفرهای خود به جداکننده فضای راننده و مسافر مجهز شده است. طبق اعلام تیم عملیات اسنپ، در فاز اول این طرح، خودروی ۳هزار راننده فعال اسنپ در شهر تهران به فضای جداکننده راننده و مسافر مجهز شده و این سامانه بنا دارد در فازهای بعدی این طرح... ادامه مطلب

رباتی که در مبارزه با کرونا به کمک کادر درمان آمده است

ربات هوشمندی که توانایی صحبت به بیش از ۵۳ زبان، تشخیص تب و شناسایی افراد بدون ماسک را دارد، برای مبارزه با کرونا در بلژیک به کار گرفته شده است. این ماشین همچنین توانایی یادگیری و بهبود قابلیت ها به مرور زمان را دارد.این ربات در بیمارستان «Antwerp» بلژیک مشغول به کار شده و به سوالات... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟