مرکز داده بزرگ ایرانسل با سرمایه‌گذاری ۱۱۰۰ میلیارد تومانی افتتاح شد

مرکز داده بزرگ ایرانسل با سرمایه‌گذاری ۱۱۰۰ میلیارد تومانی افتتاح شد

«بیژن عباسی آرند»، مدیرعامل ایرانسل امروز در رویداد «آیین رونمایی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال» با حضور رییس جمهور و وزیر ارتباطات، از مرکز داده یا دیتاسنتر جدید و بزرگ خود رونمایی کرد.

مشخصات مرکز داده جدید ایرانسل

این مرکز داده که ۴۰۷ رک دارد و مساحتش به ۱۵۱۸ متر می‌رسد، با سرمایه‌گذاری ۱۱۰۰ میلیارد تومانی ظرف ۹ ماه ایجاد شده است که به گفته وزیر ارتباطات، ظرفیت مراکز داده کشور را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد. ایرانسل در این رویداد اعلام کرد که از آخرین فناوری‌های جهان برای ساخت این دیتاسنتر استفاده شده است. این مرکز داده در کلاس مراکز داده «مقیاس بزرگ» قرار می‌گیرد.

این دیتاسنتر ماژولار و قابل توسعه طراحی شده است و پروژه آن در مرداد ۹۸ آغاز شد. مدیرعامل ایرانسل توضیح داد که این مرکز داده قابلیت توسعه سرور را نیز دارد. در اسلاید‌هایی که ایرانسل به تصویر کشید هم جزییات سرمایه‌گذاری به شکل دقیق‌تری مشخص شد. به شکل مشخص ایرانسل ۵۸ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۸۰ میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری ریالی در این پروژه انجام داده است.

در واقع با رونمایی از این مرکز، حدود ۴۵۰۰ سرور جدید با قابلیت میزبانی بیشتر از ۴۰ هزار سرور مجازی در محیط ابری، به ظرفیت ایرانسل و شبکه ملی اطلاعات اضافه می‌شود.

در این رویداد همچنین اعلام شد که با راه اندازی این پروژه، یکی از مهم‌ترین ارکان زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات محقق شده است؛ پروژه‌ای که می‌تواند به هدف توسعه محتوا و خدمات داخلی و کسب ۷۰ درصدی آن از سبد مصرفی کاربران کمک کند.

همچنین با افتتاح این پروژه بخش مهمی از نیازمندی‌ ارائه دهندگان خدمات عمومی به خدمات مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات تامین خواهد شد و بخشی از تکالیف دولت در تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات به اجرا در خواهد آمد. جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور و تأمین استقلال در فضای مجازی از دیگر کارکردهای این مرکز بزرگ داده‌ای عنوان شد.

آمارهای جدید از ایرانسل

مدیرعامل ایرانسل در حضور رییس جمهور و وزیر ارتباطات آمارهای جدیدی از این اپراتور را ارائه کرد. پوشش جمعیتی کل کشور از سوی ایرانسل، ۸۷.۰۵ درصد بیان شد و عباسی آرند اعلام کرد که با ۵۱ میلیون مشترک، ایرانسل سهم بازار ۴۳.۴۶ درصدی را در بین اپراتورهای موبایل کشور در اختیار دارد. به گفته او اما سهم مصرفی اینترنت ایرانسل در میان اپراتورهای موبایل، ۴۹.۷ درصد است.

او اعلام کرد که از ابتدای شکل گیری ایرانسل، بیشتر از ۸ میلیارد دلار در این اپراتور سرمایه‌گذاری شده و بیشتر از ۲۳۰۰ شغل مستقیم و ۷۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است. عباسی آرند همینطور اعلام کرد که  ۳۰۰۰ شرکت فناور با ایرانسل همکاری دارند و سهم سالانه ایرانسل از اقتصاد دیجیتال کشور در سال ۹۸، بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato