خشم مدیر فضایی روسیه از موفقیت اخیر اسپیس اکس

خشم مدیر فضایی روسیه از موفقیت اخیر اسپیس اکس

بیشتر از یک هفته از پرتاب کپسول حامل انسان کرو دراگون اسپیس اکس به فضا می گذرد و حالا دیگر ناسا میتواند بدون وابستگی به روسیه راسا فضانوردان آمریکایی را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. اما مقامات روسی واکنش های متفاوتی را به این موفقیت نشان دادند که از کوچک شمردن آن گرفته تا اشاره به آینده روشن روسیه در فضا را شامل می شد.

ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس اکس در نشست خبری ویژه ای که بعد از این پرتاب ترتیب داده شده بود چنین گفت:

ترامپولین کار می کند.

این صحبت ها در واقع طعنه ای تند و تیز به دیمیتری روگوژین رئیس سازمان فضایی روسیه بود که در زمان وابستگی آمریکا به سایوز از طریق توییتر خود گفته بود اگر آمریکایی ها دوست ندارند با روسیه کار کنند بهتر است با ترامپولین به فضا بروند (ترامپولین وسیله ای در رشته ورزشی ژیمناستیک است).

اما بعد از مطرح شدن صحبت های کنایه دار ایلان ماسک، روگوژین گفت که از این حرف ها ماتش برده است!

لطفا تبریکات صادقانه من را به @elonmusk (جوک او را دوست داشتم) و تیم اسپیس اکس برسانید. به امید همکاری های بیشتر در آینده.

پیام تبریک روگوژین به ایلان ماسک کاملا دیپلماتیک و خوب بود با این حال روشن بود که مطرح شدن چنین حرف هایی چندان برای این مقام عالی رتبه روس خوشایند نبوده است چراکه تنها دو روز بعد، او برخی از توییت های تحریک کننده خود را پاک و اکانت خود را بست.

روگوژین حالا دیگر در توییتر حضور ندارد اما هفته پیش مقاله ای در رابطه با کرو دراگون و برنامه های فضایی روسیه در نشریه فوربس منتشر کرد که نسخه انگلیسی آن نیز توسط Roscosmos (سازمان فضایی روسیه) منتشر شد و در آن خبری از تعارفات و رفتار دیپلماتیک روگوژین با ناسا و اسپیس اکس نیست.

این مدیر کهنه کار روس در مقاله خود عنوان کرده که اسپیس اکس تفاوتی با دیگر شرکت های فضایی ندارد؛ به گفته او شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک بودجه های نجومی برای کرو دراگون دریافت کرده، فضاپیمای تولیدی اش خیلی سنگین است و آمریکایی ها باید به خاطر ۹ سالی که از طریق سایوز به فضا رفته اند ممنون روسیه باشند.

سازمان فضایی روسیه

ایلان ماسک ما را پایین نکشید، بلکه بوئینگ را کنار زد که مراحل تست پروازی خود را آغاز کرده بود. جنگ میان آنهاست نه ما!

روگوژین همچنین تایید کرد که هزینه سنگین سفرهای فضایی با سایوز ناسا را ترغیب کرد که در پروژه های فضایی اش به موفقیت دست پیدا کند هرچند که این افسر سابق ارتش روسیه معتقد است روسیه پول منصفانه ای از آمریکا دریافت می کرد.

هر بلیط سفر با کرو دراگون برای ناسا ۵۵ میلیون دلار تمام می شود در حالی که روسیه بابت هر صندلی سایوز از آمریکا ۹۰ میلیون دلار دریافت می کرد.

با این حال روگوژین معتقد است که هزینه همکاری ناسا با روسیه به مراتب پایین تر از هزینه کار با اسپیس اکس است.

گفتنی است پیشتر سازمان فضایی روسیه از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ به علت واکنش بیش از حد هیجانی خود به پرتاب موفق فضانوردان ناسا توسط اسپیس ایکس از خاک این کشور انتقاد کرده بود. این سازمان در کنار انتقاد از ترامپ، از ایجاد راه جدیدی برای سفر به فضا ابراز خرسندی کرده است.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato