کووید-۱۹ احتمالا باعث ابتلا به دیابت می‌شود

کووید-۱۹ احتمالا باعث ابتلا به دیابت می‌شود

محققان از رابطه دو جانبه‌ای بین کرونا و دیابت خبر می‌‌دهند که در آن دیابت باعث تشدید علائم کووید-۱۹ شده و کرونا به ظهور دیابت منجر می‌شود.

کووید-۱۹ یک بیماری سیستم تنفسی است اما عوارض بسیار گسترده‌ای را تا کنون روی بیماران بر جا گذاشته که از فقدان حس چشایی و بویایی و عوارض کلیوی و مشکلات قبلی را شامل می شود. پیامدهای این بیماری مرگبار به همینجا ختم نمی‌شود و بر اساس تحقیقات «کینگز کالج» لندن شواهدی از شروع شدن نشانه‌های دیابت در بیماران مبتلا به کرونا نیز مشاهده شده است. همچنین در افراد دارای سابقه دیابت این ویروس به عوارض شدیدتر منجر ‌می‌شود.

گلوکز، قندی ساده است که مبنای اصلی سوخت و ساز سلول‌های بدن است. در بیماران دچار دیابت تولید انسولین متوقف می‌شود یا بدن نسبت به تشخیص آن دیگر حساس نیست. در نتیجه، تولید قند خون بالا رفته و مشکلات بعدی را حاصل می‌شود.

کرونا و دیابت

یک پروژه تحقیقاتی بین المللی به نام «CoviDiab Registry» با مشارکت ۱۷ متخصص برای ثبت اطلاعات پیرامون ارتباط بین کرونا و دیابت راه افتاده است. پروفسور «پل زیمت»، سرپرست این پروژه می ‌گوید:

«ما هنوز درباره گستردگی ظهور دیابت در نتیجه کووید-۱۹ و پایداری یا رفع آن پس از پاکسازی بدن از عفونت اطلاعات دقیقی نداریم و همین مساله در مورد افزایش ریسک دیابت در نتیجه این بیماری نیز صادق است. هدف از تشکیل این فهرست درخواست از جامعه جهانی پزشکی برای به اشتراک گذاری مشاهدات بالینی و یافتن پاسخ این پرسش‌ها است.»

هرچند هنوز ارتباط دقیق بین کرونا و دیابت مشخص نشده اما بر اساس این پژوهش کووید-۱۹ احتمالا باعث اختلالات پیچیده و متعدد در متابولیسم گلوکز می‌شود. بر اساس آمارهای کنونی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از ده‌ها هزار قربانی کرونا به دیابت دچار بوده‌اند و همین مساله نشان دهنده ریسک بالای آن است.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato