ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ورود هوش مصنوعی به دنیای فوتبال؛ این الگوریتم بازیکنان مستعد را شناسایی می‌کند

مهندسان کامپیوتر دانشگاه «لافبورو» موفق به توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی شده‌اند که توانایی‌های بازیکنان فوتبال را در زمین بازی تحلیل می‌کند. این الگوریتم‌ها می‌توانند در پیدا کردن استعدادها به تیم‌ها کمک کنند. در حال حاضر ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۰

مهندسان کامپیوتر دانشگاه «لافبورو» موفق به توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی شده‌اند که توانایی‌های بازیکنان فوتبال را در زمین بازی تحلیل می‌کند. این الگوریتم‌ها می‌توانند در پیدا کردن استعدادها به تیم‌ها کمک کنند.

در حال حاضر تحلیل عملکرد بازیکنان توسط افراد صورت می‌گیرد و فرایندی زمانبر است چرا که باید عملکرد هر بازیکن ضبط و برای مدت زمان طولانی مورد بررسی قرار بگیرد. این موضوع علاوه بر اینکه زمان زیادی مصرف می‌کند، می‌تواند به علت تعصبات اجتماعی روی نتیجه نهایی نیز تاثیر منفی یا مثبت داشته باشد.

در حالی که هم اکنون تعدادی فناوری خودکار در این ورزش وجود دارد، تنها می‌توانند بازیکنان را ردیابی کنند. برای رفع چنین مشکلی سرپرست این پروژه، دکتر «Baihua Li» و تیم وی یک سیستم هیبریدی توسعه داده‌اند که اطلاعات بازیکنان توسط روش‌های مبتنی بر دوربین جمع‌آوری می‌شود. محققان از جدیدترین پیشرفت‌ها در حوزه بینایی رایانه‌ای، یادگیری عمیق و هوش مصنوعی برای دستیابی به سه خروجی زیر استفاده کرده‌اند:

  • تشخیص حالت بدن و اندام‌ها برای شناسایی حرکات
  • ردیابی جداگانه بازیکنان برای دستیابی به اطلاعات عملکردی
  • اتصال فیلم‌های دو دوربین ساده مانند GoPro

فوتبال

Li باور دارد که سیستم جدیدش می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات برای بررسی دقیق عملکرد بازیکنان و همچنین شناسایی استعدادها کمک کند. این احتمال وجود دارد که این سیستم در سایر ورزش‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. سرپرست این تحقیق اعلام کرده:

«اطلاعات عملکرد بازیکنان و تحلیل مسابقات در فوتبال، بخش مهمی از این ورزش است و می‌تواند تاثیر شگرفی روی عملکرد بازیکن و تیم داشته باشد. این فناوری تفسیر گسترده‌تری از بازی‌ها شامل مهارت بازیکنان و همکاری تیمی ارائه می‌دهد. این نوآوری تاثیر مثبتی در صنعت فوتبال خواهد داشت.»

باید دید در آینده باشگاه‌های فوتبال و همچنین مربیان نسبت به این سیستم چه واکنشی از خود نشان می‌دهند و آیا هوش مصنوعی می‌تواند نسل آینده بازیکنان محبوب‌ترین ورزش جهان را شناسایی کند یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی