ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

انفجار مخرن استارشیپ SN7 اسپیس ایکس در تست فشار [تماشا کنید]

مخزن عظیم جدیدترین نمونه آزمایشی استارشیپ شرکت اسپیس ایکس، SN7 طی آزمایش فشار در جنوب تگزاس منفجر و نابود شد. اسپیس ایکس در «Boca Chica» در حال انجام آزمایش فشار روی این مخزن بود که ناگهان ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰

مخزن عظیم جدیدترین نمونه آزمایشی استارشیپ شرکت اسپیس ایکس، SN7 طی آزمایش فشار در جنوب تگزاس منفجر و نابود شد.

اسپیس ایکس در «Boca Chica» در حال انجام آزمایش فشار روی این مخزن بود که ناگهان منفجر می‌شود. فاصله میان آزمایش و تست قبلی نزدیک به یک هفته است که البته در آزمایش قبلی، این مخزن با نشتی مواجه شد که مسلما نسبت به انفجار نمونه جدید چندان دلخراش نیست.

اسپیس ایکس این مخزن را توسط نیتروژن مایع فوق العاده سرد پر می‌کند تا توانایی آن برای نگهداری این سوخت در زمان پرتاب واقعی را مورد آزمایش قرار دهد. این مخزن پس از مدتی به آخر کار خود می‌رسد، منفجر می‌شود و ابرهای سفید رنگ نیتروژن بالای آن شکل می‌گیرد. در ویدیوی منتشر شده لحظه انفجار این مخزن به خوبی قابل مشاهده است.

این اولین باری نیست که آزمایش‌های نمونه آزمایشی موشک استارشیپ با شکست مواجه می‌شود. اسپیس ایکس قصد دارد با استفاده از این موشک که بدنه آن از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود، ماموریت مریخ و ماه را انجام دهد. ماه گذشته میلادی ناسا این موشک را به عنوان یکی از سه طرح تجاری انتخاب کرد که می‌تواند فضانوردان پروژه «آرتمیس» را روانه ماه کند.

در این میان چندین آزمایش نیز موفقیت آمیز بوده‌اند که برای مثال می‌توان به چندین آزمایش موتور روی زمین و همچنین یک پرواز کوتاه نمونه اولیه آن با نام «Starhopper» در سال گذشته میلادی اشاره کرد.

در تاریخ ۹ خرداد نمونه آزمایشی SN4 استارشیپ مدت زمان کوتاهی پس از انجام آزمایش موتور رپتور، منفجر شد. مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اعلام کرده که این شرکت از هر آزمایش استارشیپ برای بهبود طراحی در آینده استفاده می‌کند و از آن‌ها درس می‌گیرد. اسپیس ایکس برای ساخت فضاپیمای خود بجای استفاده از فولاد ضد زنگ ۳۰۱ به سراغ 304L می‌رود که یکی از دلایل آن، نشتی مخزن SN7 در هفته پیش است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Mehr Fa
    Mehr Fa | ۵ تیر ۱۳۹۹

    مگه انجام کارهای مهم فضایی بدون آزمایش هم میشه که پول حروم کرده باشن؟

  • molavy
    molavy | ۴ تیر ۱۳۹۹

    پولشون رو حروم کردن

مطالب پیشنهادی