کمک مالی آمریکا به کشورهای دیگر برای خرید تجهیزات 5G از رقبای هواوی

کمک مالی آمریکا به کشورهای دیگر برای خرید تجهیزات 5G از رقبای هواوی

یکی از دیپلمات‌های برزیلی اخیرا مدعی شده دولت ایالات متحده آمریکا به کمپانی‌های این کشور و سایر مناطق بودجه می‌دهد تا تکنولوژی و تجهیزات مخابراتی لازم ۵G را از رقیبان هواوی خریداری کنند.

دولت آمریکا مشغول اعطای بودجه و کمک مالی به اپراتورهای مخابراتی در برزیل و سایر کشور‌ها است، تا از خریداری تجهیزات ۵G از «منابع چینی غیر قابل اعتماد» جلوگیری شود، که در حقیقت مستقیما به کمپانی هواوی اشاره دارد. به گفته «تاد چپمن» سفیر آمریکا در برزیل گزینه‌های ثانویه پیشنهاد شده توسط آمریکا برای تامین قطعات ۵G شرکت‌های «اریکسون»، «نوکیا» و «سامسونگ» هستند.

بودجه‌های در نظر گرفته شده از سوی «سازمان توسعه اقتصادی بین‌المللی ایالات متحده» (DFC) اعطا می‌شوند، که در واقع به عنوان آژانسی دولتی برای تامین اقتصادی پروژه‌های خصوصی آمریکا به شمار می‌آید. چپمن هم به نوبه خودش شرکت هواوی را همکاری غیر قابل اعتماد در زمینه پوشش جهانی ۵G می‌داند، حتی با وجود اینکه در حال حاضر چینی‌ها بزرگترین تامین کننده قطعات و تجهیزات مخابراتی در جهان هستند.

هواوی برای مدت ۲۰ سال در برزیل حضور داشته و با بسیاری از اپراتورهای مخابراتی این کشور همکاری می‌کند، به خصوص در زمینه آزمایش بسترهای پوشش تکنولوژی ۵G. در حال حاضر زیرساخت‌های این فناوری در منطقه پیاده شده و پهنای باند سریعتر از سوی شرکت چینی فراهم شده است.

اما این اقدام آمریکا در حقیقت حرکت جدیدی برای فشار به غول تکنولوژی چینی است. دولت ایالات متحده اخیرا طی تحریم‌هایی امکان تامین چیپست‌های TSMC را قطع کرده، و همین موضوع باعث شده بسیاری از دولت‌ها مجبور شوند قید حضور هواوی به عنوان تهیه کننده زیرساخت‌های ۵G را بزنند. چپمن در این رابطه می‌گوید: «ما خیلی ساده به دوستان و همکارانمان در برزیل هشدار داده‌ایم و از نگرانی‌های پدید آمده در رابطه با کشورهای متعددی صحبت کرده‌ایم».

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato