هوش مصنوعی «اکونومیست» از شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خبر می‌دهد

هوش مصنوعی «اکونومیست» از شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خبر می‌دهد

نشریه «اکونومیست» امسال برای اولین بار آمار مربوط به پیش‌بینی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را توسط هوش مصنوعی منتشر می‌کند. این هوش مصنوعی که شانس پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها و دونالد ترامپ را در ایالت‌های مختلف بررسی می‌کند، از شکست رئیس جمهور کنونی آمریکا در انتخابات پیش رو حکایت دارد.

این هوش مصنوعی با همکاری متخصصان علوم سیاسی، «اندرو گلمن» و «مرلین هایدمنز» از دانشگاه «کلمبیا» توسعه پیدا کرده که البته سورس کد آن نیز توسط اکونومیست منتشر شده تا کاربران با نحوه کارکرد آن آشنا شوند و همچنین قادر به اعمال تغییرات در پارامترهای آن باشند. با این وجود، این نشریه اطلاعاتی پیرامون نحوه کار آن نیز منتشر کرده است.

این هوش مصنوعی از پارامترهای مختلفی برای پیش‌بینی نتایج انتخابات پیش روی آمریکا استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها، نظرسنجی‌ها در خاک این کشور است. علاوه بر نظرسنجی‌های ملی، در این مدل از «اصول»، اصطلاحی در علوم سیاسی که به عوامل ساختاری تاثیرگذار روی تصمیمات رای‌دهنده اشاره دارد نیز استفاده شده است.

برای پیروزی در انتخابات ایالات متحده آمریکا علاوه بر رای مردمی، رای الکترال یا مجمع گزینندگان نیز اهمیت بالایی دارد، البته رای الکترال می‌تواند برخلاف رای مردمی منجر به انتخاب رئیس جمهور این کشور شود. در انتخابات سال ۲۰۱۶ نامزد دموکرات‌ها، «هیلاری کلینتون» توانست به رای مردمی بالاتری نسبت به رقیب جمهوری‌خواه خود دست پیدا کند، با این حال رای الکترال مانع از ورود وی به کاخ سفید شد و ترامپ توانست چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا شود.

در همین راستا در انتخابات پیش رو به رای الکترال توجه ویژه‌ای شده و در اکثر مدل‌سازی مانند هوش مصنوعی اکونومیست نیز چنین پارامتری مدنظر قرار گرفته است. این مدل به صورت روزانه آپدیت می‌شود و نتایج جدیدی را ارائه می‌کند.

بر اساس جدیدترین پیش‌بینی صورت گرفته توسط این مدل، ترامپ از بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شکست می‌خورد. در انتخابات هر نامزدی که بتواند حداقل ۲۷۰ رای الکترال کسب کند، وارد کاخ سفید می‌شود. در حالی که مدل اکونومیست نزدیک به سه ماه پیش ترامپ را پیروز اعلام کرده بود، این آمار با گذشت زمان تغییر زیادی داشته است.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
پیش‌بینی رای الکترال در تاریخ ۲۱ اسفند

این مدل در تاریخ ۲۱ اسفند شانس پیروزی ترامپ را ۵۵ و بایدن را ۴۵ درصد پیش‌بینی کرده بود که در آن هنگام خبر از ۲۷۸ رای الکترال ترامپ و ۲۶۰ رای الکترال بایدن داده بود.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
پیش‌بینی رای الکترال در تاریخ ۶ تیر

حالا این آمار تفاوت فاحشی با گذشته دارد به گونه‌ای که رای الکترال نامزد دموکرات‌ها به ۳۴۶ و جمهوری‌خواهان به ۱۹۲ رسیده است. با توجه به این موضوع، شانس پیروزی بایدن برابر ۹۱ درصد و ترامپ برابر ۹ درصد است.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
پیش‌بینی شانس پیروزی کاندیداها در تاریخ ۶ تیر

این آمار و ارقام در روزهای آینده و تا پیش از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در آبان ماه تغییر خواهد کرد، بنابراین باید منتظر پیش‌بینی‌های بیشتری در هفته‌های آینده بمانیم.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.