مسیریاب نشان از افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز خبر داد

مسیریاب نشان از افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز خبر داد

گزارش جدید «نقشه و مسیریاب نشان» حاکی از آن است که میانگین روزانه سفر کاربران این نرم‌افزار در مسیرهای مهم، در روزهای تعطیل خرداد ماه نسبت به تعطیلات نوروز  ۳.۵ برابر شده است.

گزارش فروردین ماه مسیریاب نشان به این جمع‌بندی رسیده بود که سفرهای نوروزی نسبت به سال ۹۸ میزان ۷۱ درصد کاهش پیدا کرده است، اما گزارش خردادماه این تیم نشان می‌دهد که در تعطیلات خرداد ماه، مسافرت‌ها در ۹ محور مهم کشور ۳.۵ برابر شده و این موضوع، کاهش مساله قرنطینه خانگی و کاهش رفت‌وآمد‌های غیرضروری بین کاربران را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد اکنون با نبود محدودیت‌های تردد بین شهری، سفرها افزایش قابل توجهی داشته‌اند. ضمن آن‌که هنوز تابستان به عنوان فصل اصلی سفر برای خانواده‌های ایرانی پیش رو است.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت حکایت از این دارد که برخی از استان‌های کشور از لحاظ شیوع ویروس کرونا دارای وضعیت قرمز هستند و افزایش سفرهای مردمی می‌تواند به انتقال بیشتر این ویروس دامن بزند. خاطرنشان می‌شود وزارت بهداشت اعلام کرد که در دوشنبه ۹ تیر ماه، ۱۶۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند؛ رقمی که بالاترین آمار رسمی مربوط به قربانیان کرونا از ابتدای ورود این ویروس به ایران است.

توزیع سفر در محورهای مهم کشور

بر اساس گزارش نشان به نظر می‌رسد که در بین ۹ مسیر مهم سفر در خرداد ماه، محور «تهران-قم»، ۳۰ درصد از حجم سفرها را به خود اختصاص داده است و پس از آن محور‌ «کرج- رشت» با ۱۹ درصد و «تهران-همدان» نیز با ۱۶ درصد بیشترین سفرها را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه نسبت سفرهای خرداد و نوروز در محور‌های مهم کشور 

در نمودار فوق میزان سفر در محورهای مهم کشور در تعطیلات رسمی خرداد با تعطیلات نوروز مقایسه شده است. برای مثال می‌توان دید که محور «تهران-قم»، در خرداد ماه شلوغ‌ترین محور بوده است. البته از ذکر این نکته نباید غافل شد که محور «تهران-قم»، کریدور خروجی تهران بوده و علاوه بر شهر قم، سفرها به سمت اصفهان، کاشان، یزد، بندرعباس و... نیز از این مسیر انجام می‌شود. این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که در مقایسه با نوروز ۹۹، محور «تهران-قم» ۳.۵ برابر شلوغ‌تر بوده است.

محور دیگری که در رتبه دوم پرتردد‌ها قرار می‌گیرد، «کرج-رشت» است که باز هم در تعطیلات رسمی خرداد ماه، آمارهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده و در مقایسه با دوران نوروز، ۴.۵ برابر افزایش سفرها را شاهد بوده است. محور «تهران-همدان» نیز که در ایام نوروز و بر اساس گزارش قبلی نشان، پر رفت‌وآمدترین محور شناخته شده بود، در خرداد ماه سومین محور پرتردد کاربران مسیریاب نشان بوده است.

در این میان کم‌ترددترین محورها «اصفهان-یزد» و «اصفهان-شیراز» بوده‌اند. هر چند که این محورها نیز نسبت به نوروز تقریبا ۳ برابر افزایش سفر داشته‌اند ولی به نظر می‌رسد که شهروندان پایتخت بیشتر از بقیه ساکنین کشور به مسافرت دست زده‌اند.

همچنین می‌توان گفت علت افزایش تردد ۱۶.۵ برابری در محور «کرج-چالوس» در مقایسه با ایام نوروز، این است که این محور در دوران نوروز با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو شد. با تمام این موارد اما، محور «کرج-رشت» شلوغ‌تر از «کرج-چالوس» بوده است.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato