کشف سیاره خاکی با ۴۰ برابر توده زمین که هر سال آن ۱۸ ساعت است

اخترشناسان سیاره ای فراخورشیدی به نام TOI-849b را شناسایی کرده اند که ۷۳۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و هر سال آن تنها ۱۸ ساعت طول می کشد؛ یعنی این سیاره بسیار به ستاره خود نزدیک است و ظرف تنها ۱۸ ساعت میتواند یک دور کامل به دور آن بزند.

اما همانطور که انتظار می رود TOI-849b به خاطر فاصله کمش تا خورشید خود بسیار داغ می شود و دمای آن مثلا بالغ بر ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد است.

و نکته عجیب دیگر آنکه تیم اخترشناسان فاش کرده اند این سیاره کاملا «عریان» است؛ در واقع با نظر داشتن ابعاد TOI-849b حدس زده میشد که با یک سیاره گازی بزرگ طرف باشیم درست مانند مشتری، اما عجیب آنکه TOI-849b هسته ای از صخره و خاک دارد و فضای پیرامونی اش فاقد هر گونه گاز یا گرد و غبار است.

malltina

جزئیات این کشف روز گذشته در نشریه نیچر منتشر شد و براساس آن TOI-849b به دور ستاره ای شبیه به خورشید با نام TOI-849 می گردد. محققان ناسا با استفاده از تلسکوپ TESS موفق به کشف این سیاره فراخورشیدی شده اند؛ نوعی رصدخانه فضا پایه که آسمان را برای پیدا کردن ستاره هایی که به صورت دوره ای خاموش می شوند رصد می کند؛ همان نشانه ای که احتمالا مبنی بر دور زدن سیاره ای بدور ستاره ها است. محققان ناسا برای تعیین مشخصات این سیاره فراخورشیدی از رصدخانه La Silla در جنوب اروپا هم کمک گرفتند.

تلسکوپ TESS

توده TOI-849b تقریبا ۴۰ برابر زمین است و عرض آن نیز به ۳.۵ برابر سیاره خاکی ما می رسد. این سیاره فراخورشیدی در محدوده اصطلاحا نپتون داغ از ستاره خود قرار دارد؛ جایی که معمولا به خاطر حرارت بالایش احتمال وجود سیاره در آن بسیار پایین است.

اما برآوردهای اخترشناسان در مورد احتمال وجود چنین سیاره ای در این محدوده اشتباه از آب درآمد و کشف TOI-849b نشان داد که وجود سیاره در محدوده نپتون داغ بعید نیست. طبق الگوسازی های انجام گرفته توسط محققان، با در نظر داشتن تراکم این سیاره انتظار می رفت که TOI-849b حاصل تراکم و تجمع انبوهی از گازهای هلیوم و هیدروژن باشد اما به نظر می آید که تنها ذره ای از این گازها در اتمسفر آن وجود دارد.

به گفته کریستف مورداسینی از فیزیکدانان دانشگاه برن آلمان و محقق این پژوهش مقدار کم هیدروژن و هلیوم برای سیاره ای به این ابعاد شگفت آور است.

ما انتظار داشتیم سیاره ای با این ابعاد جاصل تجمع مقدار قابل توجهی هیدروژن و هلیوم باشد.

محققان باور دارند که با نوعی هسته سیاره ای فاقد پوشش روبرو هستند و اگر این امر به اثبات برسد آنگاه نخستین باری است که چنین کشفی صورت می گیرد.

مورداسینی خاطرنشان می کند که TOI-849b احتمالا در زمان شکل گیری گاز خود را از دست داده و ستاره ای که در مجاورتش قرار دارد به خاطر نیروی جاذبه قدرتمندی که دارد آن را تا هسته اش تراشیده است. حتی گفته می شود که این سیاره فراخورشیدی احتمالا با سیاره دیگری هم برخورد داشته که باعث از بین رفتن غشای پیرامونی اش شده است.

دانشمندان همچنین خاطرنشان کرده اند که اگر سیاره ای در ناحیه ای از فضا شکل بگیرد که هیچ غبار، گاز یا گردی در آن وجود ندارد آنگاه برخلاف آنچه از سیاراتی با این ابعاد انتظار می رود این ذرات در جو پیرامونی سیاره تشکیل نمی شوند.

دیوید آرمسترانگ اخترفیزیکدان دانشگاه Warwickدر این باره گفت:

کشف ما ثابت می کند که سیاراتی مانند این وجود دارند و می توانیم آنها را ردیابی کنیم. ما این فرصت را داریم تا به شیوه ای که در منظومه خورشیدی خودمان امکان پذیر نیست هسته یک سیاره را ببینیم.

malltina

مطالب مرتبط

کشف کاتالیزور جدید برای تبدیل دی‌اکسید کربن و آب به اتانول

محققان کاتالیزور جدیدی کشف کرده‌اند که می‌تواند کربن دی اکسید و آب را با بازدهی انرژی بالا و هزینه کم به اتانول تبدیل کند.محققان آزمایشگاه ملی آرگون (ANL) با همکاری محققان دانشگاه ایلینوی شمالی کاتالیزور جدیدی را کشف کرده‌اند که کربن دی اکسید و آب را به اتانول تبدیل می‌کند. این کاتالیزور که از مس... ادامه مطلب

گربه‌ها کرونا را به یکدیگر انتقال می‌دهند

تحقیقی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد گربه‌ها پس از گذشت دو روز از ابتلا به ویروس کرونا می‌توانند آن را به گربه‌های دیگر انتقال دهند. البته در هیچ کدام از گربه‌های این تحقیق علایم شدید بیماری کووید-۱۹ شناسایی نشد؛ مساله‌ای که نشان می‌دهد گربه‌سانان در مقایسه با انسان‌ها احتمالاً مقاومت بیشتری در برابر... ادامه مطلب

بیل گیتس: کشورهای ثروتمند تا پایان ۲۰۲۱ کروناویروس را شکست می‌دهند

بیل گیتس معتقد است همه‌گیری کروناویروس جدید همچنان در تمام جهان ادامه خواهد داشت ولی کشورهای در حال توسعه بیشتر از بقیه با آن درگیر خواهند بود. او زمان پایان این همه‌گیری در کشورهای ثروتمند را پایان سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد.همه می‌خواهند بدانند پاندمی کرونا چه زمانی پایان خواهد یافت و بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

در سالگرد ۷۵ سالگی بمباران ژاپن: معدن فراموش‌شده‌ای که بمب‌‌های اتم را ساخت

«کلمه Shinkolobwe درونم را پر از غم و اندوه می‌کند». این را سوزان ویلیامز، تاریخ‌شناس انستیتوی مطالعات کشورهای مشترک‌المنافع در بریتانیا می‌گوید: «این کلمه‌ای شاد نیست، این کلمه‌ایست که من با غم و زنجری عظیم مرتبط می‌دانم».افرادی کمی می‌دانند که Shinkolobwe چیست یا کجاست. اما این معدنی کوچک در جنوب ایالت کاتانگا -در جمهوری دموکراتیک... ادامه مطلب

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟