اعلام هشدار در چین پس از ابتلای یک نفر به طاعون خیارکی

اعلام هشدار در چین پس از ابتلای یک نفر به طاعون خیارکی

مقامات یکی از مناطق خودمختار در شمال چین پس از مبتلا شدن یکی از کشاورزان این منطقه به طاعون خیارکی به مردم هشدار دادند.

مقامات بهداشتی شهر «Bayan Mur» واقع در منطقه مغولستان داخلی، روز یکشنبه پس از مبتلا شدن یکی از کشاورزان این منطقه به طاعون خیارکی (Bubonic plague) زنگ خطر را به صدا درآوردند. به دنبال این هشدار شکار یا خوردن حیوانات وحشی که احتمال مبتلا بودن آن‌ها به این بیماری وجود دارد، تا پایان سال جاری میلادی ممنوع اعلام شد. حال عمومی این بیمار مساعد گزارش شده است.

علاوه بر این به مردم محلی گفته شده تا افرادی را که علایمی مثل تب دارند و یا به طور ناگهانی فوت کرده‌اند و همچنین حیوانات بیمار یا لاشه آن‌ها را به مقامات گزارش کنند. یکی از مقامات محلی شهر می‌گوید: «در حال حاضر ریسک همه گیری بیماری طاعون در این شهر وجود دارد. مردم باید از خود مراقبت کرده و هرگونه بیماری غیرعادی را سریعاً گزارش کنند.»

طاعون خیارکی یک بیماری بسیار مسری است که عفونت باکتریایی منجر به آن می‌شود. این بیماری عامل اولین همه گیری بزرگ در اروپا موسوم به «مرگ سیاه» است که بین سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۱ میلادی قاره آسیا، اروپا و آفریقا را درنوردید و جان ۵۰ میلیون نفر را گرفت.

طاعون خیارکی امروزه به آسانی با آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان است؛ این یعنی موارد ابتلا به آن نادر بوده و احتمال وقوع همه گیری بسیار کم است. با این وجود این بیماری هر چند وقت یکبار به طور محدود شیوع پیدا می‌کند. سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰۰ نفر در ماداگاسکار به طاعون خیارکی مبتلا شدند. سال گذشته میلادی یک زوج مغولستانی پس از خوردن گوشت خام مارموت (نوعی سنجاب) به این بیماری مبتلا شده و جان خود را از دست دادند.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato