مرگبارتر از کرونا ویروس؛ شیوع سینه پهلوی ناشناخته در قزاقستان

مرگبارتر از کرونا ویروس؛ شیوع سینه پهلوی ناشناخته در قزاقستان

دولت چین با انتشار گزارشی از شیوع نوع ناشناخته ای از سینه پهلو که مرگبارتر از کرونا ویروس است، در قزاقستان خبر داده و این در حالیست که قزاقستان این گزارش را رد کرده است. روز گذشته سفارت چین در قزاقستان به شهروندان خود که در این کشور  آسیای مرکزی زندگی می کنند هشدار داد سینه پهلوی جدید تاکنون بیش از ۱۷۰۰ نفر را در قزاقستان به کام مرگ کشانده است.

در بیانیه سفارت چین آمده است که وزارت بهداشت قزاقستان و دیگر سازمان های سلامت این کشور مشغول انجام تحقیقات گسترده روی ویروس این سینه پهلو (پنومونی ویروسی) هستند و تاکنون موفق به شناسایی ماهیت اصلی این ویروس نشده اند.

بنابر ادعای مقامات چینی موارد جدید ابتلا به این سینه پهلوی ناشناخته از اواسط ماه گذشته میلادی در سراسر قزاقستان رو به افزایش گذاشته و در برخی مناطق حتی دولت قزاقستان از ابتلای چند صد نفر در روز به این بیماری جدید خبر داده است.

وزارت بهداشت قزاقستان در بیانیه ای که صبح امروز منتشر کرد  وجود یک سینه پهلوی ویروسی با اتیولوژی ناشناخته را تایید اما گزارش ها در مورد تازه بودن این همه گیری و یا ناشناخته بودنش را رد کرد. این وزارتخانه در پاسخ به گزارشات متعدد سفارت چین در خاک خود رسما اعلام کرد که اطلاعات منتشر شده ارتباطی با واقعیت ندارند.

سینه پهلو

طبق گفته سفارت چین در قزاقستان این سینه پهلو خصوصا در مناطق Atyrau، Aktobe و Shymkent متمرکز است که در آنها مجموعا ۵۰۰ مورد جدید (فقط در امروز) ابتلا گزارش شده که ۳۰ حال موردشان وخیم است. این بیماری امسال ۱۷۷۲ نفر را در قزاقستان به کام مرگ کشانده که برخی از آنها شهروندان چینی بوده اند و از این تعداد ۶۲۸ مورد فوتی در ماه گذشته میلادی رخ داده است. بنابر ادعای سفارت چین این بیماری به مراتب از کووید ۱۹ مرگبارتر است.

طبق گفته آژانس خبری Kazinform تعداد موارد ابتلا به سینه پهلو یا پنومونی ویروسی در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان در ماه گذشته میلادی نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل بالغ بر دو برابر افزایش داشته است و روزانه ۲۰۰ نفر به خاطر ابتلا به این بیماری روانه بیمارستان می شوند.

سفارت چین در قزاقستان به شهروندان خود در منطقه هشدار داده که ساعات بیرون بودنشان از منزل را به حداقل برسانند و از حضور در اماکن پرازدحام اجتناب کنند. همچنین از آنها خواسته شده که ماسک بزنند و مرتبا محیط خود را ضدعفونی کنند. شستن مداوم دست ها و تهویه هوای مناسب از دیگر توصیه های بهداشتی سفارت چین به شهروندانش در خاک قزاقستان است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato