با این ۵ روش حافظه خود را تقویت کنید

فراموش کردن لیست خرید، شماره تماس، مطالب درسی یا تاریخ تولید عزیزان مشکلی است که گریبان گیر بسیاری از ما شده اما با استفاده از چند تکنیک ساده و تقویت حافظه می‌توان حتی همه مطالب را به راحتی به خاطر سپرد.

«Nelson Dellis» که با به خاطر سپردن عدد پی تا ۱۰ هزار رقم و صدها اسم تنها با یکبار شنیدن در مسابقات حافظه چندین بار قهرمان شده، پنج راهکار را معرفی کرده که با دنبال کردن آن ذهنتان مثل مموری گوشی همه چیز را به خاطر می‌سپارد.

۱. با تصویرسازی شروع کنید

نگاهی بر هفت دیوار مرزی تاریخی در دنیا

تداعی معنایی یکی از روش‌های مرسوم در حفظ مطالب است. برای حفظ یک نکته، ارتباطی میان آن و یک تصویر دیگر بیابید چرا که با تصویرسازی، کار به یاد سپردن را برای مغزتان آسان می کنید. توصیه اول Dellis این است که برای به خاطر سپردن مطلبی مثل عجایب هفتگانه جهان، هرکدام از آنها را مثل یک تصویر در ذهن مجسم کنید. برای دیوار بزرگ چین مثلا کافی است یک دیوار را تجسم کرده و اهرام ثلاثه را هم در قالب مثلث تصویرسازی کنید. «Julia Shaw»، استاد کالج لندن و نویسنده کتاب‌هایی در مورد حافظه این تکنیک را بسیار موثر می‌داند. هرچه این تصاویر عجیب‌تر و احساسی‌تر باشند، شانس به خاطر سپردن آنها به خاطر سازوکار خاص بخشی از مغز به نام «آمیگدال» در طولانی مدت بیشتر می‌شود.

۲. تصاویر را جانمایی کنید

مرحله دوم این است که هرکدام از عکس‌ها را در یک مکان آشنا قرار دهید. مثلا Dellis تصاویر عجایب هفتگانه را بدین ترتیب در جاهای مختلف خانه‌اش قرار می‌دهد: تصویر دیوار نشانگر دیوار چین را روی ورودی قرار می‌دهد. در این روش می‌توان تصویر باغ های معلق بابل را هم روی گلخانه یا حیاط خانه تصور کرد.

Dellis اولین کسی نیست که از این تکنیک با نام «کاخ حافظه» استفاده می‌‌کند. این روش به گفته Shaw یکی از بهترین راه‌ها برای به خاطر سپردن ترتیب عناصر مختلف است اما هرچه مجموعه مورد نظر بزرگتر شود باید فضای بیشتری را هم برای آن کنار گذاشت. مثلا Dellis برای حفظ ۱۰ هزار رقم عدد پی آنرا به دسته‌های کوچکتر تقسیم و در کل محله‌ای که ساکن آن است، جانمایی کرده است. این روش باعث می‌شود نقاط دیگری از مغز نظیر occipito-parietal نیز در فرایند حفظ کردن داده‌‌ها درگیر شوند.

۳. توجه کنید

10 راه برای افزایش قدرت ذهنی و هوش هیجانی

به یاد آوردن تصاویر عجایب هفتگانه کار سختی نیست، اما برای حفظ ۱۰ هزار رقم عدد پی انگیزه بیشتری نیاز دارید. Dellis در این رابطه می‌گوید:

«من به خودم این مانترا را می‌گویم: می‌خواهم این را حفظ کنم، می‌خواهم این را حفظ کنم. اگرچه یک مانترای ساده می‌گویم، اما باعث می‌شود روی کارم تمرکز کنم و به من کمک می‌کند که آن‌ها را بهتر حفظ کنم.»

۴. اطلاعات را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

برای حفظ کردن اعداد بزرگی مانند پی یا توالی طولانی از کارت‌ها، بهتر است آن‌ها را تقسیم کنید. Dellis هر ۵ رقم عدد پی را به یک تصویر تبدیل می‌کند تا آن‌ها را راحت‌تر به یاد آورد:

«کلمات ساده هستند و شما کلمات را می‌بینید و تصویری در ذهنتان نقش می‌بندد. ما سیستمی را توسعه داده‌ایم و یاد گرفته‌ایم که با مشاهده اسم، شماره یا کارت یک عکس برای آن در ذهنمان داریم.»

Dellis پنج رقم اعشاری اول عدد پی را به شکل «سم نیل» با لباس مرد آهنی حفظ کرده و پنج رقم بعدی نیز تصویری از دوستش با لباس امپراتور در فیلم گلادیاتور است.

۵. کار خود را با مرور به پایان ببرید

پس از مرتب کردن تصاویر، باید مطمئن شوید که در ذهن شما ‌می‌مانند. Shaw در این زمینه می‌گوید:

«بیشتر خاطرات به حافظه بلندمدت شما راه پیدا نمی‌کنند و به همین علت تکرار اطلاعات اهمیت بالایی دارد تا از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت منتقل شوند.»

برای این مرحله راه حل ساده‌ای وجود ندارد و تنها باید تکرار کنید که کار سختی است. Dellis می‌گوید: «برای قهرمان حافظه شدن، من هر روز بسیار سخت تمرین و آن را تبدیل به یک مساله غریزی کرده‌ام.»

malltina

مطالب مرتبط

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم یا اجازه دهیم بقیه از ما سوءاستفاده کنند. وجود کاراکترهای مختلف در محل کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از... ادامه مطلب

با اصول یک استعفای حرفه‌ای آشنا شوید

برخی تصور می‌کنند در زمان استعفا از شرکت یا سازمان باید تمام خشم فرو خورده خود در سال‌های گذشته را خالی کنند، باوری فوق العاده خطرناک و اشتباه که می‌تواند تا سال‌های سال اثرات مخربی روی حرفه و اعتبار شغلی آنها داشته باشد.استعفا می‌تواند دلایل مختلفی مثل نارضایتی از میزان دستمزد تا آزمایش فرصت‌های جدید... ادامه مطلب

بجای مقایسه خودتان با دیگران این ۳ کار مفید را انجام دهید

«تئودور روزولت» مدت‌ها قبل گفته بود مقایسه قاتل لذت‌هاست. روزولت تنها کسی نیست که چنین عقیده‌ای دارد و روانشناسان هم بارها تاکید کرده‌اند که مقایسه خود با دیگران باعث کاهش اعتماد به نفس و افزایش استرس می‌شود . با این حال چرا ما باز هم دست از آن برنمی‌داریم؟بر اساس تئوری قیاس اجتماعی، مقایسه بخشی... ادامه مطلب

چگونه حس هدایت‌پذیری را در کارکنان ایجاد و تقویت کنیم؟

همه ما می‌دانیم که مدیران باید توانایی مربی‌گری و هدایت کارکنان را داشته باشند اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان حس هدایت پذیری (Coachability) را در کارکنان ایجاد کرد تا سازمان به بالاترین میزان بازدهی دست پیدا کند.مدیران کارآمد به جای اینکه کارکنان را به سمت پاسخ‌های از پیش تعیین شده‌ای هدایت کنند که با... ادامه مطلب

چرا رزومه شما مورد توجه شرکت‌ها قرار نمی‌گیرد؟

اگر در جستجوی کار هستید، قطعا برای شرکت‌های مختلفی در بازار مورد نظرتان رزومه فرستاده‌اید اما حالا نه تلفن‌تان زنگ نمی‌خورد و نه ایمیلی دریافت می‌کنید؛ چنین شرایطی به شدت آزاردهنده و ناامیدکننده خواهد بود و احتمالا سرگردانی گریبان شما را خواهد گرفت و در فاصله‌ای کوتاه اضطراب وجودتان را فرا می‌گیرد. حتما از خود... ادامه مطلب

از خرده مدیریت تا نابلد بودن؛ ۱۲ ویژگی که رییس‌های بد و ناکارآمد دارند

هرقدر هم شغل خوبی داشته باشید یک رییس بد می‌تواند شیرینی آنرا در کامتان تلخ کند، اما اگر کارتان چندان خوشایند نباشد در کنار چنین رییسی غیرقابل تحمل خواهد بود. احتمالا شما هم شنیده‌اید که کارمندان معمولا نه به خاطر شرکت یا سازمان بلکه به خاطر نارضایتی از رییسشان استعفا می‌دهند. مشکل به همین جا... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟