هرآنچه باید درباره «نئووایز» بدانید؛ دنباله‌دار درخشانی که تا ۶۸۰۰ سال دیگر برنمی‌گردد

ویروس کرونا باعث شده خبرهای خوب در رسانه‌ها کم‌رنگ شوند، اما اگر از علاقه‌مندان به دنیای نجوم باشید، یک خبر خوشحال‌کننده برای شما داریم. یک دنباله‌دار که ناسا آن را «C/2020 F3 NEOWISE» نام‌گذاری کرده، با عبور از زمین یک منظره جذاب ایجاد کرده، بنابراین مشاهده دنباله‌دار نئووایز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

قبل از اینکه به معرفی دنباله‌دار نئووایز بپردازیم، ابتدا شما را با دنباله‌دار آشنا می‌کنیم.

دنباله‌دار چیست؟

دنباله‌دارها گلوله‌های برقی کیهانی از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار هستند که در یک مدار بیضوی در اطراف خورشید گردش می‌کنند. زمانی که منجمد باشند، اندازه آن‌ها مشابه با یک شهر کوچک است. زمانی که مدار دنباله‌دار آن را به خورشید نزدیک کند، دمای آن افزایش پیدا کرده و ذوب می‌شود که نتیجه آن، انتشار گسترده گاز و گرد و غبار درخشان با ابعادی بزرگتر از بسیاری از سیارات است.

گرد و غبار و گازها یک دنباله تشکیل می‌دهند که برای میلیون‌ها کیلومتر در جهت مخالف از خورشید دور می‌شود. به نظر می‌رسد میلیاردها دنباله‌دار در اطراف خورشید در حال گردش هستند که البته در حال حاضر ۳۶۵۰ دنباله‌دار شناسایی شده‌اند.

دنباله‌دار نئووایز چیست؟

«کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع» ناسا در تاریخ ۸ فروردین با استفاده از دو کانال مادون قرمز حساس به علائم حرارتی، یک مهمان یخی را کشف کرد. این مسافر یا دنباله‌دار که ناسا نام C/2020 F3 NEOWISE را برای آن انتخاب کرده، در تاریخ ۱۳ تیر به خورشید نزدیک شد و در مرداد ماه در مسیر بازگشت به قسمت‌های بیرونی منظومه شمسی از مدار زمین رد می‌شود.

چرا دنباله‌دار نئووایز خاص محسوب می‌شود؟

این دنباله‌دار در روز ۱۳ تیر وارد مدار عطارد شد که فاصله بسیار نزدیکی با خورشید دارد و ذوب شدن بیرونی‌ترین لایه‌های آن را در پی داشت. این موضوع باعث فوران گاز و گرد و غبار و ایجاد یک دنباله بزرگ شد. با وجود دمای بالا، این دنبال هنوز زنده است.

علاقه‌مندان در سراسر جهان بدنبال مشاهده این دنباله‌دار زیبا و جذاب هستند و می‌خواهند قبل از سفر به اعماق فضا، آن را ببیند. حتی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در بالاتر از جو زمین نیز آن را مشاهده کرده‌اند.

دنباله‌دار نئووایز

اخیرا «کاوشگر خورشیدی پارکر» ناسا موفق به ثبت یک تصویر بی‌نظیر از این دنباله‌دار شده است. در این تصویر دنباله دوگانه نئووایز به خوبی قابل مشاهده است.

چگونه می‌توان دنباله‌دار نئووایز را مشاهده کرد؟

هم اکنون امکان مشاهده نئووایز در شامگاه و سحرگاه وجود دارد، اما هرچقدر به اواخر تیر نزدیک می‌شویم، شانس دیدن آن در سحرگاه کمتر می‌شود. تا یکم مرداد ماه می‌توان این دنباله‌دار را با چشم غیرمسلح مشاهده کرد و پس از دور شدن، درخشش آن نیز کم خواهد شد و برای مشاهده باید از تلسکوپ استفاده کرد.

در روزهای گذشته تهران هوایی ابری یا نیمه ابری داشته، بنابراین امکان رصد کامل و واضح آن وجود نداشت، اما انتظار می‌رود در روزهای آینده بتوان آن را مشاهده کرد. اگر فکر می‌کنید با فرصت بی‌نظیری برای مشاهده یک دنباله‌دار مواجه نیستید، باید بدانید شاید حدود ۶۸۰۰ سال دیگر بتوانید آن را رصد کنید.

malltina

مطالب مرتبط

اخترشناسان مرکز منظومه شمسی را با خطای ۱۰۰ متر پیدا کردند

محققان برای اولین بار توانستند مرکز ثقل منظومه شمسی را با خطای حدود ۱۰۰ متر شناسایی کنند که با توجه به مقیاس فوق العاده عظیم این سامانه بسیار دقیق محسوب می‌شود.شناسایی مرکز ثقل منظومه شمسی در نگاه اول کاری بسیار پیش پا افتاده به نظر رسیده و با نگاه به تصاویری که از این سامانه... ادامه مطلب

کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در فاصله ۱۱ سال نوری

گروهی از ستاره شناسان که آسمان را برای کشف سیاراتی شبیه زمین رصد می‌کنند، از کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در اطراف ستاره‌ای در همسایگی زمین خبر دادند.این دو ابرزمین Gliese 887b و Gliese 887c نام داشته و دور ستاره‌ای به نام Gliese 887 که در فاصله ۱۱ سال نوری از زمین قرار... ادامه مطلب

تایم لپس خیره کننده از فعالیت ۱۰ ساله خورشید در ۶ دقیقه [تماشا کنید]

ناسا ویدیویی زیبا از خورشید منتشر کرده که فعالیت این ستاره درخشان در طول ۱۰ سال را در قالب یک فایل ویدیویی ۶۱ دقیقه‌ای به تصویر می‌کشد.رصدخانه پویایی شناسی خورشید (SDO) که از سال ۲۰۱۰ توسط ناسا مأموریت رصد خورشید را بر عهده دارد، از ۲ ژوئن ۲۰۱۰ تاکنون بی وقفه خورشید را از مدار... ادامه مطلب

محققان ابرنواختر را شبیه سازی کردند [تماشا کنید]

ستاره‌های پرجرم زندگی خود را با انفجاری فوق العاده عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. حال محققان به منظور درک هر چه بهتر این انفجار آن را در محیط آزمایشگاه شبیه سازی کردند.مرگ ستاره‌ها با انفجاری فوق العاده درخشنده همراه بوده و مواد تشکیل دهنده آن با سرعت بسیار زیاد به اطراف پخش می‌شوند.... ادامه مطلب

کشف نخستین الگوی منظم برای پالس های رادیویی دریافت شونده از فضا

محققان ریتم های عجیب و تکرار شونده ای را در پالس های رادیویی ساطع شونده از یک منبع فضایی ناشناخته کشف کرده اند. این پالس های رادیویی که با نام انفجارهای رادیویی سریع یا به اختصار FRB هم شناخته می شوند در یک الگوی تکرار شونده و ثابت به زمین می رسند.محققان هنوز نمی دانند... ادامه مطلب

حلقه آتش ؛ اولین خورشید گرفتگی 2020 در یکم تیرماه

اولین خورشید گرفتگی 2020 در روز یکم تیر ماه (یا ۳۱ خرداد؛ بسته به موقعیت جغرافیایی شما) رخ می دهد و در پی آن حلقه ای آتشین در آسمان نقش خواهد بست.خورشیدگرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه در دورترین فاصله خود نسبت به زمین قرار می گیرد و خورشید پشت آن پنهان می گردد.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟