بررسی نماد «رانفور»: آنچه باید درباره سهم شرکت خدمات انفورماتیک بدانید

با توجه به افزایش استقبال عمومی به بازار سرمایه و رشد ۱۶۰ درصدی شاخص کل بورس در ۴ ماهه نخست سال ۹۹ و افزایش شمار دارندگان کد بورسی به ۶۰ میلیون نفر، در سلسله گزارشاتی قصد داریم به بررسی نمادهای «گروه فناوری اطلاعات و رایانه» در بازار سرمایه بپردازیم. در این گزارش، نگاهی داریم به نماد رانفور که مربوط به شرکت خدمات انفورماتیک ایران است.

اگر شما خوانندگان دیجیاتو، از سهامداران گروه فناوری اطلاعات و رایانه بورس هستید یا سابقه خرید و فروش سهام در بازار سرمایه ایران دارید، نظرات خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

رانفور نماد شرکت خدمات انفورماتیک در بازار اول بورس ایران است. یکی از نمادهای گروه رایانه و فعالیت های وابسته که ۸.۴ میلیارد قطعه سهم است و تا کنون ۳ بار سابقه افزایش سرمایه داشته است. اولین تاریخ درج معاملات رانفور در سامانه Tsetmc.com مربوط به ۳۰ فروردین سال ۱۳۸۲ است. رانفور در تیر ماه به قیمت ۴۵۰۰ تومان رسید و به نظر می رسد که با روند صعودی بورس در سال ۹۹، بتواند در بازه ۱۲ ماه آینده، ۵ رقمی شود.

شرکت خدمات انفورماتیک، متعلق به شرکت ملی انفورماتیک ایران بوده که سهامی عام شده و از شرکت های قدرتمند در حوزه طراحی و تولید نرم افزارهای تخصصی و گسترش شبکه های اختصاصی مخابراتی و عرضه دستگاه های خودپرداز و پایانه فروش به  شمار می رود. این شرکت، خدمات مورد نیاز بانک ها به صورت برون سپاری سبد کاملی از راه حل ها و محصولات و خدمات به مشتریان را نیز در دستور کار دارد که از این بابت، سود های خوبی در گزارش صورت های مالی سالانه ارائه می کند.

برج عظیم شیشه ای جدید خیابان شهید شاه نظری بلوار میرداماد تهران، مقر اصلی رانفور است. جایی که به نظر می رسد یکی از گزینه های عالی برای تجدید ارزیابی دارایی های رانفور در سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد باشد و از این بابت، رانفور بتواند افزایش سرمایه چند صد درصدی اعمال کند. محصولات و خدمات و اتفاقاتی که در رانفور در حال رخ دادن است را می توانید در سایت رانفور به نشانی ISC.co.ir‌ دنبال کنید.

در صورت های مالی رانفور مربوط به خرداد ۹۹، درآمد شناسایی شده طی ۳ ماه نخست سال ۹۹، ۶۱۴/۵۱۷/۱ میلیون ریال بود در حالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماه سال ۹۸، ۲۴۳ هزار و ۴۵۱ میلیون ریال بود و از رشد قابل توجه درآمد های رانفور حکایت دارد.

تابلوخوانی رانفور

رانفور

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، رانفور ، نماد شرکت خدمات انفورماتیک ایران است و در بازار اول بورس قرار گرفته و یکی از نمادهای گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن در بازار سرمایه کشور محسوب می شود. در این گروه که کلکسیونی از شرکت های آی تی سهامی عام کشور قرار دارد، شاهد شرکت هایی با نمادهایی چون: مرقام، آپ، سپ، رتاپ، تاپیکش، افرا، مفاخر، پرداخت، مداران، رکیش، سیستم، فن آوا هم هستیم.

رانفور، یکی از خوب های گروه رایانه است. محبوب سهامداران بلند مدتی و در تابستان ۹۹، ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون قطعه بود. حجم مبنای رانفور در تابستان ۹۹، ۲ میلیون و ۷۳ هزار سهم است. یعنی این مقدار سهم رانفور باید هر روز معامله شود تا قیمت پایانی، مبنای دامنه نوسان ۵ درصدی سهم برای روز معاملاتی بعدی شود.

طبق اطلاعات تابلو رانفور، تنها ۵ درصد سهام، شناور بوده و میانگین حجم ماهانه نیز بالای ۱۸ میلیون سهم است. البته این رقم هر ماه تغییر می کند. قیمت هر سهم رانفور در تیر ۹۸، ۱۲۶۸ تومان بود که با ۳۰۰ درصد افزایش به ۵۴۰۰ تومان در تیر ۹۹ رسید.

در بالا، تابلوی رانفور را در ۲۳ تیر ۹۹ مشاهده می کنید که ۵ میلیون سهم، در صف فروش میلیونی قفل شده است. آنهم در روزی که شاخص کل بورس ایران با ۹۲۰۰ واحد افزایش به رقم ۱ میلیون و ۸۲۲ هزار واحد رسید و ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش معاملات بود. البته طبق تکنیک های تابلوخوانی، صف خرید یا صف فروش یا کد به کد حقوقی یا خالی کردن های سهامدار عمده، نباید تنها معیار سهامداران برای ورود یا خروج از سهم باشد.

تصویر صفحه کدال نماد راانفور را مشاهده می کنید برای اطلاع از گزارش صورت های مالی و مجامع

کدال رانفور

در تصویر بالا، صفحه کدال رانفور را مشاهده می کنید که همواره اطلاعاتی درباره گزارش های شفاف سازی، گزارش اطلاعات با اهمیت گروه الف و ب رانفور، زمان برگزاری مجمع رانفور، زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه رانفور، برنامه افزایش سرمایه رانفور و گزارش های حسابرسی شده و حسابرسی نشده در آن اطلاع رسانی می شود.

اگر قصد ورود به رانفور دارید یا سهامدار آن هستید، صفحه کدال رانفور را بوک مارک کنید.

افزایش سرمایه های رانفور

نکته ای که سهامداران باهوش در ورود به یک سهم باید در نظر داشته باشند، وضعیت افزایش سرمایه و EPS و P/E است که معمولا برای سهام گروه رایانه، از وضعیت خوبی برخوردار است. سهم از سال ۱۳۹۰ تا ۱۷ مرداد ماه سال ۱۳۹۷، بیش از ۳۳۰۰۰ درصد افزایش سرمایه داده است.

  • ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰- ۴۰۰ درصد افزایش سرمایه
  • ۴ خرداد ۱۳۹۳- ۱۸۰ درصد افزایش سرمایه
  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۷- ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه

به هر حال اگر سهامداری، از اردیبهشت ۱۳۹۰، سهامدار رانفور بود و تا اواخر تابستان ۱۳۹۷، سهامدار می ماند، تعداد سهامش در افزایش سرمایه رانفور، بیش از ۳۰ برابر می شد که اهمیت سهامداری بلند مدتی را در بازار سرمایه نشان می دهد.

سهامداران عمده رانفور

برای ورود به یک سهم، دانستن اطلاعات سهامدار عمده و ترکیب سهامداران بالای ۱ درصد نیز برای برخی از سرمایه گذاران اهمیت دارد. سهامدار عمده رانفور، شرکت ملی انفورماتیک ایران است که بیش از ۹۰ درصد سهام رانفور را در اختیار دارد. یک شخص حقیقی نیز ۸۵ میلیون سهم  رانفور معادل حدود ۱ درصد سهام را در اختیار دارد که اطلاعات سهامداران بالای ۱ درصد را باید در صفحه کدال این سهم در گزارش ۱۲ ماهه هیات مدیره مربوط به عملکرد سال مالی قبلی، مشاهده کنید.

چند نکته رانفوری

گروه رایانه و فعالیت های وابسته با حضور استارتاپ های جدید در سال ۹۹، رونق خوبی میگیرد و از گروه های موثر در ایران عصر ۱۴۰۰ بورس، همین گروه است. این گروه را باید سهامداران تازه وارد و همچنین قدیمی های بازار، جدی تر از قبل بگیرند. رانفور طبق فاند و بررسی های تکنیکالی، محکوم به صعود است و سهامداری بلند مدتی آن توصیه می شود. گزینه مناسبی برای نوسان گیری نیست و بهتر است هر پرتفوی بلند مدتی، یک سهم خوب از گروه رایانه داشته باشد. توصیه می‌کنیم در کلیه عرضه‌های اولیه سال ۹۹ شرکت کرده و اصول سهامداری را فرا بگیرید.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

شروع معاملات نماد «ونچر»؛ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه با نماد «ونچر»، که پذیره‌نویسی آن در بهمن ماه سال گذشته انجام شد، اکنون در مرحله شروع معاملات نماد قرار گرفته است.آنطور که روابط عمومی گروه مالی فیروزه خبر می‌دهد، شروع معاملات نماد «ونچر» صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه از چند روز آینده آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ... ادامه مطلب

علت رشد ۷۰ درصدی ارزش سهام شرکت مخابرات ایران ظرف ۲ روز چه بود؟

اخابر، نماد شرکت مخابرات ایران که در بازار اول بورس قرار دارد، ظرف ۴۸ ساعت (۲۰ و ۲۱ مرداد ۹۹)، بیش از ۷۰ درصد رشد قیمتی را به نسبت روز معاملاتی قبلش (زمان پیش از تعلیق) تجربه کرد. اما علت این موضوع چه بوده است؟طبق پیام ناظر نماد اخابر، ۴ تیر ماه ۹۹ ساعت ۸:۵۰... ادامه مطلب

بررسی نماد «رکیش»: آنچه باید درباره سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش بدانید

رکیش نام نماد شرکت کارت اعتباری ایران کیش است که در بازار دوم بورس قرار دارد و ارزش بازاری آن در مرداد ۹۹ به حدود ۵۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته در بازار سرمایه کشور، امروز نگاهی داریم به تابلو و وضعیت سهم رکیش.رکیش یکی از... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

کدال: آشنایی با سامانه انتشار گزارشات مالی شرکت‌های بورسی

کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس، یکی از مهم‌ترین درگاه‌هایی است که روزانه صدها هزار سهامدار در بازار سرمایه کشور به آن مراجعه کرده و فایل PDF یا اکسل صورت های مالی یا گزارش‌های مجامع شرکت‌های پذیرفته شده یا در شرف پذیرفته شدن در بورس و فرابورس ایران را دانلود و مطالعه می... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟