چین از طرحی گسترده برای پیاده‌سازی دولت الکترونیک بر بستر بلاکچین رونمایی کرد

دولت پکن جاه‌طلبی زیادی درباره بلاکچین دارد و می‌خواهد این کشور را تبدیل به یک هاب کند. در همین راستا اخیرا برنامه خود برای دولت مبتنی بر بلاکچین را اعلام کرده است.

چین بدنبال ایجاد یک سیستم برای دولت الکترونیک است که در حقیقت راه‌هایی برای ایجاد ارتباط میان آژانس‌های دولتی، کسب و کارها و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای محسوب می‌شود. دولت پکن در همین راستا از طرح خود برای تبدیل شدن به یک هاب بلاکچین تا سال ۲۰۲۲ پرده‌برداری کرده است.

در طرح جدید چین که شامل ۱۴۵ صفحه می‌شود، ۱۲ مورد استفاده از بلاکچین عنوان شده که شامل مواردی مانند فرودگاه‌ها و پلتفرم‌های مالی برای کسب و کارها می‌شود. توسط این طرح اطلاعات بنادر مسقیما با دفتر کل به اشتراک گذاشته خواهد شد و دیگر خبری از وقفه‌های طولانی موجود در سیستم کنونی مبتنی بر کاغذ و نیمه دیجیتال نخواهد بود.

در این طرح به بانکداری نیز توجه شده و امکان احراز هویت و همچنین ردیابی بازپرداخت فراهم می‌شود. طبق برنامه‌های دولت پکن، کسب و کارهای کوچک و متوسط دسترسی بهتری به سرمایه‌ها خواهند داشت و سرمایه‌گذاران از طریق دفتر مرکزی می‌توانند میزان ریسک را مدیریت کنند.

بلاکچین

دولت چنین در حقیقت بدنبال ایجاد یک فریمورک یکپارچه مبتنی بر بلاکچین برای حکمرانی دیجیتال است. برخی از موارد استفاده از بلاکچین به شرح زیر است:

  • پلتفرم لجستیک مبتنی بر بلاکچین در فرودگاه‌های بین‌المللی که عملکرد آن مربوط به تجارت جهانی می‌شود. از طریق این پلتفرم می‌توان اطلاعات را میان بازرگانان، اپراتورهای لجستیک، مقامات گمرک، رگولاتورها و مقامات فرودگاه به اشتراک گذاشت که نتیجه آن، تسهیل ترخیص بار در گمرک خواهد بود.
  • سیستم احراز هویت الکترونیکی مالی شهر که مربوط به بانکداری می‌شود. این سیستم زمان و همچنین مواد مورد استفاده را کاهش می‌دهد، در حالی که امنیت بالایی دارد.
  • سیستم قبوض الکترونیکی شهر که افزایش توانایی‌های کسب و کارها برای بررسی صورتحساب‌ها و ردیابی بازپرداخت‌ها را افزایش می‌دهد.
  • سیستم ثبت املاک شهری که مدیریت املاک شامل وام‌ها، سپرده‌ها، قبوض، مالیات‌ها و موارد دیگر را اصلاح می‌کند.
  • سیستم مجوز به کسب و کارها که فرایند احراز هویت آن‌ها را بهبود می‌دهد و همکاری بهتر میان شرکت‌ها از طریق گواهینامه‌های الکترونیکی را در پی دارد.
  • سرویس‌های دولتی توسعه اقتصادی و تکنولوژی منطقه پکن که هدف آن ایجاد بستر خدماتی یک مرحله‌ای در منطقه ویژه اقتصادی برای مدیریت سرویس‌های دولتی است. این سیستم به ایجاد یک محیط تجاری در سطح جهانی کمک خواهد کرد.

در طرح جدید جزئیاتی پیرامون پلتفرم احراز هویت و اعتبارسنجی شهروندان وجود ندارد، در حالی که دولت پکن در بیانیه‌های قبلی خود به آن‌ها اشاره کرده بود. کمیته بلاکچین توسط خدمات دولتی شهرداری پکن، کمیسیون علم و فناوری و دفتر اطلاعات اقتصادی شهرداری مدیریت می‌شود.

در حال حاضر ۱۴۰ سرویس دولتی از بلاکچین استفاده می‌کنند که شامل اشتراک‌گذاری اطلاعات، ایجاد ارتباط میان کسب و کارها و کنترل شیوع ویروس کرونا می‌شود. به گفته دولت پکن، استفاده از بلاکچین در این سرویس‌ها به ادامه تولید در دوران شیوع کرونا کمک کرده و همچنین باعث کاهش ۴۰ درصدی کاغذبازی در ادارات شده است.

از سال گذشته چین روی بلاکچین تمرکز کرده و هم اکنون شرکت‌های این کشور در زمینه پتنت‌های مربوط به این فناوری پیشتاز هستند. تا به امروز بیش از ۴۵ هزار شرکت بلاکچین در این کشور به ثبت رسیده‌اند.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟