افزایش بی سابقه انتشار گاز متان به دلیل فعالیت‌های انسانی

بیشتر تلاش‌های بشر برای مبارزه با گرمایش جهانی معطوف محدود کردن میزان دی اکسید کربن شده اند، اما متان نیز نقش قابل توجهی در گرم شدن زمین بازی می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند انتشار این گاز گلخانه‌ای به حد بی سابقه‌ای رسیده و افزایش آن به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا رفتن فعالیت‌های کشاورزی بوده است.

سطح متان همانند دی اکسید کربن در جو بالا نیست، ولی به دلیل اثر گلخانه‌ای نقش مهمی در گرمایش جهانی بازی کرده و ۲۸ برابر قدرت بیشتری از دی اکسید کربن در به دام انداختن گرما در بازه ۱۰۰ ساله دارد.

متان از منابع مختلفی همچون معده گاوها، صنعت کودسازی، نیروگاه‌های گاز و مخازن آب دنیا منتشر می‌شود. فعالیت‌های انسانی بیش از نیمی از انتشار متان را به خود اختصاص داده و مطالعات جدید نشان می‌دهند که سرعت بشر در تولید این گاز بیشتر و بیشتر می‌شود.

بلیط هواپیما

میزان متان موجود در اتمسفر زمین در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸. مناطقی که سطح متان در آنها بالاست با رنگ قرمز مشخص شده اند.

محققان ماه مه سال جاری میلادی در گزارش خود به افزایش «فوق العاده» انتشار کربن در جهان اشاره کردند که به دلیل قرنطینه گسترده مردم دنیا بوده است. آن‌ها با توجه به افزایش فوق العاده انتشار گاز کربن، پیش بینی کرده‌اند که انتشار متان نیز به شدت افزایش یابد.

«Rob Jackson»، استاد دانش سیستم زمین از دانشگاه استنفورد می‌گوید: «امکان ندارد انتشار متان به خاطر ویروس به اندازه دی اکسید کربن افت کرده باشد، ما همچنان در حال گرم کردن خانه‌ها و ساختمان‌ها هستیم و کشاورزی به رشد خود ادامه می‌دهد.»

محققان با اندازه گیری میزان انتشار متان بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ دریافتند انتشار این گاز ۹ درصد نسبت به اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی افزایش یافته که به گفته محققان برابر با تولید ۵۰ میلیون تن متان بیشتر در هر سال و همانند ورود ۳۵۰ میلیون خودروی جدید به خیابان‌ها است.

به گفته محققان حدود دو سوم انتشار گاز متان در بازه یاد شده به دلیل فعالیت‌های کشاورزی بوده و میزان آن در سال ۲۰۱۷ نسبت به میانگین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶، نزدیک به ۱۱ درصد افزایش داشته است. تقریباً باقی انتشار گاز متان ناشی از صنعت سوخت‌های فسیلی بوده که نزدیک به ۱۵ درصد در بازه یاد شده بیشتر شده است.

مطالعات نشان می‌دهند انتشار متان در دو دهه گذشته در اروپا کاهش اما در آفریقا-خاورمیانه، چین- آسیای جنوبی و اقیانوسیه به شدت افزایش داشته است. انتشار متان در این سه منطقه ۱۰ الی ۱۵ میلیون تن در هر سال بیشتر شده است. انتشار گاز متان در ایالات متحده هر سال ۴.۵ میلیون تن افزایش داشته که بیشتر به دلیل حفاری‌های مربوط به گاز طبیعی بوده است.

محققان برای کاهش انتشار گاز متان و جلوگیری از رسیدن آن به سطح خطرناک و تاثیر منفی بر گرمایش جهانی، چندین راهکار احتمالی مطرح کرده‌اند. به گفته آنها نظارت بیشتر بر نشت متان از لوله‌ها و مخازن با استفاده از پهپادها و ماهواره‌ها و همچنین کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تأثیرگذار خواهند بود. علاوه بر این باید در برنامه غذایی گاوها نیز تغییراتی ایجاد شود تا میزان تولید متان در آن‌ها کاهش پیدا کند.

malltina

مطالب مرتبط

۳.۲ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ با مشکل کمبود آب شرب مواجه خواهند شد

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد گرمایش جهانی علاوه بر بالا بردن سطح آب دریاها، منابع آب آشامیدنی ۳.۲ میلیارد نفر از مردم زمین را تهدید می‌کند.آب حاصل شده از یخچال‌های طبیعی یا رواناب (Runoff)، آب شرب ده‌ها میلیون نفر از مردم زمین را تأمین می‌کند. حال به خاطر از بین رفتن یخچال‌های طبیعی بشر... ادامه مطلب

عصر یخبندان چقدر سرد بوده است؟

تیمی از محققان آریزونا دمای آخرین عصر یخبندان (که حدودا ۲۰ هزار سال پیش رخ داده) را تخمین زده اند و براساس اعلام آنها دما در آن دوران تقریبا ۴۶ درجه فارنهایت یا ۷.۸ درجه سانتیگراد بوده است!به لطف این یافته ها محققان آب و هوایی اقلیمی می توانند به درک بهتری از رابطه میان بالا... ادامه مطلب

هسته درونی زمین جوان‌تر از برآوردهای قبلی است

محققان با انجام مطالعه‌ای جدید عمر هسته درونی زمین را بین ۱ تا ۱.۳ میلیارد سال تخمین زدند که نسبت به برآوردهای قبلی کمتر است.محققان دانشگاه تگزاس موفق شدند با شبیه سازی شرایط مرکز زمین در محیط آزمایشگاه عمر هسته درونی آن را تخمین بزنند. به گفته محققان طول عمر هسته درونی زمین بین ۱... ادامه مطلب

سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ

طی شب گذشته سیارکی بزرگ به اندازه یک خودروی سواری از فاصله ۲۹۴۵ کیلومتری زمین عبور کرده که در واقع رکورددار کمترین فاصله از زمین در تاریخ کهکشان است. این رخداد در حالی اتفاق افتاده که کسی در مورد این سیارک چیزی نمی‌دانست و حدودا شش ساعت پس از هجوم آن به سمت زمین محققان... ادامه مطلب

ناسا ناهنجاری‌ عجیب و فزاینده در میدان مغناطیسی زمین را بررسی می‌کند

ناسا در حال مطالعه ناهنجاری عجیبی در میدان مغناطیسی زمین است که از آمریکای جنوبی تا جنوب غرب آفریقا وسعت دارد. در این منطقه میدان مغناطیسی زمین ضعیف است و فضاپیماها و ماهواره‌‌ها را در معرض ذرات پرانرژی خورشید قرار می‌دهد.این پدیده در حال گسترش که ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس (South Atlantic Anomaly) نام دارد،... ادامه مطلب

شناسایی سیارک در حال حرکت به سمت زمین توسط ۲ دختر دانش آموز هندی

دو دانش آموز دختر هندی سیارکی را شناسایی کرده اند که به آرامی در حال تغییر مدار و حرکت به سمت زمین است. رادهیکا (Radhika Lakhani ) و وایدهی (Vaidehi Vekariya) هر دو دانش آموزان کلاس دهم هستند و زمانی که روی یکی از پروژه های کلاسی شان کار می کردند با این سیارک که HLV2514... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟