آزمایش واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد از ایمنی و اثربخشی آن خبر می‌دهد

نتایج کارآزمایی بالینی اولیه واکسن کووید-۱۹ دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که این واکسن ایمن بوده و دو واکنش ایمنی کلیدی و لازم برای محافظت از بدن در برابر عفونت ویروس کرونا را به وجود می‌آورد.

واکسن دانشگاه آکسفورد که اخیراً نام آن از ChAdOx1 nCoV-19 به AZD1222 تغییر یافت، با سرعتی قابل توجه توسعه پیدا کرد و فاز اول و دوم کارآزمایی بالینی آن سه ماه قبل آغاز شد. نتایج آزمایش این واکسن از ایمنی و مصون کردن ۱۰۰۰ شرکت کننده تصادفی در برابر ویروس کرونا خبر می‌دهد.

نتایج آزمایش نشان می‌دهد که تزریق واکسن AZD1222 به غیر از درد، تب و خستگی عوارض جانبی خطرناکی نداشته و تمام عوارض جانبی نیز پس از ۴۸ ساعت از بین رفتند. تزریق این واکسن سبب تولید پادتن قوی و واکنش سلول‌های T در همه شرکت کنندگان شد.

پادتن‌های خنثی کننده (NAb) یک ماه پس از تزریق یک دوز از واکسن، در بدن ۹۱ درصد از شرکت کنندگان شناسایی شد و تزریق دوباره آن یک ماه پس از تزریق اولیه، پادتن‌های قوی تری را در بدن تعداد کمی از آن‌ها ایجاد کرد.

واکنش سلول‌های T دو هفته پس از تزریق یک دوز از واکسن به اوج رسید و پس از دو ماه سطح این سلول‌ها کاهش یافت. در حال حاضر معلوم نیست واکسن یاد شده تا چه مدتی فرد را در برابر ویروس کرونا مصون می‌کند. «Andrew Pollard» محقق اصلی توسعه این واکسن از دانشگاه آکسفورد می‌گوید:

«سیستم ایمنی به دو روش عوامل بیماری زا را پیدا کرده و از بین می‌برد: پادتن و واکنش سلول‌های T. قرار است این واکسن هر دو کار را انجام دهد و به ویروس‌هایی که در بدن در حال گردش هستند و همچنین سلول‌های آلوده حمله کند. امیدواریم دستگاه ایمنی ویروس را به خاطر بسپارد تا واکسن ما از مردم به مدت طولانی محافظت کند.»

دانشگاه آکسفورد در همکاری با شرکت داروسازی AstraZeneca به دنبال گسترش آزمایش واکسن AZD1222 و مقدمه چینی برای تولید آن است. فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن با حضور ده‌ها هزار نفر از مردم بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی در حال انجام شدن است. محققان امیدوارند با انجام آزمایشات بیشتر از میزان اثربخشی این واکسن در جمعیت‌های بزرگتر آگاه شوند.

لازم به ذکر است که فاز سوم کارآزمایی بالینی معمولاً زمان بر است، چون محققان باید افرادی که ریسک بالایی در مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ را دارند، پیدا کرده و پس از تزریق واکسن تا ماه‌ها آن‌ها را تحت نظر و مراقبت بگیرند. آزمایش واکسن کرونا با بیمار کردن آگاهانه افراد، کارآزمایی چالشی نام داشته و محققان در مورد استفاده از این روش بحث برانگیز برای ساخت سریع تر واکسن نظرات متفاوتی دارند.

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد به دنبال انجام کارآزمایی چالشی در کنار فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن AZD1222 هستند. آن طور که گاردین گزارش می‌کند، کارآزمایی چالشی این واکسن از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است.با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است.زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند.پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید ۱۹ استفاده می‌کند

همه ما سگ‌هایی دیده‌ایم که در ایست‌های بازرسی در مرز‌ها و فرودگاه‌ها مستقر می‌شوند تا با بو کشیدن، به پیدا کردن مواد مخدر و سایر مواد غیر قانونی که مردم نباید به کشور بیاورند کمک کنند؛ اما آیا می‌توان از سگ‌های موادیاب برای بو کشیدن بیماری‌هایی مانند کووید ۱۹ در مردم استفاده کرد؟ ظاهرا محققان... ادامه مطلب

جهش ویروس کرونا آن را مسری‌تر از گذشته کرده است

از چندین ماه پیش کرونا تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و تحقیقات زیادی درباره آن صورت گرفته. در یک پژوهش جدید، جزئیاتی درباره جهش این ویروس منتشر شده که آن را مسری‌تر از گذشته می‌کند.محققان در بیمارستان «متودیست» هیوستون بیش از ۵۰۰۰ نمونه ویروس کرونا از بیماران در این شهر را توالی‌یابی کردند که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟