افزایش قیمت خودرو در سکوت خبری؛ واکنشی به افزایش نرخ ارز

چندی پیش قطعه سازان اعلام کردند که با توجه به تغییرات نرخ ارز، هزینه تولید قطعات خودرو افزایش یافته و عملا تولید قطعات و ادامه کار برای آن ها براساس قراردادهای فعلی صرفه اقتصادی ندارد. بر همین اساس هفته گذشته نیز خودروسازان با افزایش قیمت در قراردادهای قطعه‌سازها موافقت کردند و در هفته جاری نیز قیمت خودروهای داخلی در سکوت خبری و با مجوز شورای رقابت توسط ایران‌خودرو و سایپا صادر رقم خورد.

قطعه سازان پیش از این بارها اعلام کرده بودند که قراردادهای آن ها با خودروسازان بر اساس ارز 9 تا 11 هزار تومانی بوده و تولید برای آن ها از نظر اقتصادی صرفه ندارد. به همین دلیل نیز خواستار افزایش قیمت قطعات تولیدی در قراردادهای خود با خودروسازان بودند.

همین تغییر زمینه ساز افزایش قیمت 25 الی 34 درصدی قیمت خودروهای مختلف در کارخانه شد و بر اساس اعلام شورای رقابت، قرار است قیمت خودروهای داخلی هر سه ماه یکبار مورد بازنگری قرار گیرد تا توانایی خودروسازان برای تطبیق با شرایط تورمی بهبود پیدا کند.

بر همین اساس دور بعدی افزایش قیمت ها به احتمال قوی شهریور یا اوایل مهرماه خواهد بود. این افزایش قیمت به تفسیر شورای رقابت از مستندات خودروسازان مبنی بر رشد هزینه‌های تولید به ویژه نرخ ارز و تورم مواد اولیه بستگی دارد.

قیمت خودرو

شنیده ها حاکی از آن است که به احتمال قوی قطعه سازان خواهان افزایش 65 درصدی قیمت قطعات در قراردادهای میان خود با خودروسازان باشند. البته بعید به نظر می رسد که خودروسازان زیر بار چنین قراردادهایی بروند و به احتمال قوی با افزایش قیمت 40 درصدی یا کمتر موافقت خواهد شد.

بنابراین افزایش قیمت خودروها کما بیش منطبق بر افزایش قیمت سازندگان قطعات انجام شده است. البته تجربه نشان داده که شورای رقابت معمولاً افزایش قیمت محدودی را برای خودروهای داخلی اعمال می کند و حال که قرار است سالی 4 بار قیمت خودروهای داخلی مورد بازبینی قرار گیرد شورای رقابت دامنه محدودتری را نیز برای تغییرات قیمتی اعمال خواهد کرد.

این روزها وضعیت بازار خودرو بسیار پیچیده شده است. از یک طرف بازار خودرو در رکود نسبی به سر می برد و از طرف دیگر نیز خودروسازان قیمت را افزایش داده اند. به علاوه در پی نوسانات ارزی، وضعیت برای قطعه سازان هم مساعد نیست و با توجه اهمیت ویژه تامین قطعات خودروها رضایت این دسته از فعالان صنعت خودروسازی نیز می بایست جلب شود.

سال‌هاست که بازار خودرو روی ثبات به خود ندیده و قیمت خودرو در بازه های زمانی زیادی با رشد قابل توجه روبرو شده است. در طی دو سال گذشته، قیمت برخی از خودرو‌ها بیش از 100 درصد افزایش داشته و پیش‌فروش یک ساله اخیر 2 شرکت خودروسازی بزرگ کشور، برای بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار خودرو نیز تاثیرگذار نبوده است. با افزایش مجدد قیمت ها، این بازار وارد رکود خرید و فروش شده و از این رو بلاتکلیفی عجیبی در بازار خودرو ایجاد شده است.

در چنین شرایطی، خودروسازان وعده می دهند که توان غلبه بر جو روانی واسطه گران را دارند و می توانند فاصله قیمتی بین نرخ های بازار و کارخانه را کاهش دهند، اما باید منتظر ماند و دید که این پیش بینی تا چه حد در واقعیت اتفاق می افتد.

مطالب مرتبط

جریمه 18 میلیون دلاری بی ام و دری پی تقلب در اعلام آمار فروش

کمیسیون امنیت و مبادله آمریکا شرکت بی ام و را از آن جهت که بین سالهای 2015 تا 2019 آمار فروش غلطی از محصولات خود منتشر کرده، مجبور به پرداخت جریمه 18 میلیون دلاری کرد.بر اساس اطلاعاتی که توسط «SEC» آمریکا منتشر شده بی ام و بدون در نظر گرفتن بازه زمانی و تا زمان... ادامه مطلب

معرفی جعبه سقفی مرسدس AMG؛ تلفیقی از مهندسی آیرودینامیک و طراحی صنعتی

افرادی که به مسافرت‌های طولانی علاقه‌مند هستند، معمولا لوازم زیادی را با خود حمل می‌کنند. تجهیز خودرو به باربند و جعبه مخصوص سقفی یکی از راهکارهایی است که این افراد برای حمل لوازم بیشتر از آن استفاده می‌کنند.حتما می‌دانید نصب باربند و جعبه‌های سقفی باعث افزایش مقاومت خودرو در برابر جریان هوا و در نتیجه... ادامه مطلب

نرخ اجاره خودرو به صورت روزانه در تهران؛ از 1 تا 4 میلیون تومان برای خودروهای وارداتی

طی چند ماه اخیر با افزایش قیمت خودرو بازار اجاره خودرو نیز داغ تر شده است. وقتی قیمت خودرو بالاتر از درآمدها است و مردم ناتوان از خرید خودروی صفر می‌شوند، بدیهی است که این بازار رونق بگیرد. بازاری که برای توصیف رونق آن کافی است نگاهی به فعالیت شرکت‌های مجاز در سطح شهر و... ادامه مطلب

اولین اطلاعات از پیکاپ ریچ 6 دانگ‌فنگ؛ نخستین وانت سبز بازار ایران

طی چند سال اخیر کمپانی بزرگ دانگ‌فنگ چین همکاری گسترده خود را با ایران آغاز کرده که شامل عرضه پلت فرم پژو 301، مونتاژ دانگ فنگ اچ 30 کراس، عرضه کامیون و...می شود. در این شرایط حالا به نظر می رسد که نسل جدید وانت ریچ نیز به عنوان یکی از محصولات هولدینگ دانگ فنگ... ادامه مطلب

بررسی موتورسیکلت کریستال 150؛ کپی ناشیانه از هوندا کلیک

کلاس موتورسیکلت‌های اسکوتر به ویژه طی سال‌های اخیر در کشور ما طرفداران زیادی پیدا کرده و از این موتورسیکلت‌های دوست داشتنی به عنوان یک وسیله نقلیه کم خطر با کارایی مناسب ویژه رفع نیازهای خانوادگی و یا کاری-خدماتی بهره برده می‌شود.برندهایی همچون وسپا و لامبرتا ید طولایی در زمینه تولید موتورسیکلت‌های اسکوتر داشته و در... ادامه مطلب

خدمات جدید اتوخسروانی برای کارشناسی خودرو؛ اتوشناس و اتویار معرفی شدند

اتوخسروانی یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مجموعه های نمایشگاهی خودرو است که حالا قصد دارد تا خدمات جدیدی را نیز در زمینه کارشناسی خودرو، سرویس و نگهداری و خدمات پس از فروش ارائه دهد، در این راستا دو برند جدید توسط اتوخسروانی به نام های اتوشناس و اتویار معرفی شده است.مجموعه اتوشناس با سه... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟