تیم رباتیک دختران افغان از یک دستگاه تنفس مصنوعی ارزانقیمت رونمایی کرد

تیم رباتیک دختران افغان از یک دستگاه تنفس مصنوعی ارزانقیمت رونمایی کرد

در گذشته از تلاش تیم رباتیک «رویاپردازان افغان» برای ساخت ونتیلاتور نوشتیم و حالا این تیم از دختران افغان دستگاه تنفس مصنوعی خود را برای بیماران مبتلا به کرونا معرفی کرده‌ است.

دانش آموز ۱۸ ساله افغان، «سمیه فاروقی» به همراه ۶ دختر دیگر از ونتیلاتور ارزان قیمت و سبک وزن خود رونمایی کردند. این تیم رباتیک که تمام اعضای آن را دختران نوجوان افغان تشکیل می‌دهند، نزدیک به چهار ماه پیش برنده جایزه بین‌المللی برای دستگاه تنفس مصنوعی متن باز و ارزان خود برای بیماران مبتلا به کرونا شدند.

نهایی شدن طراحی این ونتیلاتور ۴ ماه طول کشید و برای ساخت آن از طراحی دانشگاه MIT الهام گرفته شده است، البته متخصصان دانشگاه «هاروارد» نیز این دختران را راهنمایی کرده‌اند. دستگاه تولید شده را می‌توان به راحتی حمل کرد و باتری مورد استفاده در آن تا ۱۰ ساعت شارژدهی دارد. قیمت این ونتیلاتور به ۷۰۰ دلار می‌رسد که بسیار ارزان‌تر از دستگاه‌های تنفس مصنوعی رایج در بازار با قیمت تقریبی ۲۰ هزار دلار است.

فاروقی در گفتگو با رویترز اعلام کرده:

«ما از اینکه توانستیم اولین قدم خود را در زمینه پزشکی برداریم و به مردم منطقه خدمت کنیم، خوشحالیم. تمام اعضای تیم ما خوشحال هستند چرا که پس از ماه‌ها سخت‌کوشی، در نهایت به نتیجه رسیدیم.»

دستگاه تنفس مصنوعی

این دستگاه تنفس مصنوعی باید آزمایشات نهایی را طی کند تا بتواند از سوی مقامات مجوز بگیرد و استفاده شود. با این وجود، مقامات افغانستان به علت کمبود ونتیلاتور در این کشور، از این طرح استقبال کرده‌اند. سیستم بهداشت و درمان این کشور به علت چندین دهه جنگ، وضعیت مناسبی ندارد و از آن سو تعداد مبتلایان به ویروس کرونا نیز در این کشور روند صعودی به خود گرفته و شمار آن‌ها به بیش از ۳۵ هزار نفر رسیده است.

سخنگوی وزرات بهداشت افغانستان اعلام کرده که این ونتیلاتور پس از دریافت مجوز، در بیمارستان‌های این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و طراحی آن نیز با سازمان بهداشت جهانی به اشتراک گذاشته می‌شود.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato