چرا هیچوقت برای تغییر مسیر شغلی یا فراگرفتن مهارت جدید دیر نیست؟

بسیاری از ما از زمینه شغلی خودمان راضی نیستیم و شاید سال‌ها در فکر عوض کردن مسیر آن بوده‌ایم اما با خود گفته‌ایم دیگر برای شروع مهارت و حرفه‌ای جدید دیر است و باید تا آخر با همین وضع سر کنیم. این درحالی است که بسیاری از افراد موفق در سنین بالا مسیر شغلی خود را تغییر داده و در آن موفق شده‌اند.

در این مطلب «ARIANNA O'DELL»، کارآفرین و بنیانگذار آژانس بازاریابی Airlink با اشاره به تجارب خود از شروع کسب و کارهای مختلف، راهکارهایی را برای شروع کارها و یادگیری مهارت جدید عنوان کرده است.

وی بر این باور است که دوران قرنطینه به خاطر شیوع کرونا فرصت خوبی برای یادگیری مهارت های جدید است که در ادامه می‌تواند به اشتغال در زمینه مورد علاقه منجر شود. در ادامه به بررسی مواردی که شما را از یادگرفتن مهارت و کار جدید بازداشته و همچنین راهکارهای غلبه بر آنها پراخته‌ایم.

از شکست می‌ترسید

اگر ترس از شکست شما را از فراگرفتن مهارت‌های جدید بازداشته باید بدانید در این راه تنها نیستید و بسیاری دیگر هم به خاطر ترس از عدم موفقیت، قضاوت دیگران یا کیفیت کمتر از حد انتظار ایده‌های خود را کنار گذاشته اند.

برای غلبه بر این مشکل باید ابتدا افرادی را دور و بر خودتان جمع کنید که اهل قضاوت کردن نبوده و در عوض حامی شما باشند. O'DELL می‌گوید که در چند سال گذشته از کسانی که دائم از کارهای او انتقاد کرده‌اند فاصله گرفته و در عوض با کسانی اخت شده که فارغ از نتیجه تلاش‌های او را ستایش می‌کنند.

یکی دیگر از راه‌های غلبه بر این ترس این است که آنقدر شکست بخورید تا برایتان عادی شود. O'DELL می‌گوید آنقدر شکست و بالا پایین را تجربه کرده که دیگر شکست خوردن اثر چنانی رویش ندارد. او که در ترانه سرایی هم دستی بر آتش دارد، ترانه‌های بسیاری ساخته که چندان با استقبال مواجه نشده‌اند. وی این روش را ۱۰۰/۹۹ نام گذاشته و تاکید می‌کند که از هر ۱۰۰ ایده‌ای که دارید، باید آماده شکست ۹۹ درصد آنها باشید.

نمی‌دانید از کجا شروع کنید

O'DELL می‌گوید به ترانه سرایی علاقه داشته اما نمی‌دانسته از کجا باید شروع کند. او برای شروع تمام احساسش را مکتوب کرده و بعدا سعی کرده آنرا به قالب ترانه درآورد. وی در ادامه در سایت‌هایی مثل Fiverr با افراد زبردست در این زمینه ارتباط گرفته و از راهنمایی آنها استفاده کرده. در نهایت کار به جایی رسیده که پس از نوشتن ده‌ها ترانه و افزایش مهارتش آثارش حتی از تلویزیون و آثار سینمایی سردرآورده است.

بر اساس این تجربه برای یاد گرفتن هر مهارتی کافی است سوالاتتان را در گوگل جستجو کنید تا انبوهی از مقالات، پادکست‌ها و ویدیوها درباره آن پیدا کنید. همچنین در شبکه‌های اجتماعی هم می توانید از دیگران درباره یادگرفتن مهارت یا کار جدید سوال کنید تا از راهنمایی دیگران بهره‌مند شوید.

به انگیزه نیاز دارید

فقدان انگیزه مشکلی است که بسیاری با آن دست به گریبان هستند. خود O'DELL پس از شروع به یادگرفتن موزیک پس از مدتی به آن بی علاقه شده و انگیزه اولیه را از دست داده بود اما یکی از دوستانش به وی پیشنهاد کرد که موزیک‌های خودش را با پیانو بنوازد و همین مساله به او انگیزه‌ای دوباره برای کار با پیانو داد.

او برای توضیح بیشتر این مساله به گفته‌های طراحی به نام «Pamela Sisson» اشاره می‌کند که توصیه کرده برای ایجاد انگیزه سراغ مهارت‌هایی بروید که با توانایی‌های شما در یک راستا قرار دارند.در ادامه یک برنامه روزمره برای خود انتخاب کرده و به جای نتیجه نهایی روی فرایند یادگیری تمرکز کنید. در این صورت با برداشتن هر قدم به هدف نهایی نزدیکتر می‌شود و همین موفقیت‌‌های کوچک بهترین انگیزه برای ادامه راه خواهند بود.

یکی دیگر از راه‌های افزایش انگیزه دنبال کردن کارهای افرادی است که در زمینه مورد نظر شما موفق بوده‌اند. برای مثال اگر سراغ یاد گرفتن نقاشی رفته‌اید صفحات چند نقاش چیره‌دست را در اینستاگرام دنبال کنید.

باید در کارتان عمیقتر شوید 

O'DELL می‌گوید روشی که همیشه برای یادگیری مهارت‌های جدید استفاده می‌کند، این است که با سر به سمت آن‌ها می‌رود. زمانی که درباره طراحی یاد می‌گرفته، فید اینستاگرام خود را از طراجان مورد علاقه پر کرده، نکات آن‌ها را می‌خوانده و  تجربیاتشان را یاد می‌گرفته تا در زمینه جدید به پیش برود:

«هنگامی که شروع به یادگیری موسیقی کردم، تقویم خود را با کنفرانس‌ها و رویدادها پر و سعی کردم با هنرمندانی آشنا شوم که می‌توانستم از آن‌ها یاد بگیرم.»

این روش می‌تواند برای یادگیری هر مهارت جدیدی مفید باشد. اگر می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید، دور خود را با دوستانی که در آن مهارت دارند، پر کنید. اگر می‌خواهید بجای ادامه دادن شغل وکالت، یک قنادی تاسیس کنید، کامپیوتر خود را با ویدیوهای آموزشی پر کنید و هر روز یکی از آن‌ها را ببینید. در صورتی که می‌خواهید شاعر شوید، اسپاتیفای خود را با گروه‌های مورد علاقه خود پر کنید. یوتیوبری به نام «جنیفر متیوز» در این زمینه می‌گوید:

«من یک کانال یوتیوب دارد، اما شیوع ویروس کرونا انگیزه من را گرفت و یک وقفه سه ماهه از فیلمبرداری تا ویرایش فیلم ایجاد شد. من شروع به جستجو در لینکدین برای یافتن یک شغل فریلنسری کردم و در نهایت با یک معاون ارشد در زمینه محتوای دیجیتال درباره تولید ویدیو و ویرایش ارتباط برقرار کردم که باعث شد مهارت‌های خود را حفظ کنم.»

امروز، روز مناسبی برای شروع یادگیری یک مهارت یا سرگرمی جدید است. شاید این اقدامات باعث شوند زندگی شما در مسیر دلخواهتان قرار گرفته و آرامش و شادی بیشتری را برایتان به ارمغان آورد.

مطالب مرتبط

چرا ترکیب خوش‌بینی و کارآفرینی برای استارتاپ‌ها خطرناک است؟

استارتاپ‌ برای بسیاری از افراد به نماد راه‌اندازی کسب و کار شخصی بدل شده، فارغ از اینکه بسیاری از آنها عاقبت خوشی پیدا نمی‌کنند. برای مثال شاید در نگاه اول راه‌اندازی ۴۱۴ هزار کسب و کار در بریتانیا طی سال ۲۰۱۶ فوق‌العاده به نظر برسد اما در همان سال ۳۲۸ هزار استارتاپ هم تعطیل شدند.شکست... ادامه مطلب

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم یا اجازه دهیم بقیه از ما سوءاستفاده کنند. وجود کاراکترهای مختلف در محل کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از... ادامه مطلب

استارتاپ‌ها چگونه می‌توانند با کمپانی‌های بزرگ رقابت کنند؟

ورود به بازاری که کمپانی‌های بزرگ در آن حکمرانی می‌کنند، چالش‌برانگیز است، اما اگر با قوانین بازار آشنایی داشته باشید و بتوانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید، موقعیت خود را بهبود می‌دهید.اگر به تازگی یک استارتاپ راه‌اندازی کرده‌اید و نمی‌دانید چگونه می‌توانید در بازار به فعالیت خود ادامه دهید و با کمپانی‌های بزرگ... ادامه مطلب

چطور بدون عبور از خط قرمزها با رییس رابطه دوستانه‌ای داشته باشیم؟

تا پیش از ظهور استارتاپ‌ها رابطه دوستانه بین مدیران با کارکنان چندان رایج نبود اما از زمانی که سلسله مراتب معنای خاص خود را از دست داد و استارتاپ‌ها پا به عرصه گذاشتند، این نوع از دوستی نمود بیشتری پیدا کرده است. با این حال برای بقای این روابط باید موارد خاصی را مد نظر... ادامه مطلب

بررسی نماد «آپ»: آنچه باید درباره سهم شرکت آسان پرداخت پرشین بدانید

آپ  نماد شرکت آسان پرداخت پرشین در بازار دوم بورس ایران است. کلا ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قطعه سهم است و قیمت هر سهمش در هفته دوم مرداد ۹۹ به ۳۵۰۰ تومان رسید. شرکتی با بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری. در ادامه سلسله گفتارهای معرفی نمادهای گروه رایانه بورس ایران، این گفتار... ادامه مطلب

با اصول یک استعفای حرفه‌ای آشنا شوید

برخی تصور می‌کنند در زمان استعفا از شرکت یا سازمان باید تمام خشم فرو خورده خود در سال‌های گذشته را خالی کنند، باوری فوق العاده خطرناک و اشتباه که می‌تواند تا سال‌های سال اثرات مخربی روی حرفه و اعتبار شغلی آنها داشته باشد.استعفا می‌تواند دلایل مختلفی مثل نارضایتی از میزان دستمزد تا آزمایش فرصت‌های جدید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟