ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

بررسی نماد «آپ»: آنچه باید درباره سهم شرکت آسان پرداخت پرشین بدانید

آپ  نماد شرکت آسان پرداخت پرشین در بازار دوم بورس ایران است. کلا ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قطعه سهم است و قیمت هر سهمش در هفته دوم مرداد ۹۹ به ۳۵۰۰ تومان رسید. شرکتی ...

علی زمانی
نوشته شده توسط علی زمانی | ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۱

آپ  نماد شرکت آسان پرداخت پرشین در بازار دوم بورس ایران است. کلا ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قطعه سهم است و قیمت هر سهمش در هفته دوم مرداد ۹۹ به ۳۵۰۰ تومان رسید. شرکتی با بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری. در ادامه سلسله گفتارهای معرفی نمادهای گروه رایانه بورس ایران، این گفتار دیجیاتو مروری دارد بر سهام شرکت آسان پرداخت پرشین. اگر شما از سهامداران آپ هستید یا دیگر سهام بورس یا فرابورس ایران، نظرات و دیدگاه‌های خود را از طریق بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

شرکت آسان پرداخت پرشین با نماد آپ، یکی از ۱۸ نماد گروه رایانه و فعالیت های وابسته در بازار دوم بورس ایران است. گروهی که شماری از بهترین شرکت های عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در آن حضور داشته و امیدواریم که در سال رویایی ۹۹ بورس و همچنین ایران عصر ۱۴۰۰، شمار شرکت های فعال این گروه بیش از ۱۰۰ نماد شود.

فهرست نمادهای هم گروهی آپ که قیمت آن ها را در ۱۲ مرداد ۹۹ مشاهده می‌کنید

شرکت آسان پرداخت پرشین در استان زنجان قرار دارد. کار این شرکت، واردات و صادرات کلیه کالاهای مجاز، اقدام اخذ هر گونه تسهیلات ارزی و ریالی از بانکها در پیشبرد اهداف شرکت، طرح و اجرای پروژه های تولیدی و صنعتی و عمرانی و کلیه خدمات پروژه های IT، مکانیزاسیون ارایه کلیه خدمات پرداخت psp و عقد قرارداد با شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی ودر صورت نیاز اخذ مجوز ار مراجع ذیصلاح اعلام شده است.

برای اطلاع از پروژه ها، خدمات و محصولات شرکت آسان پرداخت پرشین به نشانی سایت شرکت در آدرس asanpardakht.ir مراجعه کنید.

با مراجعه به سامانه tsetmc.com و تابلو آپ، می توان در جریان وضعیت قیمت سهم و هم چنین اتفاقاتی که روی آپ در حال جریان است، پی برد.

صورت سود و زیان آپ در بهار و تیر ۹۹

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ در سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ که ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ در کدال منتشر شد، درآمد شناسایی شده آپ طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۳/۳۱، ۱ درصد بالاتر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۲ ماه گذشته بوده است. متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۳ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ بالغ بر ۵,۷۳۴,۴۶۴ میلیون ریال بوده، درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده آپ طی ۱۲ ماهه سال ۹۸ بالغ ۹۵۵,۲۶۲ میلیون ریال بوده است.

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ در سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۱۲/۳۰، درآمد شناسایی شده آپ طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، (۳) درصد پایین‌تر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۳ ماه اول سال ۹۹ بوده است. متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده آپ طی ۴ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۵,۶۸۹,۳۶۳ میلیون ریال بوده، درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده آپ طی ۱۲ ماهه سال گذشته بالغ ۱,۴۳۳,۶۱۶ میلیون ریال بوده است.

درآمد شناسایی شده طی دوره ۱ ماهه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۵,۵۵۴,۰۶۰ میلیون ریال است. جمع درآمد شناسایی شده ۴ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ آپ بالغ بر ۲۲,۷۵۷,۴۵۰ میلیون ریال اعلام شده است.

شرکت خدمت مسافرت هوایی و جهانگردی هیلدا سیر از شرکت های تابعه آپ است. شاهد افزایش ۸۹ درصدی درآمد عملیاتی ۱۲ ماهه ۹۸ این شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل هستیم. ۱۱۳ درصد نیز سود ناخالص ۱۲ ماهه ۹۸ این شرکت به نسبت سال قبلش افزایش نشان می دهد. شرکت کاغذ رول آرتا پرشیان نیز از شرکت های تابعه آپ است.

شرکت آسان پرداز توسن نیز طبق اطلاعاتی که ۶ مرداد ۹۹ روانه کدال کرد، از افزایش قابل توجه درآمدهای عملیاتی ۱۲ ماهه ۹۸ به میزان ۲۴ هزار و ۲۰۰ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال قبل خبر داد. آپ را باید یکی گزینه های ارزشمند برای سهامداری بلندمدت دانست.

تابلو خوانی آپ

یکی از موضوعات مهمی که همواره در سلسله گفتارهای بورسی دیجیاتو به آن اشاره داریم و این جا نیز مجدد تاکید می کنیم، مقوله تابلوخوانی است. چون بورس ایران دارای دامنه نوسان و حجم مبنا است و عمق کمی دارد، لذا بررسی و رصد هفتگی و ماهانه تابلوی یک سهم، می تواند حقایق جالبی از بازی بازیگردان، کد به کد حقوقی ها، ورود و خروج سهامداران عمده و حقیقی های بالای ۱ درصد، در کنار واقعیت های حجم معاملات، عیان کند.

آپ
تابلو معاملاتی آپ در ۲۸ تیر ۱۳۹۹

پس همیشه تکنیک های تابلوخوانی را در بررسی یک نماد، در کنار تکنیکال و بنیادی، جدی بگیریم. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، آپ، دارای ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قطعه سهم است. فقط ۱۱ درصد سهم شناور است و میانگین حجم ماهانه در ۲۸ تیر ۹۹، به ۱۴ میلیون و ۳۴۶ هزار سهم رسیده است.

در ۲۸ تیر ۹۹ قیمت هر سهم آپ به ۴۰۴۱ تومان رسیده است. از تیر ۹۸ تا تیر ۹۹ قیمت هر سهم آپ از ۱۲۴۶ تومان به ۴۲۷۰ تومان افزایش یافته است. میزان EPS آپ ۹۸۱ و P/E نیز ۴۰ اعلام شده است. این ۲ شاخص، شرط  لازم و کافی برای ورود به یکم سهم یا خروج از یک سهم نیست و همه فاکتورهای ارزش گذاری یک سهم، باید مد نظر سرمایه گذاران گرامی باشد.

سهامداران عمده آپ

ترکیب سهامدار عمده در یک سهم، می‌تواند تا حدی مشخص کننده راهی باشد که یک سرمایه گذاری برای اطمینان از حمایت از سهم توسط سهامدار اصلی، در نظر دارد. بعضی از سهامداران عمده در بورس ایران، خوش سابقه و خوشنام هستند. البته در تابلوخوانی، ورود به خروج سهامدار عمده و دارندگان سهام بالای ۱ درصد، معمولا در تحلیل ها مورد توجه قرار می گیرند.

سهامدار عمده آپ در تاریخ بیست و هشتم تیر ماه سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

  • شخص حقیقی دارنده ۶۷۰ میلیون قطعه سهم
  • شخص حقیقی دارنده ۶۵۵ میلیون قطعه سهم
  • شرکت گسترش فناوری های نوین دارنده ۴۷۹ میلیون سهم آپ
  • صندوق رفاه و تامین آتیه دارنده ۴۷۷ میلیون سهم
  • صندوق سرمایه گذاری ارزش آفرینان دی مالک ۱ درصد سهم آپ
آپ
عکس پرتفو بورسی سهامدار بالای ۱ درصد آپ (صندوق ارزش آفرینان دی)

صندوق سرمایه گذاری ارزش آفرینان دی که مالک بیش از ۱ درصد سهام شرکت آپ است، مالک بیش از ۱ درصد سهام شرکت سرمایه گذاری بوعلی، بیمه دی، تولید نیروی برق دماوند، آتیه داده پرداز و اوراق مشارکت دولتی نیز محسوب می‌شود. این اطلاعات، برای بنیادی کارها در تحلیل رفتار سهامدار عمده یک سهم، مورد توجه قرار می‌گیرد.

سابقه معاملاتی آپ را در بازه یک ماهه مشاهده می‌کنید. از نکات مهم در تابلوخوانی، توجه به سابقه معاملاتی و حجم معاملات است. افزایش حجم  معاملات را گاها نشانه ای از استارت صعود سهم در میان مدت می‌دانند. اگر چه همیشه نمی توان چنین حکمی داد.

آپ
عکس سابقه معاملاتی سهم آپ در بازار دوم بورس در تیر ۱۳۹۹

عکس بالا، سابقه معاملاتی آپ را از ۲۷ خرداد ۹۹ تا ۲۵ تیر ۹۹ نشان می دهد. بیشترین حجم معاملات مربوط به روز اول تیر ۹۹ با ثبت ۲۰ میلیون و ۶۳۷ هزار سهم است. همانطور که مشاهده می شود، در این بازه زمانی، سهم بین ۳۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰ تومان در حال نوسان بوده و اصطلاحا کنترل شده است. با بررسی این اطلاعات، می توان رفتار حقیقی و حقوقی و سهامدار عمده در جمع کردن یا خالی کردن آپ را بررسی  کرد. البته ریز معاملات روزانه و جدول حجم قیمت نیز اطلاعات خوبی در اختیار تابلوخوان ها قرار می دهد.

توجه داشته باشید که سهم آپ یک بار در ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ و یک بار در بیست و ششم دی ماه سال ۱۳۹۷، افزایش سرمایه داده است که جمعا ۱۶۵ درصد بوده است و می توان آپ را کاندید افزایش سرمایه سوم از سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد دانست.

برای اطلاع از گزارش فعالیت ماهانه، ۳ ماهه و ۶ ماهه و گزارش فعالیت هیات مدیره به مجمع مربوط به عملکرد سال مالی خاص و همچنین اطلاع از برنامه تقسیم سود آپ یا افزایش سرمایه آپ و مسائلی از این دست به این لینک مراجعه کنید.

آپ مثل دیگر سهام گروه رایانه و فعالیت های وابسته، محبوب سهامداران بلند مدت است. در روزگار حرکت شاخص کل بورس ایران به سمت فتح کانال‌های جدید، سهامداری با سهامی چون آپ برای سرمایه گذاری صبور، یک اقدام مطلوب محسوب می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی