سهم‌خواهی ترامپ از خرید تیک‌تاک توسط مایکروسافت: یا بفروشید یا تحریم شوید

سهم‌خواهی ترامپ از خرید تیک‌تاک توسط مایکروسافت: یا بفروشید یا تحریم شوید

دونالد ترامپ که چند روز پیش به خبرنگاران از ممنوعیت استفاده از تیک تاک در ایالات متحده آمریکا گفته بود، هم اکنون می‌خواهد بخشی از هزینه قرارداد مایکروسافت و بایت دنس در اختیار دولت قرار بگیرد.

تیک تاک توسط شرکت چینی «بایت دنس» مدیریت می‌شود و همین موضوع نگرانی‌های زیادی در میان مقامات آمریکایی در پی داشته، چرا که ۸۰ میلیون آمریکایی از آن استفاده می‌کنند. دولت ایالات متحده آمریکا بدون ارائه هیچ گونه مدرکی، این کمپانی را متهم به ارسال اطلاعات کاربران به دولت پکن می‌کند.

در هفته‌های گذشته صحبت‌های زیادی درباره ممنوعیت استفاده از این برنامه در آمریکا شده، با این حال مایکروسافت خواهان خریداری تیک تاک در چندین کشور است و البته بایت دنس نیز می‌خواهد چنین معامله‌ای انجام شود تا در آمریکا باقی بماند. دونالد ترامپ اعلام کرده اگر تیک تاک به مایکروسافت یا کمپانی آمریکایی دیگری فروخته نشود، در تاریخ ۲۵ شهریور در ایالات متحده آمریکا تحریم خواهد شد.

ترامپ

به نظر می‌رسد ترامپ می‌خواهد بخشی از هزینه این قرارداد به خزانه دولت واریز شود و در صحبت با مدیرعامل مایکروسافت، «ساتیا نادلا» چنین موضوعی را مطرح کرده است. در حقیقت رئیس جمهور آمریکا به نادلا اعلام کرده که تنها با کمک دولت چنین معامله‌ای امکان پذیر است و البته خزانه‌داری آمریکا باید بخشی از ارزش قرارداد را تصاحب کند:

«احتمالا خرید کل تیک تاک بهتر است، چون با خرید ۳۰ درصد برند به نام چه شرکتی می‌شود؟ این برند محبوب است و اگر دست دو کمپانی باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به نظر من شاید بهتر باشد بجای ۳۰ درصد، تمام  شرکت را بخرید. اگر می‌خواهید تیک تاک را با هر قیمتی بخرید، اما باید بخشی از قیمت آن به حساب خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا واریز شود، چرا که ما چنین قراردادی را امکان پذیر می‌کنیم. در حال حاضر شما هیچ حقی ندارید، بلکه ما به شما این حق را بدهیم.»

این احتمال وجود دارد که ترامپ درک کاملی از مسائل اقتصادی مانند تعرفه‌ها نداشته باشد، چرا که صحبت‌های او شبیه به اخاذی است. رئیس جمهور آمریکا اعلام نکرده که چه قانونی می‌تواند پرداخت این میزان پول را توجیه کند و هنوز نمی‌دانیم نادلا با چنین موضوعی موافقت کرده است یا خیر.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato