چرا ترکیب خوش‌بینی و کارآفرینی برای استارتاپ‌ها خطرناک است؟

استارتاپ‌ برای بسیاری از افراد به نماد راه‌اندازی کسب و کار شخصی بدل شده، فارغ از اینکه بسیاری از آنها عاقبت خوشی پیدا نمی‌کنند. برای مثال شاید در نگاه اول راه‌اندازی ۴۱۴ هزار کسب و کار در بریتانیا طی سال ۲۰۱۶ فوق‌العاده به نظر برسد اما در همان سال ۳۲۸ هزار استارتاپ هم تعطیل شدند.

شکست همیشه بخشی جدایی ناپذیر از کارآفرینی بوده و تنها ۵۰ درصد آنها از پنج سال اول راه‌اندازی کارشان سربلند بیرون می‌آیند.  نه تنها شانس موفقیت کم است بلکه مطالعات نشان داده به صورت متوسط درآمد کارآفرین‌‌ها نسبت به زمانی که برای کس دیگری کار می‌کردند کمتر می‌شود؛ آن هم در حالی که ساعات بیشتری را سرگرم کار هستند.

با این شرایط چه چیزی باعث می‌شود افراد کار مطمئن و تقریبا راحت خود را رها کرده و به صورت میانگین ۷۰ درصد از دارایی خود را صرف ماجراجویی کنند که ۵۰ درصد شانس شکست دارد؟ پاسخ این سوال مثبت نگری است. شاید امید به کسب درآمد سرشار و رییس خود بودن هم نقش داشته باشد اما آنها هم در نهایت ریشه در مثبت نگری دارند.

نتایج تحقیقی پنج ساله، 14 مورد از عادات مشترک ثروتمندان را فاش ساخت

روانشناسان ثابت کرده‌اند که ما ذاتا مایل به مثبت نگری هستیم و به لطف آن شانس موفقیت را بیش از حد تصور می‌کنیم. تحقیقات نشان داده که بالغ بر ۸۰ درصد ما در زمینه‌های مختلف از جمله کار، ازدواج و غیره مثبت نگر هستیم. این دید به ما اجازه می‌دهد که در مسیر بلندپروازی‌هایمان ثابت قدم تر بوده و توانایی قانع کردن دیگران برای همکاری و سرمایه‌گذاری را داشته باشیم.

البته مثبت نگری محض خالی از ایراد هم نیست. ما برای تصمیم گیری درست و اصولی به اطلاعات واقعی و برآورد دقیق از شرایط نیاز داریم اما مثبت نگری باعث ارزیابی اشتباه شرایط می‌شود. از آنجا که در استارتاپ‌ها تصمیم‌گیری اهمیت بالایی دارد مثبت‌نگری بیش از حد می‌تواند ضربه مهلکی به کارآفرین‌ها بزند. مطالعات نشان داده که در صورت روشن نبودن نتایج و غیر قطعی بودن شرایط، مثبت نگری به بالاترین حد خود می‌رسد.

بنابرین تعجبی ندارد که مثبت نگری چگونه روی فضای نامطمئن، غیر قطعی و آشفته کارآفرینی اثر می‌گذارد.  هرچه فرد مثبت نگرتر باشد بیشتر در این باور فرو می‌رود که کسب و کاری فوق‌العاده را بنیان گذاشته که موفقیت آن حتمی است. این درحالی است که افراد مثبت نگر و حتی منفی باف کمتر به دام چشم‌اندازهای غیرقطعی می‌افتند. برخی مطالعات دیگر هم نشان داده مثبت‌نگری بیشتر با درآمدزایی کمتر کارآفرین‌ها نسبت مستقیم دارد.

آن روی سکه مثبت‌نگری

با در نظر داشتن امکان درآمدزایی به عنوان یک کارمند، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مالکان تجارت‌هایی که بیشتر از حد متوسط مثبت‌نگر هستند، حدود سی درصد کمتر از کسانی که زیر خط متوسط مثبت‌نگر هستند درآمد کسب می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود آنها انتخاب محتاطانه‌تری کرده و همان کارمند باقی بمانند.

ازدواج کردن به نوعی مشابه با شروع کردن یک تجارت است. همان گونه که مثبت‌نگری بیش از حد باعث بروز تصمیم‌گیری‌های عجولانه می‌شود، یافته‌ها حاکی از آن هستند که سرانجام افراد مثبت‌نگر بیشتر از دیگران به طلاق منتهی خواهد شد.

چگونه مانند یک کارآفرین رشد یابید؟

به طور کلی نتیجه نهایی این است که تصمیمات گرفته شده برای کارآفرینی با باور و اطمینان به موفقیت می‌تواند اشتباه باشد. بسیاری از مردم تجارت‌هایی را شروع می‌کنند و در بهترین حالت تنها سرمایه اولیه آنها باز می‌گردد.

به نظر می‌رسد مثبت‌نگری تاثیر عمده‌ای در زمینه تولد تجارت‌های مختلف و سپس مرگ آنها حدود یک سال بعد دارد. در چنین شرایطی دولت‌ها می‌بایست در زمینه تشویق مردم به تاسیس استارتاپ‌ها بیشتر هوشیار باشند و قوانین بهتری وضع کنند. به نظر می‌رسد مردم با انگیزه کوچکی دست به راه اندازی تجارت‌های خودشان می‌زنند.

اگرچه شکل دادن تجارت‌های جدید باعث ایجاد شغل می‌شود، اما باید این موضوع مهم را هم در نظر داشت که وقتی یک استارتاپ شکست می‌خورد، مسئولیت بیکاری و شکسته شدن روحیه افراد زیادی روی دوش کارفرمایان خواهد بود.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: برای پیشرفت در کار لازم نیست حتما عوضی باشید

حین آماده شدن برای ورود به بازار کار یاد می‌گیریم معصومیت را کنار گذاشته و با چنگ و دندان وارد جنگی شویم که در آن همه مثل گرگ یکدیگر را تکه‌پاره کرده و تنها عوضی‌ها جان به سالم به در می‌برند. هرچند پوست کلفت شدن و قاطع بودن شاید سپر بدی نباشند اما این تصور... ادامه مطلب

هیئت مقررات‌زدایی: آزمایش کرونا در منزل توسط استارتاپ‌ها غیرقانونی نیست

بر اساس تصمیم کمیته تخصصی هیئت مقررات‌زدایی فعالیت اسنپ‌دکتر و سایر استارتاپ‌های حوزه سلامت بلامانع اعلام شده و این استارتاپ‌ها مجازند با همکاری آزمایشگاه‌های فیزیکی، نقش تسهیل‌گری را در انجام آزمایش‌های کرونا داشته باشند و اقدام به انجام تست کرونا کنند.چهارم مرداد ماه سال جاری، وزارت بهداشت با ابلاغ نامه‌ای به استارتاپ‌های حوزه سلامت، انجام... ادامه مطلب

اثرات مخرب دورکاری بر خواب و راه‌های جلوگیری از آن

از این پهلو به آن پهلو غلطیدن‌های بی‌پایان؛ ساعات خواب و بیداری نامشخص و روز کاری که دیر شروع شده و کندتر از همیشه تمام می‌شود. اگر این سناریو برایتان آشناست احتمالا شما هم به لطف کرونا به دورکاری تبعید شده‌اید.بسیاری از ما انتظار داشتیم دورکاری روند خواب را بهبود ببخشد اما همانطور که دکتر... ادامه مطلب

اتاق ایران و آلمان ۶ استارتاپ ایرانی را به رویداد «Start.UP! Germany» می‌برد

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان اعلام کرد که شش استارتاپ ایرانی را برای شرکت در «DIGITAL Start.up! Germany Tour 2020» معرفی می‌کند. در مرحله اول، استارتاپ‌ها در سه حوزه‌ی «اینشورتک»، «لجستیک» و «شهر هوشمند» باید با ثبت درخواست خود، در رویداد پیچ اتاق ایران و آلمان شرکت کنند و سپس با حضور داورانی، از... ادامه مطلب

چرا در دسترس بودن دائم کارکنان حین دورکاری باعث فرسودگی می‌شود؟

دورکاری مفهوم جدیدی نیست اما در دوران شیوع کرونا به شدت گسترش پیدا کرده است. با این وجود فقدان چارچوب مشخصی برای دورکاری باعث شده روش‌های نادرستی برای انجام آن در پیش گرفته شود که فرسودگی روانی و جسمی کارکنان را به دنبال دارد.در ماه‌های اخیر نه تنها شرکت‌های بزرگی نظیر توییتر امکان دورکاری دائمی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟