شانس هواوی برای تامین چیپست کمتر شد؛ تحریم ۳۸ شرکت وابسته به غول چینی

اخیرا وزارت بازرگانی آمریکا ۳۸ شرکت وابسته به هواوی را وارد لیست سیاه کرده و توسط قانونی جدید، این کمپانی را مجبور به دریافت مجوز برای خرید چیپ می‌کند.

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا قصد دارد مانع از دسترسی هواوی به چیپ‌های موردنیازش شود و این کمپانی چینی اگر قصد خرید قطعات نیمه‌هادی از کمپانی‌های آمریکایی یا خارجی که در ساخت محصولات خود از نرم افزار یا فناوری آمریکایی استفاده می‌کنند را داشته باشد، باید از این کشور مجوز دریافت کند.

دولت ترامپ ۳۸ شرکت وابسته به هواوی در ۲۱ کشور را نیز به لیست سیاه خود اضافه کرده که در مجموع تعداد شرکت‌‌های وابسته به این کمپانی چینی که از اواسط سال گذشته میلادی به این لیست اضافه شده‌اند را به ۱۵۲ مورد می‌رساند.

malltina

وزیر بازرگانی آمریکا، «ویلبر راس» به این موضوع اشاره کرده که قانون جدید به صراحت بیان می‌کند که استفاده هواوی از هرگونه نرم افزار یا تجهیزات ساخت آمریکایی ممنوع است و این کمپانی باید مجوز دریافت کند.

ویلبر راس اعلام کرد:

«از آنجایی که ما دسترسی به فناوری‌های آمریکایی را محدود کردیم، هواوی و شرکت‌های وابسته آن با همکاری کمپانی‌های شخص ثالث به دنبال دور زدن این محدودیت و تضعیف امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بودند. این اقدام چند جانبه نشانگر تعهد مداوم ما در جلوگیری از توانایی این شرکت چینی در انجام چنین کاری است.»

هواوی

وزیر امور خارجه آمریکا، «مایک پمپئو» در توییتی اعلام کرده:

«این قانون با محدود کردن دسترسی هواوی به فناوری‌های آمریکایی و توانایی‌های آن در ایجاد خطر برای یکپارچگی شبکه‌های جهانی و اطلاعات خصوصی شهروندان آمریکا، به این کمپانی و حزب کمونیست چین ضربه می‌زند.»

تنش میان دولت پکن و واشنگتن در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و بیشترین ضرر متوجه شرکت‌هایی مانند هواوی شده است. این شرکت علاوه بر عدم امکان دسترسی به سرویس‌های گوگل در محصولات جدید خود، احتمالا نمی‌تواند برای محصولات قدیمی خود نیز بروزرسانی منتشر کند چرا که اخیرا مجوز موقت آن منقضی شده است.

با افزایش فشارها، هواوی در تولید و تامین چیپ‌های خود با مشکل مواجه شده و احتمالا تولید تراشه‌های پرچمدار کرین را متوقف خواهد کرد. با توجه به عدم امکان تهیه پردازنده از شرکت TSMC، گزارش‌ها به تلاش کوالکام برای فروش چیپ به این غول فناوری چینی خبر داده بودند که شاید اقدام جدید دولت ترامپ مانع از انجام چنین معامله‌ای شود. در حال حاضر هواوی واکنشی نسبت به این قانون نشان نداده است.

مقامات وزارت بازرگانی آمریکا درباره این موضوع که شرکتی درخواست دریافت مجوز کرده یا اینکه مجوزی از سوی آن صادر شده، اظهارنظری نکردند. انجمن صنعت نیمه‌هادی نسبت به این محدودیت جدید واکنش نشان داده و گفته چنین اقدامی، اختلال قابل توجهی در صنعت نیمه‌هادی آمریکا ایجاد می‌کند. علاوه بر این موضوع، این انجمن از اقدام ناگهانی دولت ترامپ ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط

 هواوی در صدد ورود به بازار نمایشگر و کامپیوتر است

هواوی که پیشتر توان خود در زمینه تولید پردازنده را نشان داده بود، اکنون تصمیم گرفته وارد بازار کامپیوتر و مانیتور شود.هنوز به صورت رسمی خبری را در این باره اعلام نشده اما برخی منابع آگاه از برنامه آنها برای ورود به بازار نمایشگر و کامپیوتر خبر داده‌اند. مانیتورهای هواوی شامل مدل‌های تخت و همچنین... ادامه مطلب

کوالکام در پی انتقال خطوط تولید چیپست از چین به تایوان است

ظاهرا جنگ تجاری چین و آمریکا پایانی ندارد و هر روز یکی از شرکت‌های چینی درگیر تبعات فرمان اجرایی ترامپ می‌شوند. کوالکام یکی از سه مشتری بزرگ SMIC چین، به فکر تامین جایگزین برای این شرکت شده است و قصد دارد تولید چیپست‌های خود را به جای SMIC چین به یکی از شرکت‌های تایوانی واگذار... ادامه مطلب

طرح دولت ترامپ برای جمع‌آوری داده‌های بیومتریک و DNA میلیون‌ها مهاجر

دولت ترامپ به دنبال نهایی کردن طرحی است که به موجب آن داده‌‌های بیومتریک نزدیک به ۶ میلیون متقاضی مهاجرت به ایالات متحده و حتی برخی آمریکایی‌های مرتبط به این افراد جمع آوری می‌شوددر حال حاضر تنها اثر انگشت برخی متقاضیان دریافت ویزا و حامیان آنها ثبت می‌شود، ولی اگر طرح جدید به تصویب برسد،... ادامه مطلب

سونی فروش سنسور دوربین به هواوی را متوقف می‌کند

هواوی تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و علاوه بر عدم امکان همکاری با گوگل، غول‌های فناوری ژاپنی نیز فروش قطعات به آن را متوقف کردند.سونی یکی از بزرگترین شرکت‌هایی است که دیگر قطعات موردنیاز هواوی را تامین نخواهد کرد و فروش سنسورهای دوربین را به این کمپانی چینی تعلیق کرده است. سونی در این میان تنها... ادامه مطلب

چین با رونمایی از لیست سیاه شرکت‌های آمریکایی را به تحریم تهدید کرد

دولت چین همزمان با تلاش آمریکا برای ممنوعیت وی‌چت، تیک تاک و دیگر شرکت‌های فناوری چینی، از لیست سیاه این کشور برای تحریم شرکت‌های خارجی رونمایی کرد.وزارت بازرگانی چین با لیست تحریمی جدید این کشور تحت عنوان «اشخاص و شرکت‌های غیر قابل اعتماد» در پی تلافی تحریم وی چت، تیک تاک و دیگر شرکت‌های فناوری... ادامه مطلب

دادگاهی در آمریکا ممنوعیت وی‌چت را تعلیق کرد

دادگاهی در آمریکا با صدور حکمی مانع از اجرای دستور وزارت بازرگانی ایالات متحده برای حذف اپلیکیشن «وی‌چت» از فروشگاه‌های اپلیکیشن در ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) شد.«Laurel Beeler»، قاضی دادگاه می‌گوید کاربران با شکایت از دولت ترامپ، حذف وی‌چت را با متمم اول قانون اساسی آمریکا و آزادی بیان در تضاد می‌دانند، به همین دلیل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟