به مناسبت روز جهانی عکاسی؛ هرآنچه باید درباره عکاسی خیابانی بدانید

امروز روز جهانی عکاسی است و به همین مناسبت تصمیم داریم یکی از سبک‌های محبوب عکاسی در جهان، عکاسی خیابانی را معرفی کنیم که می‌توانید با دوربین یا گوشی هوشمند خود در این سبک تصاویر منحصر به فردی بگیرید.

دوربین یکی از وسایل تقریبا ضروری محسوب می‌شود که خاطرات خود را با آن ثبت می‌کنیم، هرچند امروزه اکثر ما گوشی‌های هوشمند داریم و این محصولات نیز از دوربین بهره می‌برند، بنابراین برخلاف گذشته دیگر نیازی به خرید دوربین جداگانه نیست، هرچند کیفیت دوربین‌های حرفه‌ای بسیار بالاتر از موبایل است. با وجود چنین موضوعی، بسیاری از ما هزاران عکس با گوشی خود گرفته‌ایم و تقریبا حکم دوربین را نیز دارد.

یکی از مناسب‌ترین سبک‌ها برای عکاسی با گوشی‌های هوشمند، عکاسی خیابانی است که البته می‌توانید با دوربین‌های DSLR یا هر دوربین دیگری نیز عکس‌های خیابانی بگیرید و کیفیت تصویر نهایی به ابزار و همچنین مهارت شما بستگی دارد. در ادامه به معرفی این سبک عکاسی می‌پردازیم، با دیجیاتو همراه باشید.

عکاسی خیابانی چیست؟

عکاسی خیابانی قدمت بالایی دارد و از قرن نوزدهم وجود داشته است. به زبان ساده، عکاسی خیابانی زندگی روزانه در مکان‌های عمومی به خصوص در شهر را به تصویر می‌کشد. تصاویر در این سبک واقعی و صادقانه هستند و اگر سوژه‌ شما از عکس گرفتن اطلاع نداشته باشد، نتیجه نهایی واقعی‌تر و قدرتمندتر خواهد بود. در این سبک روی حالت‌های منحصر به فرد چهره انسان‌های عادی تمرکز می‌شود، با این حال عناصر دیگر نیز می‌توانند سوژه شما باشند.

عکاسی خیابانی اغلب با عکاسی مستند اشتباه گرفته می‌شود چرا که هر دو سوژه را به صورت بی‌پرده به تصویر می‌کشند و همچنین بیشتر مواقع در مکان‌های عمومی رخ می‌دهد. با وجود چنین شباهت‌هایی، عکاسی مستند ساختار بیشتری دارد و برنامه‌ریزی شده هستند، اما در عکاسی خیابانی اغلب تصاویر به صورت ناگهانی و در لحظه گرفته می‌شوند.

عکاسی خیابانی

حالت‌های چهره یا زبان بدن یک فرد می‌توانند به عکس معنا دهند و همین موضوع باعث می‌شود که تصویر با شما حرف بزند. هدف هر عکاسی ثبت تصویری است که بتواند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند، موضوعی که در عکاسی خیابانی نیز اهمیت بالایی دارد.

چگونه عکاسی خیابانی را شروع کنیم؟

برای عکاسی خیابانی مانند هر سبک دیگری باید با اصول عکاسی آشنایی داشته باشید. در صورتی که با مواردی مانند نوردهی بالا، فاصله کانونی و سرعت شاتر آشنایی ندارید، باید قبل از شروع به عکس گرفتن درباره آن‌ها مطالعه کنید. علاوه بر این موضوع، از آنجایی که در محیط‌های عمومی عکاسی می‌کنید، باید مهارت‌های دیگری نیز داشته باشید که یکی از مهمترین آن‌ها، اطلاع از تاثیر نور روی عکس در شرایط مختلف است.

شما در عکاسی خیابانی اغلب از افراد عکس می‌گیرید، بنابراین باید با آن‌ها صحبت کنید که چنین اجازه‌ای را به شما بدهند، البته اگر به دنبال کسب درآمد از عکس خود نباشید نیازی به این کار نیست و به احتمال زیاد مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

مورد بعدی، ابزارهای شماست که با توجه به تصویری که می‌خواهید ثبت کنید، باید ابزارهای مناسبی تهیه کنید. می‌خواهید عکس پرتره بگیرید یا تصویری از یک منظره شهری با زاویه عریض ثبت کنید؟ می‌توانید یک دوربین برای دسترسی به این اهداف بخرید؟

دوربین‌های سبک وزن و بدون آینه گزینه‌های مناسبی هستند و می‌توانید به راحتی و با سرعت بالا از سوژه‌های خود در مکان‌های عمومی عکس بگیرید. اگر نمی‌خواهید دوربین جداگانه‌ای بخرید، با گوشی هوشمند خود نیز می‌توانید چنین کاری را انجام دهید که البته کیفیت پایینتری دارند.

چگونه در عکاسی خیابانی تصاویر جذابی بگیریم؟

عکاسی خیابانی

با توجه به دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، باید به نکاتی برای گرفتن تصاویر منحصر به فرد توجه کنید که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

از بهترین لنز یا اپلیکیشن‌های دوربین استفاده کنید

اگر از دوربین عکاسی استفاده می‌کنید، به سراغ بهترین لنزها بروید. بهترین کار خرید یک دوربین کامپکت بجای دوربین DSLR با ابعاد بزرگ است چرا که کمتر جلب توجه می‌کنند. همیشه حواستان به تنظیمات دوربین باشد و تا جای ممکن روی آن‌ها مسلط باشید. اگر با گوشی هوشمند عکاسی می‌کنید، از برنامه‌های مختلف استفاده کنید.

اگرچه بسیاری از گوشی‌های هوشمند حالت عکاسی پرو یا حرفه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهند، با این حال اپلیکیشن‌های ثالث معمولا امکانات بیشتری دارند. با دانلود یکی از این برنامه‌ها می‌توانید به تنظیمات مختلفی مانند نوردهی، قفل فوکوس و سرعت شاتر دسترسی داشته باشید. با تغییر در هریک از این موارد می‌توانید کیفیت تصویر را بهبود دهید و علاوه بر این، پس از عکاسی می‌توانید از فیلترها و ابزارهای دیگری نیز استفاده کنید تا به تصویر موردنظر خود برسید.

به سوژه خود نزدیک شوید

در عکاسی خیابانی می‌توانید برای ثبت عکس بهتر به سوژه نزدیک شوید که چنین موضوعی با گوشی هوشمند و دوربین‌های کامپکت ساده‌تر است. در حال حاضر بسیاری از گوشی‌ها به قابلیت زوم اپتیکال مجهز شده‌اند، با این حال اگر خودتان به سوژه نزدیکتر شوید، نتیجه نهایی کیفیت بالاتری خواهد داشت. در نهایت اگر با دوربین بزرگ به یک سوژه نزدیک شوید، بیشتر جلب توجه خواهید کرد.

همیشه با خود دوربین یا گوشی به همراه داشته باشید

در عکاسی خیابانی سوژه‌ها ناگهان به چشم شما می‌آیند، بنابراین همیشه باید آماده باشید. اگر دوربین دارید و می‌خواهید به بهترین کیفیت دست پیدا کنید، آن را همیشه همراه داشته باشید، در غیر اینصورت می‌توانید با گوشی خود نیز چنین کاری را انجام دهید، البته بازهم باید آماده شرایط مختلف باشید.

در شب عکاسی کنید

در شب می‌توانید تصاویر جذابی و منحصر به فردی بگیرید که البته کیفیت خروجی به دوربین یا گوشی شما هم بستگی دارد. با وجود چنین موضوعی، می‌توانید همیشه با تغییر تنظیمات، کیفیت تصویر را تا جای ممکن افزایش دهید. علاوه بر این، بسیاری از گوشی‌ها به حالت شب مجهز شده‌اند که می‌توانید از آن نیز استفاده کنید.

داستان ‌سرایی کنید

داستان‌ها برخی مواقع تحت پوشش ویژگی‌های برجسته‌تری مانند نور یا ترکیب قرار می‌‌گیرند، با این حال داستان ‌سرایی اهمیت بالایی در عکاسی خیابانی دارد. معمولا در خیابان افراد بدون توجه به اطراف خود در حال حرکت هستند و شاید اتفاق جالبی رخ ندهد، با این حال باید صبور و منتظر لحظه مناسب باشید.

برای این کار در یک محل قرار بگیرید و منتنظر شوید داستان‌ها به سراغ شما بیایند. به یک منطقه شلوغ مانند جلوی فروشگاه بروید و حواستان را جمع کنید و دنبال یک داستان مناسب باشید. هرگونه برخورد فیزیکی یا لحظات غیرعادی را نظاره‌گر باشید و آن را ثبت کنید.

از عکاسی خیابانی لذت ببرید

فرقی نمی‌کند در کدام سبک عکاسی می‌کنید، باید از آن لذت ببرید تا بتوانید تصاویر خوبی بگیرید. اگر چندان به عکاسی خیابانی علاقه ندارید، به سراغ آن نروید، در غیر اینصورت دل را به دریا بزنید و هر روز از سوژه‌های جدید عکس بگیرید.

malltina

مطالب مرتبط

مروری بر تصاویر برگزیده رقابت عکاسی زیر آب ۲۰۲۰

تصویر فوق العاده ای که در بالا مشاهده میکنید جایزه برترین اثر رقابت عکاسی زیر آب ۲۰۲۰ مجله غواصی (Scuba Diving) را به خود اختصاص داده است؛ رقابتی سالانه که با هدف انتخاب بهترین عکس از هفت دریا برگزار می شود.این مسابقه که با نام از دریچه لنز شما شناخته می شود حالا شانزدهمین سال... ادامه مطلب

گوپرو هیرو ۹ بلک معرفی شد؛ نمایشگر دوم و فیلمبرداری 5K

اکشن کم جدید گوپرو به نام هیرو ۹ بلک با پیشرفت‌های قابل توجه از راه رسید. این محصول حالا به نمایشگر رنگی در پنل جلو مجهز شده و با عکسبرداری و فیلمبرداری باکیفیت‌تر، باتری حجیم‌تر و لرزشگیر بهتر در حالت فیلمبرداری با قیمت ۴۴۹.۹۹ دلار به بازار عرضه شده است.گوپرو رزولوشن کلی هیرو ۹ بلک... ادامه مطلب

سونی از دوربین میرورلس A7C با قیمت ۱۷۹۹ دلار رونمایی کرد

سونی از دوربین A7C رونمایی کرد. این محصول یکی از کوچک‌ترین دوربین‌های میرورلس فول فریم از خانواده آلفا محسوب شده و از ماه آینده میلادی با قیمت ۱۷۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود.طول و عرض و ارتفاع A7C به ترتیب برابر با ۱۲۴.۰، ۷۱.۷ و ۵۹.۷ میلیمتر بوده و ۵۰۹ گرم وزن دارد. این دوربین از... ادامه مطلب

فوجی‌فیلم از سریع‌ترین لنز فوکوس خودکار جهان رونمایی کرد

فوجی‌فیلم از سریع ترین لنز فوکوس خودکار جهان به نام XF50mmf1.0 R WR رونمایی کرد. این لنز که برای دوربین‌های پیشرفته سری X با سنسور APS-C ساخته شده، به لطف روزنه بزرگتر نور بیشتری را وارد سنسور کرده و عکسبرداری باکیفیت‌تر در محیط‌های کم‌نور با عمق میدان بسیار سطحی را امکان پذیر می‌کند.لنز XF50mmf1.0 R... ادامه مطلب

پاناسونیک از دوربین Lumix S5 با قیمت ۲۰۰۰ دلار رونمایی کرد

پاناسونیک از دوربین Lumix S5 رونمایی کرد. این محصول همانند دوربین ۲۴۹۹ دلاری Lumix S1 از سنسور فول فریم ۲۴.۲ مگاپیکسلی برخوردار بوده و از اواسط ماه جاری میلادی روانه بازار می شود.پاناسونیک Lumix S5 با برچسب قیمت ۲۰۰۰ دلار، ابعاد کوچکتر و قیمت کمتری نسبت به دیگر دوربین‌های میرورلس حرفه‌ای پاناسونیک دارد. این سازنده... ادامه مطلب

تصاویر برگزیده مسابقه عکاسی پرندگان ۲۰۲۰ مشخص شدند

مسابقه عکاس پرنده (Bird Photographer) سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد و محبوبیت بالایی میان علاقه‌مندان پیدا کرد. اخیرا برندگان مسابقه عکاسی پرندگان ۲۰۲۰ اعلام شده‌اند.در مسابقه امسال بیش از ۱۵ هزار تصویر شرکت داشتند که پرسپکتیوهای بی‌نظیری از پرندگان در محیط‌های انسانی در اختیار ما قرار می‌دهند. این مسابقه شامل ۸ دسته مانند بهترین... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟