همه چیز درباره آیفون 13
وقتی پورشه هم نمی‌تواند قوانین فیزیک را تغییر دهد؛ عملکرد تایکان در تست گوزن [تماشا کنید]

وقتی پورشه هم نمی‌تواند قوانین فیزیک را تغییر دهد؛ عملکرد تایکان در تست گوزن [تماشا کنید]

پورشه روی قابلیت‌های حرکتی و هندلینگ تایکان مانور ویژه‌ای می‌دهد. این کمپانی معتقد است برخلاف محصولات تسلا که تنها در مسیرهای مستقیم بسیار سریع و پرشتاب هستند، تایکان همانند دیگر اعضای خانواده خود در انواع مسیرها از جمله پیست‌های پر پیچ و خم نیز سرعت عمل بالایی دارد.

تست گوزن پورشه تایکان

برای راستی‌آزمایی این ادعای ژرمن‌ها، نشریه اسپانیایی KM77 اخیرا به سراغ پورشه تایکان توربو S مدل ۲۰۲۰ رفته و عملکرد آن را در تست گوزن ارزیابی کرده است.

در تلاش نخست عملکرد تایکان توربو S با سرعت اولیه ۷۶ کیلومتر در ساعت ارزیابی می‌شود. همانطور که در ویدیوی ضمیمه شده می‌توانید مشاهده فرمایید، با این سرعت، سدان برقی ژرمن‌ها موفق عمل نکرده و با انحراف از مسیر مارپیچ به مخروطی‌ها برخورد می‌کند.

در تلاش دوم برگزارکنندگان تست سرعت اولیه را به ۷۸ کیلومتر در ساعت افزایش می‌دهند. این بار تایکان توربو S عملکرد بهتری به نمایش گذاشته و بدون تماس با مخروطی‌ها تست را با موفقیت پشت سر می‌گذارد.

در تلاش‌های دیگری که با سرعت‌های بالاتر و پایین‌تر صورت گرفته، تایکان نتوانسته چندان موفق عمل کند و با همان رکورد ۷۸ کیلومتر در ساعت به کار خود در تست گوزن پایان داده است. این رکورد برای خودرویی که نشان پورشه را روی خود دارد، اصلا درخشان محسوب نمی‌شود. برای مقایسه بد نیست بدانید کراس‌اوور آئودی Q5 رکورد ۸۲ کیلومتر در ساعت را در تست گوزن KM77 ثبت کرده است.

تست گوزن پورشه تایکان

یکی از دلایل اصلی در رکورد بهتر آئودی Q5 دخالت به موقع سیستم‌های مختلف و کاهش قابل توجه سرعت خودرو در میانه‌های مسیر مارپیچ بوده است. این در حالی است که به دلیل ذات اسپرت و بهره‌گیری تایکان از شاسی و سیستم تعلیق پیشرفته، تغییر خاصی در سرعت خودرو رخ نمی‌دهد.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه تایکان ابعاد بزرگی داشته و با حدود ۲.۳ تن وزن، خودرویی سنگین به شمار می‌رود، به همین خاطر حفظ کردن آن در مسیر بدون برخورد با مخروطی‌ها کار دشوارتری است.

بد نیست اشاره کنیم تسلا مدل ۳ موفق به ثبت رکورد سرعت ۸۳ کیلومتر در تست KM77 شده است. البته این تست سال گذشته و پیش از تعویض روکش آسفالت مسیر اختصاصی انجام شده؛ به نظر می‌رسد روکش جدید لغزنده‌تر از روکش قبلی است، چرا که در تست‌های اخیر تقریبا تمامی مدل‌ها نمایش مطلوبی نداشته‌اند.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato