رضاخواه: بعید است طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» به شکل فعلی تصویب شود

«مجتبی رضاخواه» نماینده استان تهران در مجلس یازدهم، در گفتگو با دیجیاتو ضمن مخالفت صریح خود با «طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی»، اعلام می‌کند که بخش‌هایی از این طرح منطقی نیستند و بعید است به شکل فعلی به تصویب مجلس برسد. طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ هم در مجلس دهم مطرح شده بود، حالا با نسخه‌ای تازه، یک بار دیگر در مرکز توجه مجلس یازدهم قرار گرفته است که حواشی بسیاری داشته و کاربران نسبت به محدودیت‌هایی که این طرح می‌تواند ایجاد کند در فضای مجازی انتقاد‌های بسیاری داشته‌اند.

رضاخواه در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که این طرح باید بازبینی و کارشناسی شود و مفادی که امروزه از سوی مجلس ارائه شده منطقی و قابل اجرا نیستند: «بعید می‌دانم این طرح در مجلس تصویب شود و اساسا بعید می‌دانم که طرح به منظور مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و محدود کردن آنها تهیه و تدوین شده باشد.»

این نماینده مجلس با اشاره به مخالفتش با این طرح اعلام اعلام می‌کند با امضاکنندگان این طرح نیز صحبت داشته و آنها هم اظهار کرده‌اند که برداشت‌شان از این طرح مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و محدودسازی آنها نبوده است: «در واقع گمان می‌کنم یک سوبرداشت پیش آمده و یک بازبینی کامل لازم است. به نظر نمی‌آید این طرح در مجلس در حالت فعلی به تصویب برسد.»

malltina

در بخشی از این طرح به مساله الزام وجود یک دفتر یا نماینده قانونی شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی در داخل ایران اشاره شده است. به گفته رضاخواه اینکه شبکه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف دفتر رسمی داشته‌باشند نکته عجیبی نیست و این درخواست ابدا غیرمنطقی نیست: «اگر به شبکه‌های مختلف اجتماعی نظیر توییتر و فیس‌بوک مراجعه کنید می‌بنیید که تمامی آنها در کشورهای مختلف پاسخگو هستند، چه دفتر رسمی فیزیکی داشته باشند چه خیر لااقل نماینده دارند. در واقع تعامل پلتفرم شبکه‌های اجتماعی با کشورهایی که در حال ارائه خدمت به آنها هستند اصلا مورد عجیبی نیست. اما اینکه آیا در ایران این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر پاسخ صریحی در حال حاضر ندارد و کمی بعید است این اتفاق رخ بدهد اما در نهایت می‌توانند یک نماینده معرفی کنند.»

رضا خواه باور دارد که در عین حال موضوع مهم اینست که ارتباط ایران با شبکه‌های اجتماعی یک طرفه است و این مساله مشکلاتی دارد. او معتقد است یکطرفه بودن ارتباط ایران با شبکه‌های اجتماعی جهانی در جهت تامین منافع کشور و مردم کشور تعریف نشده است: «به عنوان مثال بعضی موارد به حریم خصویص افراد حمله می‌شود و به دلیل اینکه این اتفاق در پلتفرم خارجی رخ می‌دهد امکان پیگیری از سوی ایران وجود ندارد. اخبار متفاوتی در این شبکه‌ها منتشر می‌شود که بازار اقتصادی کشور را هدف قرار می‌دهد. باید راهکاری برای این موضوع تعریف بشود و نباید اینطور باشد که شبکه‌های اجتماعی از دیتای کاربران ما استفاده کنند و همه چیز یکطرفه باشد، یک تعامل دو طرفه کاملا مورد نیاز است تا منافع تامین ملی و مردم ارتباطی درست شکل بگیرد.»

اما فارغ از بحث شبکه‌های اجتماعی و احتمال محدودسازی آن‌ها، که بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفته، بخش دیگر و مهم این طرح به موضوع واگذاری گیت‌وی اینترنت به نیروهای مسلح می‌پردازد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در رابطه با مساله واگذاری گیت‌وی اینترنت به نیروهای مسلح، به دیجیاتو می‌گوید که نمی‌توان اکنون به طور قطعی درباره درست یا غلط بودن این تصمیم اظهار نظر کرد. او تاکید دارد که این مساله یکی از مهم‌ترین بندهای طرح است و باید در رابطه با آن کارشناسی‌های زیادی به عمل بیاید اما از آنسو تاکید می‌کند که این مساله در دنیا نیز رواج دارد و آنچنان موضوع غریبه‌ای نیست: «در بسیاری از کشورهای دنیا نیز این مساله را به خاطر حساسیت بسیار بالایی که دارد به نهادهای امنیتی خود سپرده‌اند.»

رضاخواه تاکید دارد که بدون بررسی ابعاد مختلف نمی‌توان اظهار نظر قطعی درباره مواردی چون کنترل گیت‌وی و دیگر مسائل حساس داد: «باید بررسی بیشتری صورت بگیرد و گمان می‌کنم تا زمان بررسی بیشتر، این طرح به شکل فعلی در مجلس مطرح نشود.»

چند روز پیش بود که مجلس یازدهم یکی از طرح‌های مجلس پیشین که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در دی ماه ۹۸ بازنویسی شده بود را دوباره به جریان انداخت و با اعمال تغییراتی جزیی آن را به شکل طرحی موسوم به طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در آورد. می‌توانید شرح مفصلی از این طرح و محدودیت‌های احتمالی که باعث اعتراض کاربران فضای مجازی شده‌اند را در این لینک ببینید.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

ابزار سئو GTmetrix برای مدتی فیلتر شد؛ اشتباه سهوی یا زنگ خطر فیلترینگ بیشتر؟

ابزار سئو GTmetrix از شب گذشته تا عصر امروز برای کاربران داخل کشور قابل دسترس نبود. کاربران و فعالان این حوزه در ابتدا شائبه تحریم‌ شدن کاربران ایرانی توسط این سرویس را مطرح کردند اما مشخص شد که این وبسایت توسط سرپرست دادسرای عمومی انقلاب ناحیه ۷ مشهد فیلتر شده است. این مشکل دقایقی است که... ادامه مطلب

نماینده مجلس: فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی باعث رشد مدل‌های بومی نمی‌شود

«مجتبی رضاخواه» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح کاربردی شبکه ملی اطلاعات با نام کامل «حمایت از توسعه و رقابت‌پذیری پلتفرم های ارائه دهنده خدمات پایه و کاربردی شبکه ملی اطلاعات» که هفته گذشته توسط خود او در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد، اعلام کرده که قانون جرایم رایانه‌ای... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: وقتی پلتفرم مورد استفاده مردم بسته می‌شود از فیلترشکن استفاده می‌کنند

«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات امروز در برنامه «یک روز تازه» شبکه ۵ سیما حاضر شد و درباره مسائل مختلفی صحبت کرد اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مصاحبه‌ی تلویزیونی وزیر ارتباطات بیان شد، موضوع فیلترینگ، شبکه‌های اجتماعی و البته استفاده‌ی مردم از فیلترشکن‌ها بود.دو سال پس از فیلتر شدن تلگرام، بارها زمزمه‌هایی درباره... ادامه مطلب

رییس مرکز ملی فضای مجازی: معتقد نیستم که مردم به پیام‌رسان‌های بومی اعتماد ندارند

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام اینکه نظر شورای عالی فضای مجازی به هیچ وجه بر فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی نیست، تاکید کرد که پیام‌رسان‌ها سرویس پرکاربردی برای مردم هستند و مردم نیز به پیام‌رسان‌های بومی اعتماد دارند.مردم به پوسته‌های تلگرامی اعتماد کردند«ابوالحسن فیروزآبادی» شب گذشته با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد... ادامه مطلب

نماینده مجلس از همکاری ایران با چین برای ایجاد «اینترنت ملی» خبر داد

«محمدصالح جوکار»، نماینده اصولگرای مجلس یازدهم از همکاری چین با ایران برای ایجاد «اینترنت ملی» خبر داد. به گفته او در پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین این موضوع تحت عنوان همکاری دو کشور در جهت توسعه فضای مجازی قید شده است.«محمدصالح جوکار» که در مجلس دهم، عنوان «رییس کمیسیون امور داخلی کشور و... ادامه مطلب

ناظمی: طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی یک مانیفست مواجهه با اینترنت است

رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور با ذکر این نکته که بعید می‌داند طرح پرحاشیه «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در مجلس رای بیاورد می‌گوید که با اکثر مفاد مطرح شده در این طرح مخالف است. معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که این طرح، به موضوعاتی فراتر از ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی می‌پردازد و هدفی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟