گونه ای از باکتری ۳ سال در فضا زنده مانده است

براساس یک پژوهش جدید نوعی باکتری که مقاومت بالایی در برابر تشعشع و دیگر خطرات زیست محیطی دارد برای مدت سه سال در ایستگاه فضایی بین المللی زنده مانده است.

در یکی از ماموریت های فضایی ژاپن موسوم به Tanpopo گلوله هایی از باکتری Deinococcus خشک شده درون صفحاتی از آلومینیوم پیچیده شد و سپس درون پنل های خارج از ایستگاه فضایی بین المللی در مقابل تشعشعات کیهانی قرار داده شد.

باکتری Deinococcus در زمین یافت می شود و به خاطر توانایی اش برای زنده ماندن در شرایط دشوار از جمله سرما، بی آبی و محیط های اسیدی به باکتری Conan شهرت یافته. در کتاب رکوردهای گینس از این باکتری با عنوان مقاوم ترین گونه حیات در برابر تشعشع یاد شده است.

hamrah-mechanic

به گفته دانشمندان این باکتری میتواند تا سه هزار برابر میزان تشعشعی که برای انسان مرگبار است را تحمل کند. دانشمندان در ابتدا این باکتری را درون قوطی های کنسرو گوشت قرار دادند که طی فرایند استریلیزاسیون در معرض پرتو قرار می گیرند. آنها در ادامه در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ گلوله ای خشک شده از این باکتری را درون آزمایشگاهی به نام Exposed Facility قرار دادند که خارج از ماژول ژاپنی ایستگاه فضایی بین المللی موسوم به کیبو قرار دارد.

این آزمایش برای تست فرضیه پان اسپرمیا انجام شد که براساس آن میکروب ها میتوانند از سیاره ای به سیاره دیگر انتقال یافته و حیات را پخش کنند.

آکیهیو یاماگیشی مولف مقاله ای که در همین رابطه منتشر شده و مدیر ماموریت فضایی Tanpopo (به معنای قاصدک) با همراهی تیم خود در سال ۲۰۱۸ فضاپیما و چند بالون تحقیقاتی را به آسمان ها فرستاد تا باکتری Deinococcus که در ارتفاع ۱۲ کیلومتری از زمین شناور بود را پیدا کند.

در ادامه پروفسور یاماگاشی که در دانشگاه داروسازی توکیو نیز بیولوژی مولکولی تدریس می کند این گمانه زنی را مطرح کرد که باکتری مورد بحث احتمالا میتواند در فضا و حتی سفرهایی که به سیارات دیگر با نوسانات دمایی بالا انجام می شود نیز دوام بیاورد و زنده بماند.

باکتری Deinococcus کلونی هایی بزرگتر از یک میلیمتر را تشکیل می دهد و در ماموریت Tanpopo نمونه هایی از این باکتری در قالب گلوله هایی با ضخامت های متفاوت تهیه و درون صفحات آلومینیومی قرار داده شدند. دانشمندان در ادامه طی یک بازه زمانی سه ساله به جمع آوری اطلاعات در مورد این باکتری پرداختند.

البته نتایج به دست آمده کاملا به ضخامت گلوله های تهیه شده از باکتری بستگی داشت. گلوله هایی که ضخامت شان از ۰.۵ میلیمتر بیشتر بود توانستند که در این دوره زنده بمانند هرچند که DNA آنها آسیب دیده بود با این حال باکتری هایی که در سطح رویی این گلوله ها یا کلونی ها قرار داشتند مرده بودند.

این نتایج در نهایت یک چیز را نشان می دهند و آن احتمال انتقال میکروب ها به فضا و سیارات دیگر ظرف چند سال آینده.

مطالب مرتبط

درخواست کمک ناسا از خودروسازان برای تولید خودروی ماه نورد پروژه آرتمیس

احتمالا می دانید که ناسا با اجرای پروژه جاه طلبانه آرتمیس (Artemis) قصد داد تا سال 2024 نخستین زن فضانورد را به همراه تنی چند از دیگر فضانوردان را به سطح کره ماه ارسال کند. در این پروژه اعضای تیم اعزامی قرار است مثل ماموریت های آپولو با استفاده از یک خودروی ماه نورد، بر... ادامه مطلب

لامبورگینی نمونه هایی از فیبر کربن را به فضا می فرستد

لامبورگینی به فضا می رود؛ البته نه به سبک اسپیس اکس و پرتاب رودستر آلبالویی رنگ ایلان ماسک، بلکه در ابعادی کوچک تر. خودروسازی لامبورگینی اعلام کرده که طی همکاری اش با بیمارستانی به نام موسسه تحقیقات هوستون متدیست قصد دارد اثرات شرایط سخت محیط فضا بر مواد کامپوزیتی را بسنجد. برنامه نیز از این قرار است... ادامه مطلب

اتومبیلی برقی فراتر از زمان؛ مروری بر داستان توسعه و قابلیت های خودروی ماه نورد

اینکه بشر نه تنها به سطح ماه قدم گذاشته، بلکه روی آن رانندگی نیز کرده حقیقتا امری شگفت انگیز است. با اینکه در ماموریت آپولو 11 خبری از وسیله نقلیه مخصوص برای فضانوردان نبود، اما در ماموریت های 15، 16 و 17 از خودروهایی پیشرفته برای حرکت روی سطح پودر مانند ماه استفاده شد. این... ادامه مطلب

اخبار عجیب تویوتا؛ از شلیک گاز اشک آور تا توسعه خودروی ماه نورد [تماشا کنید]

شرکت تویوتا اخیرا پتنتی ثبت کرده که در آن با شناسایی راننده و دیگر سرنشینان از طریق تلفن همراه هوشمند، رایحه های مورد علاقه هر کدام از آنها در داخل کابین پخش می شود. اما آنچه که این پتنت را جالب تر و مهم تر کرده اینست در صورتی که دیگر سیستم های امنیتی خودرو ورود... ادامه مطلب

اولین اطلاعات از پروژه عجیب تویوتا برای ساخت خودرو ماهنورد

بر اساس گزارش اخیر اسکای نیوز آژانس کاوش های هوا فضای ژاپن (Japan Aerospace Exploration Agency) در نظر دارد با همکاری شرکت تویوتا یک خودروی ماه نورد توسعه دهد. این خودرو در ماموریت ارسال انسان به ماه در سال 2030 به کار گرفته خواهد شد. درباره جزئیات ماه نورد مشترک آژانس کاوش های هوا فضای ژاپن... ادامه مطلب

هوندا insight 2019 رسما رونمایی شد

هوندا برای نمایشگاه نیویورک با دست پر آمده است و از مدل اینسایت هیبریدی رونمایی کرده است. محصول جدید هوندا شباهت های ظاهری بسیار زیادی با کانسپتی که سال گذشته توسط هوندا به نمایش گذاشته شد دارد. اما بیشترین شباهت را به آکورد نسل جدید دارد. چراغ های افقی در کنار جلو پنجره گریل بسیار نازک... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟