تقدیر گیتس از فورد و جنرال موتورز و خودداری او از آوردن نام تسلا

بیل گیتس هم-بنیانگذار مایکروسافت این هفته در یک پست وبلاگی از ماشین های الکتریکی و مزایای آنها گفت اما حرفی از تسلا و ایلان ماسک به میان نیاورد.

این خیر ۶۴ ساله ترجیح داد که در صحبت هایش پیرامون نیاز به خودروهای برقی و انرژی پاک حرفی از محبوب ترین سازنده این ماشین ها یعنی تسلا به میان نیاورد و در عوض از دیگر شرکت های فعال در این زمینه یاد کند.

همانطور که در خبرها خواندید ارزش بازار تسلا هفته گذشته به بیش از ۳۷۵ میلیارد دلار رسید. گیتس که پیشتر در صحبت هایش از ماسک انتقاد کرده ظاهرا تصمیم گرفته بود که در حرف هایش پیرامون پیکاپ های تمام الکتریکی آینده حرفی از سایبر تراک جدید تسلا هم نزند.

او در بخشی از حرف هایش چنین گفت:

خبر خوب اینکه ما به پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه ساخت خودروهای برقی دست پیدا کرده ایم. همین حالا می توانید بروید و یکی از چندین مدل خودروی سبز موجود در بازار را خریداری کنید.

باتری هایی که در این خودروها به کار می رود از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۸۵ درصد ارزان تر شده اند. بنابراین این ماشین ها مرتبا مقرون به صرفه تر می شوند (هرچند که فعلا نسبت به خودروهای بنزین سوز گرانتر هستند).

علاوه بر این، افزایش رقابت در بازار نیز بدان معناست که حالا گزینه های بسیار بیشتری مقابل مشتریان قرار دارد؛ از سدان های کوچک تا ماشین های اسپورت پر شتاب. شما حتی به زودی میتوانید یک پیکاپ تمام الکتریکی از شرکت های قدیمی نظیر جنرال موتورز و حتی خودروسازهای جدیدتر نظیر Rivian خریداری نمایید.

همانطور که می دانید در نوامبر سال گذشته (آبان ماه) تسلا یک پیکاپ تمام الکتریکی به نام سایبر تراک معرفی کرد که انتظار می رود ظرف دو سال آینده وارد مرحله تولید انبوه شود.

البته برخی معتقدند که اشاره بیل گیتس به خودروهای اسپورت پرشتاب همان محصولات شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک باشد؛ فردی که بارها و بارها به صورت علنی شخصیت های شناخته شده صنعت تکنولوژی از جمله بیل گیتس را مورد انتقاد قرار داده است.

اخیرا نیز صحبت های جنجالی ماسک در مورد کرونا ویروس باعث بروز اختلافاتی میان او و گیتس شد. ماسک در صحبت هایش ضمن انتقاد از قرنطینه اجباری دولت آمریکا که با هدف مهار کرونا ویروس وضع شده بود، هر گونه نگرانی در مورد کووید ۱۹ را بی معنی خواند!

ماه گذشته خبر رسید که تسلا مشغول تولید پرینترهای مولکولی موبایل با هدف ساخت یکی از واکسن های احتمالی کووید ۱۹ است که توسط شرکتی آلمانی به نام CureVac در دست آزمایش قرار دارد. گیتس در واکنش به این خبر طی مصاحبه ای که ماه پیش با شبکه CNBC انجام داد دانش ماسک از واکسن ها را سرزنش کرد.

گیتس در صحبت هایش گفت موضع گیری ماسک باعث عصبانیت دیگران می شود و در ادامه مدیر ۴۹ ساله تسلا نیز با چندین پست توییتری به این صحبت ها واکنش نشان داد و گفت این شایعه که می گویند من و گیتس عاشق هم هستیم کاملا نادرست است.

این دو کارآفرین شناخته شده دنیای تکنولوژی اولین بار نیست که بر سر انتخاب وسیله نقلیه شان با هم اختلاف نظر پیدا می کنند. در ماه فوریه وقتی ماسک متوجه شد که بیل گیتس یکی از خودروهای برقی پورشه را به ماشین های برقی تسلا ترجیح داده چنین نوشت:

حرفهایم با گیتس بی فایده بود!

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟