چین با وضع قوانین صادراتی جدید در پی جلوگیری از فروش تیک‌تاک است

دولت چین قوانین جدیدی برای صادرات فناوری وضع کرده که می‌تواند بر سر راه فروش تیک‌تاک به شرکت‌های آمریکایی مانع ایجاد کند.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، دولت چین قانون جدیدی برای صادرات فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی وضع کرده که می‌تواند بر فرآیند فروش تیک‌تاک به آمریکا تأثیر بگذارد. قانون جدید صادرات تکنولوژی‌هایی مثل پیشنهاد محتوا، تحلیل متن و تشخیص صدا را ممنوع کرده است، مگر اینکه شرکت‌ها برای چنین کاری از دولت چین مجوز بگیرند. تیک‌تاک از برخی از فناوری‌های یاد شده استفاده می‌کند.

تیک تاک

دولت چین همچنین به کمپانی مالک تیک تاک یعنی بایت‌دنس در مورد فروش این شبکه اجتماعی هشدار جدی داده است. یکی از مقامات دولت چین به خبرگزاری «شین‌هوآ» گفته است که بایت‌دنس باید «با جدیت و ضمن رعایت جوانب احتیاط» مذاکره برای فروش تیک‌تاک را متوقف کند. به گفته این مقام دولتی تیک تاک فناوری‌هایی دارد که با فروش آن قوانین نقض خواهد شد.

وزیر بازرگانی چین نیز گفته است که قوانین صادراتی این کشور از سال ۲۰۰۸ دست نخورده بودند، بنابراین وضع قوانین جدید با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و بازار رقابتی اهمیت داشته است.

پیش بینی می‌شود وضع قوانین صادراتی جدید از سوی دولت چین تنش‌ها میان ایالات متحده و این کشور را بیشتر کند. این دو کشور درگیر جنگ تجاری هستند و آمریکا شرکت‌هایی مثل هواوی و ZTE را به اتهام جاسوسی آنها برای دولت چین تحریم کرده است.

تلاش ایالات متحده برای جدایی تیک‌تاک از مالک چینی آن تنش‌ها را بیشتر کرده، بنابراین واکنش دولت چین با وضع قوانین سخت گیرانه برای صادرات تعجب آور نبود. فروش تیک‌تاک به شرکت‌های آمریکایی در واقع امتیاز به دولت آمریکا محسوب شده و سبب دسترسی بیشتر این کشور به فناوری‌های چینی می‌شود.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟