وزیر ارتباطات درباره هزینه‌ها و آموزش مجازی برای سال تحصیلی جدید توضیح داد

وزیر ارتباطات در اینستاگرام در خصوص جزئیات فعالسازی بسته اینترنت رایگان برای دانش آموزان توضیح داد و توصیه‌هایی را برای مراقبت والدین از فرزندان در فضای مجازی مطرح کرد. به گفته او استفاده از «شاد» برای همه رایگان است و قرار است بسته‌های اینترنت دانش آموزی نیز به زودی ارائه شود.

«محمد جواد آذری جهرمی» با اشاره به اینکه ممکن است هر کس مجبور باشد از آموزش مجازی استفاده کند؛ به توضیح اطلاعات خاص و مهمی درباره هزینه‌ها و نحوه آموزش مجازی پرداخته است. توضیحاتی که او ارائه کرده به شرح زیر است:

- اگر فرزند شما از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می‌کند، شما می‌توانید با استفاده از قابلیت Family safety سیستم عامل ویندوز مراقب حضور فرزندتان در فضای مجازی باشید و دسترسی او را مدیریت کنید. اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید از جستجوی گوگل کمک بگیرید، ساده و آسان است.

- اگر فرزند شما از تبلت یا گوشی هوشمند اندروید استفاده می‌کند، ساده‌ترین کار برای مدیریت دسترسی و نظارت بر کودک در فضای مجازی، استفاده از ابزار Google Family Link است.

-  اگر هنوز ابزاری برای فرزند خود تهیه نکردهاید یا علاقه به گره گشایی نیازمندان و خرید تبلت‌ برای آنها هستید، توصیه میکنم از تبلتهای ایرانی انارستان خرید کنیدانارستان تمام ابزارهای مدیریت والدین را دارد و مطابق فرهنگ ایرانی-اسلامی برای نیاز کودکان ساخته شده است.

جهرمی در ادامه گفته اگر مردم فرصت کافی برای کار کردن با ابزارهای گفته شده را ندارند و علاقمند هستند که این کار را دولت انجام دهد؛ چندین راهکار وجود دارد و یکی از آنها سیم‌کارت‌های مخصوص کودکان است که توسط اپراتورها ارائه می‌شود. او در ادامه تاکید کرده که اگر به هر دلیلی دانش آموزان از سیم کارت والدین برای آموزش مجازی استفاده می‌کند، اپراتورها قرار است به دستور وزارت ارتباطات درباره این موضوع نیز راهکارهایی ارائه کنند:

«اول اینکه یک بسته اختصاصی «شاد» تعریف کنند، زمانی که این بسته روی سیم کارت فعال باشد دسترسی به اینترنت، صرفاً برای یک سری از سایت‌های تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است. و اگر از گوشی، همزمان هم کودک و هم والدین بهره می‌گیرند، اپراتورها موظف شده اند با تعریف یک کد دستوری ستاره مربع امکان جابجایی بسته فعال را فراهم کنند. به عبارتی تا گوشی در اختیار کودک است، بسته شاد و زمانی که در اختیار والدین است، بسته عادی فعال باشد. شرکت‌های اینترنت خانگی نیز موظف شده اند بسته شاد را تعریف و یا امکان فعالسازی و یا غیرفعالسازی آن را فراهم آورند. بنابراین سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت «شاد» توزیع نخواهد شد و مراقب سوءاستفاده و تماس‌های تلفنی کلاهبرداران برای فروش سیم کارت، تحت این نام‌ها باشید.»

جهرمی در ادامه به هزینه‌های این طرح پرداخته و آن را به دو قسمت هزینه‌ها برای معلمان و هزینه‌ها برای دانش آموزان تفکیک کرده است. به گفته او تمام مدارس کشور به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان متصل شده‌اند. موضوعی که پیش‌تر جزئیات آن اعلام شده بود. بنابراین در زمان حضور در مدرسه، استفاده از شبکه برای کادر مدرسه رایگان خواهد بود. جهرمی تاکید کرده که ارائه بسته‌هایی شبیه آنچه در فروردین ماه ارائه شده هم، در دستور کار است که در این مورد اطلاع رسانی خواهد شد.

در مورد هزینه‌ها برای دانش آموزان نیز جهرمی تاکید کرده استفاده از شاد برای همه رایگان است: «ممکن است مدارس از سایر ابزارها برای آموزش مجازی بهره بگیرند، به زودی بسته‌ای ویژه دانش آموزان هم برای همه آنها تعریف و ارائه خواهیم کرد. علی الحساب شاد رایگان است.»

وزیر ارتباطات گفته که وزارتخانه تحت هدایت او در جریان معماری و مهندسی سامانه «شاد» نیست ولی در کنار آنها قرار دارد: «تلاش زیادی از سوی توسعه دهندگان این سامانه برای بهبود خدمات صورت گرفته و خدمات بسیار خوبی روی آن لحاظ شده است. ما برای خدمت رسانی بهتر با تمام وجود در کنار همکارانمان در وزارت آموزش و پرورش هستیم و از امکانات خود برای مساعدت به آنها در انجام این امر مهم، بهره خواهیم گرفت.»

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟