وزیر ارتباطات وعده پیگیری تعدیل ریالی قراردادهای حوزه ICT را به فعالان فاوا داد

نشست مشترک «کمیته سنا» و «وزارت ارتباطات» برگزار شد. در این نشست وزیر ارتباطات دغدغه‌های اعضای این کمیته درباره موضوعاتی چون «تغییر مدت زمان ارائه اسناد مربوط به واردات به بانک‌های عامل از شش ماه به هجده ماه»، «ایجاد زیرساخت های صادرات در حوزه فاوا و دریافت درآمد ارزی» را شنید و وعده پیگیری تحقق آنها را به فعالان حوزه فاوا داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در این جلسه که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با جمعی از معاونان این وزارتخانه و نمایندگان کمیته سنا تشکیل شد، «اثرات پاندمی کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز بر کسب‌وکارها»، «درخواست تعدیل در قراردادهای حوزه فاوا»، «تخصیص ارز با اولویت ضروری و پر اهمیت به حوزه ICT» و «استفاده از ظرفیت تشکل‌های بخش خصوصی به عنوان بازوی مشورتی، عملیاتی و اجرایی در امور حوزه فاوا»، از جمله موضوعات مورد گفتگو بودند.

«محمدجواد آذری جهرمی» در این نشست با اعلام حمایت خود از تعدیل ریالی قراردادهای حوزه ICT، اعلام کرد که این موضوع بسیار ضروری است و می‌توان بر اساس پیشنهاد کمیته سنا در این خصوص پیگیری‌های لازم را با سازمان برنامه و بودجه انجام داد. او قول پیگیری این موضوع را به حاضرین داد.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

شایان ذکر است که این طرح پیش‌تر نیز توسط سازمان نصر از وزارت صمت درخواست همیاری برای اجرایی شدن آن مطرح شده بود. «اسماعیل ثنایی نایب» رییس هیات مدیره اتحادیه پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنعت مخابرات ایران»، در راستای اثرات پاندمی کرونا و تغییر قیمت ارز از انتهای سال 98 تا سال 99، به عدم امکان تحویل تجهیزات در سررسید قراردادها اشاره کرد. به گفته او جرائم تاخیر در تحویل تجهیزات و همچنین عدم تعدیل قراردادهای منعقد شده از ابتدای بهمن 98 معضلات زیادی را پیش پای فعالان این حوزه قرار داده است و خواستار افزایش مدت زمان و تعدیل مبلغ قراردادهای منعقد شده از بهمن ماه سال 98 شد.

نمایندگان کمیته سنا نیز در این رابطه، به پیشنهاد ارائه شده به دفتر امور صنایع وزارت صمت در خصوص چگونگی تعدیل قراردادهای در حال اجرا که با بحران افزایش نرخ ارز و شرایط خطیر حال حاضر کشور درگیر هستند، اشاره کردند به گفته کمیته سنا تقاضای فعالان این حوزه در درجه اول تغییر اولویت ارزی تجهیزات و قطعات حوزه فناوری اطلاعات به اولویت‌ ارزی ضروری و پر اهمیت است. در ادامه «تسریع در تخصیص منابع و سهمیه ارزی ثابت و مشخص» برای این حوزه در راستای رفع نیازهای حساس و ضروری کشور، از جمله موارد منعکس شده در جلسه بود.

در ادامه این نشست «محمدباقر اثنی‌عشری» رییس سازمان نصر نیز با ارائه گزارشی از وضعیت بخش خصوصی بر اساس نظرسنجی و بازخورد اخذ شده از اعضا در حوزه فاوا گفت:

«شیوع پاندمی کرونا در کشور و جهان، جهش ناگهانی نرخ ارز، عدم تخصیص ارز به تجهیزات حوزه فاوا، کمبود نقدینگی و همچنین مشکلات به وجود آمده توسط سازمان تامین اجتماعی، کسب‌وکارهای این حوزه را در وضعیت بحرانی جدی و خطرناکی قرار داده‌اند.»

«حسین ریاضی» رییس هیات مدیره سندیکای مخابرات ایران، با اشاره به شرایط دشوار در خصوص تامین تجهیزات حوزه فاوا و عدم دریافت، تخصیص و تامین ارز، بر نیاز به بازنگری در تعدیل قراردادها تاکید کرد و خواستار مساعدت و رایزنی وزارت فاوا با بانک مرکزی و وزارت صمت شد.

در خاتمه این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاره‌ای از مشکلات و موانع پیش روی فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات راهکارهایی را مطرح کرد و برای تعدادی دیگر از این مشکلات نیز وعده پیگیری داد.

ناگفته نماند «کمیته سنا» متشکل از بزرگترین تشکل‌های صنفی و ملی در حوزه فاوا یعنی «سندیکای صنعت مخابرات ایران»، «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور» و «اتحادیه پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنعت مخابرات ایران»، با گستره پوششی سراسر زنجیره تامین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله تولیدات، واردات و صادرات به‌ عنوان رگولاتور بخش خصوصی فعال است.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

رگولاتوری: بایگانی مدارک هویتی مشتریان در دفاتر پیشخوان غیرقانونی است

مدیرکل نظارت بر دفاتر پیشخوان رگولاتوری اعلام کرد که بایگانی مدارک هویتی مشتریان در دفاتر پیشخوان خدمات، غیرقانونی است و در صورت مشاهده این اقدام، با دفاتر برخورد می شود. او همچنین از مردم خواست تا در صورت مشاهده چنین اقداماتی گزارش‌های خود را به این سازمان ارسال نمایند.«شهرام حی شاد» مدیرکل دفتر نظارت بر... ادامه مطلب

علی‌رغم مخالفت کارشناسان، احراز هویت کاربران پلتفرم‌های آگهی به زودی آغاز می‌شود

معاونت امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور، با تاکید بر احراز هویت در پلتفرم‌های آگهی آنلاین خبر داده که این پلتفرم‌ها از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند. به نظر می‌رسد نظرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شورای اجرای فناوری اطلاعات درباره توقف... ادامه مطلب

انتشار دستورالعمل ساماندهی ربات‌ها توسط مرکز ملی فضای مجازی: بات‌های ناشناس ممنوع

دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها در فضای مجازی باتوجه ‌به ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه‌ ملی اطلاعات ابلاغ شد. در این دستورالعمل، نظارت بر بات‌های فضای مجازی به چهار ارگان وزارت ارتباطات، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت صمت همچنین وزارت کشور سپرده شده است.در این دستورالعمل ابتدا تعریف شده که بات یا... ادامه مطلب

شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت «امتا» برای احراز هویت کاربران شد

دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت سامانه امتا تا زمان برگزاری جلسه مشترک با بازیگران و ذی‌نفعان اصلی این حوزه و نمایندگان این سایت شد. قرار بود بعضی سایت‌های آنلاین از ابتدای مهر ماه با استفاده از این سامانه، کاربران خود را احراز هویت کنند. این مسئله واکنش‌های بسیاری را در روزهای اخیر... ادامه مطلب

جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

وزیر ارتباطات خبر از اتمام مراحل تولید ماهواره پارس ۱ داد. به گفته او پارس ۱ پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی تولید شده در ایران است که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.در مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات، «محمد جواد آذری جهرمی» با ذکر این نکته که فعالیت‌های فضایی این وزارتخانه فراموش نشده... ادامه مطلب

جهرمی: صاایران گوشی‌های تولیدی خود را جهت عرضه به بازار به ایرانسل داد

وزیر ارتباطات اعلام کرد که آنها در زمینه ساخت گوشی تلفن همراه از چندین شرکت درخواست همکاری داشته‌اند و صاایران نسبت به این درخواست واکنش مثبتی نشان داده است. به گفته آذری جهرمی، حالا بخش اول از محصولات آماده و به ایرانسل تحویل داده شده تا شرایط آن برای عرضه به بازار فراهم شود. به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟